To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jak wybrali w regionie bolesławieckim?

W samorządach powiatu bolesławieckiego II tur nie będzie.

W stolicy powiatu w pierwszej turze wygrał Piotr Roman związany z Bezpartyjnymi Samorządowcami – 52,03 proc.  Kolejni kandydaci na prezydenta osiągnęli wyniki: M.Małkowski (Ziemia Bolesławiecka) – 30,45 proc., P. Żak (PO) – 9,56 proc., Sz. Pogoda (PiS) – 6,68 proc, P. Moszczyński – 1,28 proc.. W 21-osobowej radzie aż 14 radnych to ludzie prezydenta Romana. Po trzech radnych wprowadziła PO i Ziemia Bolesławiecka.

 

W gminie Bolesławiec wójt Andrzej Dutkowski, zyskując poparcie 59,85 proc. pokonał Krzysztofa Zatylnego (40,15 proc.). Jeszcze większą przewagę zdobył komitet wójta w radzie, gdzie jego stronnicy objęli 13 mandatów z 15.

 

Wójt Dariusz Pawliszczy z gminy Gromadka zwyciężył zdecydowanie zyskując poparcie 64,15 proc. głosujących. Wyprzedził Piotra Andruchowskiego (16,85 proc.) oraz związaną z PiS Elżbietę Rozpędowską (13,89 proc.). Wójt będzie miał mniej swoich radnych niż w minionej kadencji. 

 

W Nowogrodźcu najprawdopodobniej już w pierwszej turze wygrał dotychczasowy burmistrz. Robert Relich pokonał Józefa Katę (PO).

 

Mirosław Haniszewski, dotychczaswowy wójt Warty Bolesławieckiej, jako jedyny kandydat, zdobył 86-procentowe poparcie. W 15 osobowej radzie sprzyjać mu będzie 12 radnych.

 

Podobnie bylo w gminie Osiecznica. Tutaj jedyny kandydat na wójta Waldemar Nalazek otrzymał poparcie 89,5 proc mieszkańców. Większość rady to zdeklarowani zwolennicy wójta.

 

W wyborach na radnych powiatu bolesławieckiego doszło do pewnych zmian, choć nie są one na tyle duże, aby zmienił się zasadniczo układ rządzący starostwem przez ostatnie cztery lata. Tak jak w skali kraju, tak i tutaj niespodziewanie dobry wynik uzyskał PSL. Dotąd miał 2 radnych, teraz będzie 5. Po jednym mandacie straciło PO z 6 na 5, SLD z 3 na 2 oraz komitet skupiający zwolenników Piotra Romana z 4 na 3. Nie udał się zatem zapowiadany szumnie szturm ludzi Piotra Romana na starostwo. Swój stan posiadania zachowała Ziemia Bolesławiecka – 4 mandaty oraz PiS – 2. Wiadomo już, ze zostanie utrzymana koalicja PO-SLD-PSL. Można się natomiast spodziewać, że w nowej sytuacji w pięcioosobowym zarządzie będzie musiało się znaleźć jeszcze jedno miejsce dla PSL.

Komentarze (3)

A jak wybory do Rady Powiatu Jeleniogórskiego?

Nareszcie w "śpiącym"powiecie jelenogórskim powinno nastąpić wietrzenie synektur,czerwonych chyba zabraknie i to już będzie sukces dla regionu.