To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jak to z nartami będzie?

Jak to z nartami będzie?

Rok temu właśnie 12 grudnia sezon rozpoczęła większość stacji narciarskich w naszym regionie. W tym roku na razie czynny mamy tylko jeden stok narciarski – Winterpool Karpacz Biały Jar. Czy będzie gdzie pojeździć tej zimy?

Brawurowy sprzeciw prezydenta Dudy sprawił, że rząd zmienił wcześniejszą decyzję i dopuścił funkcjonowanie stoków narciarskich w „reżimie sanitarnym”. Stacje narciarskie w regionie nie spieszą się jednak z otwieraniem tras zjazdowych. Wpływ na to ma pogoda, ale w większym stopniu obawy o to, czy przy spodziewanej wyraźnie niższej frekwencji ośrodkom narciarskim uda się zbilansować koszty i wpływy.
Póki co jedynym ośrodkiem narciarskim czynnym w regionie jest Winterpol Karpacz Biały Jar. I obserwacje nie są najlepsze.
- Pracujemy od tygodnia i zainteresowanie jest umiarkowane – przyznaje menadżerka stacji. – Mieliśmy kontrole policji i sanepidu. Nie mieli żadnych uwag. Trudno zresztą, żeby mieli, skoro narciarzy jest niewielu, więc łatwo przestrzegać ograniczeń. Ze swej strony przygotowaliśmy pewne rozwiązania separujące narciarzy, jak tunele do bramek. Największy problemem, większym nawet niż zamknięte hotele, są zamknięte restauracje i bary. Narciarze nie mają, gdzie się ogrzać, rozgrzać herbatą lub kawą, coś zjeść. To na pewno ich zniechęca do dłuższego szusowania. Staramy się jakoś temu zaradzić, proponując jedzenie i picie na wynos, ale to nie załatwia sprawy.
W ocenie menadżerki ośrodka na stoku szusuje raptem około 10 proc. narciarzy, w porównaniu z latami poprzednimi. Dla narciarzy taka korzyść, że nie stoi się w kolejkach.
Czy przy tak małej liczbie narciarzy udaje się zbilansować koszty i wpływy? W ośrodku będą to analizować w kolejnych okresach sezonu.
Wyciąg w piątki i soboty czynny jest do godz. 21, od niedzieli do czwartku – do godz. 16.
Ski Arena Szrenica w Karpaczu zapowiada rozpoczęcie sezonu 15 grudnia.
Ski Arena Szrenica dla narciarzy otworzy się dopiero tuż przed świętami. 23 grudnia to przewidywany termin uruchomienia kolejki linowej i wyciągów.
Dyrektor ośrodka mówi, że późny termin inauguracji sezonu wpływ ma przede wszystkim pogoda.
- Naśnieżaliśmy stoki, ale wszystko zabrał fen, do tego mamy inwersję; nic nie zapowiada, żeby pogoda w najbliższym czasie miała bardziej sprzyjać. Wstrzymujemy się więc trochę, tym bardziej, że pewnie na razie tłumów by nie było. Kolejka z przewozami turystycznymi ruszy trochę wcześniej ale narty to raczej dopiero tuż przed świętami.
Dyrektor Sudetów Lift jest przekonany, że w okresie świątecznym narciarzy nie zabraknie. – Narciarzom na pewno inwencji nie zabraknie – przewiduje.
W Świeradowie, w stacji narciarskiej Ski & Sun obecnie otwarty jest 200 metrowy dolny orczyk, przy którym prowadzona jest nauka jazdy na nartach. Działa także kolej linowa dla przejazdów turystycznych. Pełna działalność stacji narciarskiej ma się rozpocząć 19 grudnia.
W Lubawce nie wiadomo jeszcze, kiedy (o ile w ogóle, jeśli nie będzie luxniejszych restrykcji) ośrodek narciarski zostanie uruchomiony.
Narciarzy, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, do 28 grudnia (z możliwością przedłużenia) obowiązują następujące zasady korzystania ze stoków („reżim sanitarny”):
- Sprzedaż karnetów narciarskich tylko online lub biletomatach.
- Na stoku będzie mógł być jeden narciarz na każde 100 mkw. powierzchni trasy narciarskiej.
- Zamknięta gastronomia na stoku.
- Nakaz zakrywania ust i nosa.
- Na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca obok siebie mogą zajmować tylko osoby, które razem mieszkają – chodzi o rodzinę czy współlokatorów. Nie trzeba izolować od osób, z którymi podróżujemy na stok – nawet jeśli to tylko znajomi.
- By utrzymać odstęp od innych „obcych” narciarzy trzeba będzie wsiadać pojedynczo na osobne krzesełko.
 

