To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ile nam kapnie z dolnośląskiego budżetu?

Ile nam kapnie z dolnośląskiego budżetu?

Zdecydowane zwiększenie wydatków na inwestycje m.in. na transport, ochronę zdrowia, kulturę, edukację i ochronę środowiska zakłada przyszłoroczny budżet Dolnego Śląska. Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęli go tuż przed świętami. Ile z tych pieniędzy trafi do regionu jeleniogórskiego?

− Najwięcej pieniędzy przeznaczamy na transport i ochronę zdrowia, w tym na budowę m.in. obwodnicy Dzierżoniowa czy Złotoryi, ale także na modernizację drogi Pieńsk – Jędrzychowice, Turoszów-Sieniawka czy budowę dróg dojazdowych do mostu na Odrze w Ciechanowie i Brzegu Dolnym – wymienia marszałek dolnośląski Cezary Przybylski.

Sama budowa obwodnicy Złotoryi będzie realizowana etapami. W 2018 roku na to zadanie przewidziano 9 milionów złotych. Wśród zadań jest też budowa południowo- wschodniego odcinka obwodnicy Bolesławca za blisko 12,5 mln zł. Ponad 17 milionów złotych będzie kosztowała kontynuacja remontu drogi nr 297 na odcinku z Lwówka Śląskiego do Bolesławca.
Wśród inwestycji drogowych jest niewiele zadań z regionu jeleniogórskiego. Zarezerwowano 4,4 mln złotych na dalszy ciąg przebudowy drogi wojewódzkiej nr 365 w Dziwiszowie wraz z budową chodnika i kładek dla pieszych. Najprawdopodobniej rozpocznie się także budowa obwodnicy Piechowic – na to zadanie w budżecie zarezerwowano 1,1 mln. złotych. 
– Kolejne ważne zadania to m.in. budowa Dolnośląskiego Centrum Sportów na Polanie Jakuszyckiej – dodaje Cezary Przybylski. Przewidziano także 5 milionów złotych na inwestycje zwiększające dostęp do świadczeń onkologicznych dla pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy oraz Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze. W przypadku jeleniogórskiego szpitala chodzi o rozbudowę budynku głównego o oddział onkologiczny. Budowa tego oddziału rozpoczęła się kilka miesięcy temu.
Według planu finansowego, dochody Dolnego Śląska wzrosną o niemal 11 mln złotych w porównaniu do roku 2017 i będą kształtowały się na poziomie 1,28 mld złotych. Wydatki będą trochę większe – 1,33 mld. złotych. Deficyt to 46,7 mln.
 

Komentarze (7)

a co z południową obwodnicą Jeleniej Góry, wyborcy będą wybierać radnych do powiatu i do sejmiku , i chyba coś się nie zanosi aby na obecnych z regionu zagłosowali

,, zrobcie,cos z tym, powietrze w Jeleniej Gorze jest tak zanieczyszczone,mam znowu podraznione drogi oddechechowe i nie zdolalalem dojechac na Cmentarz w cieplicach do mojej
sp.Nieboszczki

Pan Przybylski ponownie pcha kasę do swojego Bolesławca.

Zasrany wroclaw...

Przydałoby się przywrócenie województwa jeleniogórskiego. Tylko nie można wtedy do władzy dopuścić nikogo, kto miał z nią styczność w ciągu ostatnich 20 lat - oni już pokazali, że nawet do przerzucania gnoju by się nie nadawali.

Tyle nam zostało co nam nakapało...

pytanie z jakimi projektami do budżetu wystąpił pan prezydent? To nie tak, że Wrocław ma wymyślać inwestycje dla Jeleniej Góry i je finansować. To miejscowe władze mają za zadanie przygotować projekty i występować o dofinansowanie. Jelenia Góra od lat nie pojawia się w budżecie centralnym (przypominam, że Wałbrzych właśnie dostał dotację centralną na budowę obwodnicy) i niezwykle rzadko w wojewódzkim.