To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

To idzie młodość

To idzie młodość

Książki, projekty, malarstwo,grafika, rzeźba, instalacje, fotografia i multimedia. Nowa wystawa w jeleniogórskiej galerii BWA, zatytułowana "Sprawdzam!", na piątkowym wernisażu (9 września) zgromadziła tłumy. I nic w tym dziwnego, bo to prezentacja najmłodszych roczników twórców związanych z Jelenią Górą. W większości są absolwentami Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze. Nie wszyscy z autorów stawili się na wernisażu. Część z nich aktualnie realizuje swoje projekty w Polsce i za granicą.

Dwudziestka młodych twórców związanych obecnie z różnymi ośrodkami artystycznymi w Polsce i poza granicami, od piątku pokazuje w BWA swoje prace. Są odważni, dobrze radzą sobie ze zdobyczami awangardy, grą form i różnorodnością środków wyrazu. Wystawa Sprawdzam ma ambicje pokazania młodych artystów, którzy wyruszyli z Jeleniej Góry w świat i nie przynieśli temu miastu wstydu.
- Są obyci ze światem i ze współczesną sztuką. Najpewniej jest to to właśnie zasługa galerii BWA, która nie jest galerią prowincjonalną i prezentuje najważniejsze osiągnięcia sztuki polskiej - napisał w katalogu wystawy wrocławski artysta i pedagog Paweł Jarodzki.
Kurator wystawy Luiza Laskowska podkreśla, że chodziło o stworzenie możliwości wypowiedzi i konfrontacji z rówieśnikami, a mieszkańcom Jeleniej Gór i okolic okazję poznania kolejnego pokolenia twórczych indywidualności. Ton wypowiedzi jest zaskakująco poważny, rzadko złamany nutą ironii czy żartu. Od uważnej obserwacji rzeczywistości, formułowania przenikliwych krytycznych osadów po nostalgiczne nawiązania do przeszłości. - To wielka przyjemność zebrać te osobowości w jeleniogórskiej galerii BWA i obserwować ich rozwój - mówi kurator wystawy "Sprawdzam!".
W wystawie udział biorą: Kamila Krzyżaniak, Joanna Gudakowska, Grzegorz Łoznikow, Sandra Rzeszutek, Marek Brocki Brodowski, Kaja Pachulska, Małgorzata Amarowicz, Sandra Gałka, Joanna Jankowska, Marta Magirecka, Weronika Pełczyńska, Iwo Rachwał, Damian Reniszyn, Jonasz Chlebowski, Marcin Smosna, Marina Lewandowska, Agnieszka Jagoda Kwiatkowska, Agnieszka Rzońca, Stach Szumski, Eugenia Wasylczenko.
Ekspozycję oglądać można do 1 października.

DSC03744.JPG
IMG_0847.JPG
IMG_0860.JPG
DSC03751.JPG
DSC03757.JPG
DSC03749.JPG