Komentarze (15)

Należy zaprosić na narty w Karkonosze, pana Prezydenta, znanego miłośnika narciarstwa zjazdowego. A kiedy już zaspokoi swoją przyjemność ze zjazdów, wystawić Mu bilet, w kwocie wszystkich biletów z całego sezonu, a następnie zamknąć nartostrady - zgodnie z wytycznymi rządu w sprawie epidemii - aż do następnego sezonu! Co wolno wojewodzie... itd.

Narty zostawcie narciarzom.Mieszkanciw interesuje fatalnie wykonywany remont wojska Polskiego oraz okolicznosci kolejnej zgody na przesuwanie terminu.Wyglada na to ze padnie rekord 900m.odcinek ulicy bedzie remontowany rok!Za całkowita aprobatą prezydenta i rady miasta.Nasuwa się pytanie czyje interesy oni reprezentują,mieszkańców czy wykonawcy .Widac klan Rzoncow umi przypilnować swoich interesów natomiast prezydent interesu mieszkańców i miasta wcale. PANIE HUBERCIE ,PANIE SENATORZE organizujcie referendum.To jest ten czas!

I co? Myślisz, że zapłaci? A jakby nawet, to ciekawe, jakimi pieniędzmi - swoimi czy podatników (co zresztą na jedno wychodzi).

Na wpływy z narciarstwa nie należy liczyć, w tym czy też każdym następnym sezonie.Ludzkość przez swoją głupotę, nadmierna konsumpcje, wyzysk i chciwość, zdegradowała środowisko naturalne. Zniszczyła to co dała nam matka natura. Instruktorom narciarstwa, właścicielom stoków proponuje się przebranżowić a nie liczyć na rządzących, oni wam śniegu w karmanach nie przyniosą. Należy się zastanowić nad tym co robimy dla naszej planety i wyciągnąć wnioski.

PDUDA MORAWIECKI KACZYŃSKI i ZIOBRO Dziennie umiera 500+ Obywateli Naszej Ojczyzny. CZAS UCZCIĆ ICH PAMIĘĆ!!! To nie byli wasi niewolnicy za miskę ryżu, lecz Polki i Polacy.

1 miękiszon = "0"!
Znaczenie słowa miękiszon wyjaśnia Wujek Google...

A od kiedy jest SKI ARENA Szrenica w Karpaczu???

Jak u nas tak zle to jedźcie na narty do Czech, Austrii lub Włoch. Okazuje sie, że zamkniete wszystkie stacje poza Szwajcaria i Slowacja. W calych Nieczech w przyszlym tygodniu ma byc lockdown. Godzina policyjna, zamkniete granice itd. Tylko u nas demonstranty na ulicach bezkarnie sie panosza i sklepy potwierane. Dziwny ten pisowski reżim

13 grudnia musi szczególnie mocno wybrzmiec : precz z dyktaturą hitlera Kaczyńskiego! J.e.b.a.ć pis!

Idź się człowieku lecz na głowę. Widać jestem po stronie złodziejaszków tych zparti PO czy KO, zmieniają nazwę partii jak rękawiczki myśląc że w Polsce mieszkają same pustaki i nikt się nie domyśli że są to wciąż te same twarze. Tak się składa ze oni są tacy sami jak ci z PIS.

Ski Arena Szrenica w Karpaczu. To już Szrenicę do Karpacza przenieśli, hehe. Gdzie teraz jest Śnieżka? W Zakopanem czy Szczyrku?

13 grudnia J.e.b.a.ć pis! Precz z dyktatorem hitlerem Kaczyńskim!
Kabareton , pzpr - owcom nawet sie nie śniło o takiej zgniliźnie i odorze walącym od pseudo władzy narodowych socjalistów pisbolszewików.

A ja dostałem podwyżke ;) teraz zamiast wódki pije whisky...

Będzie tak, jak dotychczas - do niczego.

Jak autor artykułu może pisać, że Szrenica jest w Karpaczu. Coraz niższy poziom, żal.