To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Inwestycja, jakiej jeszcze nie było

fot. UM Jelenia Góra

Grupa Soltex, właściciel drugiej największej sieci hotelowej w Polsce - Holiday Park & Resort, zainwestuje w Jeleniej Górze. Na blisko 15-hektarowej działce w okolicach ul. Dolnośląskiej powstanie kompleks hotelowo-rekreacyjny na ok. 3 tys. gości, a docelowo także park wodny.

Piotr Śledź, prezes holdingu Soltex, gościł wczoraj (28 maja) w Jeleniej Górze na podpisaniu aktu notarialnego zakupu działek inwestycyjnych przy ul. Dolnośląskiej. Za ponad 8 mln zł inwestor kupił ponad 14 hektarów gruntów, na których wybuduje swój siódmy w Polsce kompleks hotelowo-rekreacyjno-wypoczynkowy. Przedsięwzięcie podzielone jest na trzy etapy, a ten pierwszy ma być zrealizowany w ciągu roku. – Goście pojawią się tu już na przyszłoroczna majówkę – zapowiadał Piotr Śledź.
Zamierzenia są imponujące. Pierwszy etap zakłada budowę 450 rodzinnych domków i hotelu z 600 pokojami. Do tego otoczenie rekreacyjno-wypoczynkowe: SPA, infrastruktura wodna, kluby, restauracje, siłownia. Przewidywany koszt inwestycji wyniesie ok. 200 mln zł. W II etapie (ten ma być zamknięty w 2 lata) powstanie kompleks parkowo-wodny z jeziorkiem, fokarium, miniozoo. Na koniec zbudowany ma być park wodny. Prezes Solteksu przyrównał go do podwarszawskiego Suntago, a to jeden największych, zadaszonych parków wodnych w Europie. W kompleksie zatrudnionych ma zostać kilkaset osób.
Soltex ma aktualnie sześć ośrodków Holiday Park & Resort. Wszystkie nad morzem. Jeleniogórski będzie pierwszym w górach i od razu największym. Inwestor rozważał lokalizację w okolicach Zakopanego, ale przyznał, że zniechęciła go postawa samorządowych gospodarzy. Zupełnie inną zapewnili samorządowcy z Jeleniej Góry. Piotr Śledź wychwalał prezydenta i samorządowców niemal w co drugim zdaniu.
- Trochę inwestycji już mamy za sobą, ale z takim przyjęciem, jak w Jeleniej Górze jeszcze się nie spotkałem – podkreślał. – Każdy problem, który się pojawiał, znajdował ludzi, którzy się nim zajmowali i szybkie rozwiązanie. Nie będę ukrywał, że właśnie takie podejście przekonało nas, że warto zainwestować właśnie tutaj.
Satysfakcji z takiej oceny pracy samorządu nie ukrywał też prezydent miasta Jerzy Łużniak.
- To oczywiste, że taka jest nasza rola – zaznaczał – ale cieszę się, że dobrze się z niej wywiązaliśmy. Ważniejsze jednak, że dzięki tak potężnej bazie hotelowo-rekreacyjnej miasto będzie mogło jeszcze lepiej pełnić swoją rolę turystycznego centrum Karkonoszy. Od dawna uważam, że to właśnie Jelenia Góra powinna stanowić bazowy ośrodek noclegowy i stąd turyści powinni korzystać z innych atrakcji regionu. Cieszą też nowe miejsca pracy, a można je liczyć w skali niemałej fabryki, i koncepcja tego ośrodka. Będzie maił potencjał większy od hotelu Gołąbiewski w Karpaczu, a jednocześnie nie będzie obiektem tak przytłaczającym – wyliczał prezydent.
Piotr Śledź złożył jeszcze jedno zapewnienie. Obiecał, że prawie wszystkie atrakcje Holiday Park & Resort będą dostępne dla mieszkańców Jeleniej Góry, a ośrodek nie będzie niedostępną twierdzą.
 

Komentarze (23)

450 domków i hotel z parkiem wodnym na 14ha? No to niezłe zagęszczenie planują...

Inwestycja dobra dla inwestora, nie dla regionu!
Polecam naszym włodarzom wycieczkę do Austrii.
Tam widać jak się dba o region i jego mieszkańców.
Klimatyczne małe pensjonaty, agroturystyki, promocja regionów, wyrobów lokalnych i lokalny koloryt.
A tu powstaje kolejna " sieciówka"..
No bo i po co Jelenia Góra ma być, jak kiedyś perłą Karkonoszy, albo polskim Salzburgiem?
Szkoda słów...

Człowiek od "chwilówek" nie kojarzy mi się z pożądanymi inwestycjami, zdolnością do poszanowania innych i czegokolwiek, zdolnością i chęcią do zachowania równowagi. Wręcz przeciwnie... Bierze bez skrupułów wszystko co może. Tutaj trafił na pajaców którzy dają mu to czego gdzie indziej nie dostał. Dlaczego nie dostał? Chyba nie dlatego że ta inwestycja jest bardzo pożądana i korzystna dla lokalnych społeczności...

Piotr Śledź złożył jeszcze jedno zapewnienie. Obiecał.... Hahahahahaha... Łużniak to jest szkodnik na dużą skalę i długookresowy

A ścieki gdzie popłyną?? Miejmy nadzieję że nie do rzeki!!

E" Jelenia Góra może być miastem turystycznym, nie kurortem.
Takie inwestycje będą zabijały to spokojne miasto. Wzrost cen, tłok, syf w tak już nie wydolnym mieście bo to jest nie uniknione przy tego typu inwestycjach. Jakie miasto planuje inwestycje towarzyszące temu przedsięwzięciu? Drogi, kanalizację, oczyszczalnię? Nowe wysypisko?
Pieniądze się skończyły? Trzeba wyprzedawać teren na taki bubel?
Wszystkie miasta dookoła się budziły bo takie monstra zaczęły je zjadać od środka a prezydent tańczy na grobie jeszcze nie umarłego miasta? Może trzeba było poszerzyć strefę ekonomiczną żeby powstały nowe miejsca pracy, a nie umowa z wielkim inwestorem" księciem lichwy!""

" Ten teren był pierwotnie przeznaczony pod inwestycje turystyczne z basenami, które miały służyć również mieszkańcom. Lata minęły, wygasły umowy z agencją od której miasto nabyło teren. Teraz miasto miało prawo zbyć całość prywatnemu inwestorowi, tylko czy inwestor wybuduje swoją inwestycje tak aby mieszkańcy mogli korzystać z obiektów rekreacyjnych i usług sportu? Czy całość będzie zamknięta dla własnych klientów? Dziś Akt notarialny a w czerwcu pozwolenie na budowę? Ciekawe tempo!! Oby w pośpiechu nie zapomniano o osobach niepełnosprawnych, parkingach i decyzji środowiskowej!! Już do rzek wpadają ścieki gdyż oczyszczalnie nie wyrabiają.

Emocje sięgnęły Zenitu! A teraz trzeba spaść na Ziemię!!
400 domków i 650 pokoi hotelowych!! Przy takiej inwestycji projekt musi być dokładnie sprawdzony pod każdym kątem: przepisy dla osób niepełnosprawnych, ochrony przeciw pożarowej gdyż te domki są w zabudowie zwartej która ułatwia ogniu sprawę , decyzję środowiskowe - czy ktoś się przejmuje tym że ścieki w Kotlinie Jeleniogórskiej już wpadają do rzek? Co na to Wojewódzki Wydział Ochrony Środowiska?
Zbudowana zostanie prywatna oczyszczalnia?
Pan Śledź jest w szoku że tak został przyjęty gdyż inne samorządy mają na uwadze dobro społeczeństwa a nie pojedynczych inwestorów.
Inni byli ostrożni gdyż inwestycja tego typu będzie bardzo negatywnie oddziaływała na ruch komunikacyjny i doprowadzi do tego że drogi staną się nie przejezdne. Żeby to nie zaszkodziło wizerunkowi miasta które patrząc na ten przekaz daje wolną rękę na wszystko.
Nie zapominajmy o przepisach które inwestor musi przestrzegać i o tym aby ten teren nie wyglądał jak chiński bubel.

"Słynny śremski biznesman Piotr Śledź żali się, że na wniosek starosty śremskiego utrudnia mu się budowę budynków mieszkalnych (Uwaga: na obrzeżach Parku Puchalskiego!). Jego firma deweloperska chciałaby tam postawić tam bloki, ograniczając do minimum pasy zieleni i miejsca parkingowe. Okazało się, że żalów biznesmana (odwołał się) nie uznał Wojewoda i inwestor będzie musiał zmienić swoje plany. Dzisiaj obradować będzie komisja Komunalna i Rozwoju Rady Miejskiej w Śremie. Omawiany tam będzie projekt uchwały w sprawie zmiany planów zagospodarowania owej inwestycji. Zmieniony projekt powoduje, że deweloperowi nie uda się tam wcisnąć trzech budynków tylko ewentualnie jeden. Wydaje się, że radni nie ugną się przed straszeniem dewelopera, że może on żądać od Gminy odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości wycenionej na 1 600 000 złotych. Konkluzja projektu uchwały jest bowiem następująca: Uwaga Spółki została w całości przez Burmistrza Śremu odrzucona, ponieważ jej postulaty nie przyczynią się do zapewnienia przyszłym mieszkańcom odpowiedniego komfortu zamieszkiwania. Propozycje zmian mają służyć przyszłym mieszkańcom, a nie tylko interesowi Spółki."

Fajnie. Cena działki inwestycyjnej w Jeleniej Górze to około 100 zł za m2. Za 15 ha cena wynosi około 15 milionów. Tymczasem inwestor zapłacił niecałe 8 milionów. Nic dziwnego, że zadowolony, 7 milionów w kieszeni. Może nawet coś z tej sumki trafiło do koperty? Zawsze twierdziłem, że zootechnicy są najlepszymi biznesmenami. Łużniak POkazał co POtrafi gdy stracił dotacje do remontu teatru, a teraz to POtwierdził :)

Pytanie czy 100 zł to cena za uzbrojoną działkę czy za grunty PSIII które tam właśnie są.

[quote=Anonim_]Pytanie czy 100 zł to cena za uzbrojoną działkę czy za grunty PSIII które tam właśnie są.[/quote]

Nie bój,miasto pomoże w przekształceniu .To tereny państwowe czyli niczyje

Pamiętacie powódź z przed 10 lat jak wysoko były te tereny zalane?

super, super super . Bajki dla maluczkich. Pożyjemy zobaczymy . Już wiele słyszeliśmy podobnych zapowiedzi. No i co ta budowa ma z zadupia zrobić metropolię ? Pieprzenie i pieprzenie. Ktoś tu zarobi i tyle.

Inwestycja jak dojdzie do skutku super tylko jedno małe ale jak dojechać droga z a4 lub z s3 to droga przez mękę pokonanie zajmuje poza sezonem 1.5 h a w sezonie ???? Lub przy małej kolizja strach pomyśleć. I tym małym akcentem chciałbym namówić władzę regionu do budowy łącznika z s3. region Piękny ale umrze śmiercią naturalną beż tej drogi

tylko cebulaki i placki w ch*jowych suwach jeżdżą a4 i s3

Jak będzie tam praca to zwalniam się z drexa.

Gdzieś jeszcze inwestor mówił o ZOO. I to wszystko na 15 ha.
Szacunek

Gdzieś jeszcze inwestor mówił o ZOO. I to wszystko na 15 ha.
Szacunek

tych malkontentów którym nic się nie podoba mam już dosyć. Inwestycja (mam nadzieję, że dojdzie do skutku) przyczyni się do ogromnego wzrostu gospodarczego w naszym mieście, a także w powiecie. Brawo władze miasta - szacun za ściągniecie takiego inwestora - oby było ich więcej w przyszłości.

Proszę opisz dokładnie jak będzie wyglądał wzrost gospodarczy spowodowany tą inwestycją. Tzn. jakie pieniądze będzie mieć społeczeństwo JG z tej inwestycji,jakie środki wpłyną do budżetu..

Ten kompleks hotelowe, to taka współczesna wersja domków campingowych :) Turysta który przyjedzie tam, nie przyjedzie do "przytulnego pensjonatu" bo to inny rodzaj klienta. W zasadzie ludzie którzy tam przyjadą, w zamierzeniach inwestora, właściciela mają tylko tam wydawać pieniądze, spoglądając z oddali na góry :D ciekawe czy okoliczni gestorzy gastronomii, rozrywki, rekreacji będą w stanie wyciągnąć tych turystów w miasto, do siebie :D

Nie było i lepiej niech nie będzie. Kolejna patoinwestycja, nie chcemy tu namiastki egipkich kurortów dla pseudo turystów, wrzasku rozwydrzonych dzieciaków niosoacego się po cłej Kotlinie. Przecierz to zeszpeci krajobraz Kotliny wybitnie.