Dramat uchodźców przybywających do Europy, Paryż po zamachach terrorystycznych, Polska w czasie kampanii wyborczej, nadzieja wygrywająca z ludzkimi dramatami, technika wkraczająca w naturę, życie rosyjskich elit i polskich emigrantów – to niektóre z tematów zdjęć prezentowanych na wystawie podsumowującej konkurs Grand Press Photo 2016.
Na ekspozycji prezentowanych jest 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży, które trafiły do finału konkursu, w tym prace nagrodzone. Wśród nich: Zdjęcie Roku autorstwa Dawida Zielińskiego („Kontakt”) przedstawiające migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie w Grecji.
– Nadzieja, rozpacz, chaos. Cała historia została opowiedziana w tej jednej fotografii, co jest prawdziwym osiągnięciem – mówił Kadir van Lohuizen, przewodniczący Grand Press Photo 2016, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę.
Dawid Zieliński fotografuje od kilkunastu lat, ale – jak sam przyznaje – w fotografii prasowej jest nowy. Sam się jej uczył. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, m.in. dokumentuje zmiany zachodzące na Podlasiu. Zdaje sobie sprawę, jakim wyzwaniem jest dla niego zwycięstwo w Grand Press Photo 2016.
– Za rok się okaże, czy to był tylko złoty strzał, czy naprawdę jestem dobry – mówi.
Na wystawie zobaczyć można fotografie nagrodzone w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny, Kultura i człowiek, a także zwycięski projekt długoterminowy. To wyjątkowe prace wybrane przez jury spośród kilku tysięcy nadesłanych na konkurs. Jest więc m.in. niesamowite zdjęcie Warszawy nocą zrobione z pokładu śmigłowca, a także sugestywny zapis spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem, opowieść o świni Lilly żyjącej w bloku na warszawskim Ursynowie, obrazy z backstage'u największych pokazów mody na świecie.
Wśród nagrodzonych reportaży jest też relacja z Paryża zrobiona zaraz po tym, gdy w listopadzie 2015 roku terroryści zaatakowali jednocześnie w trzech różnych miejscach. Tadeusz Koniarz z Agencji Fotograficznej Reporter otrzymał za nią pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia. Z kolei reportaż Kacpra Kowalskiego pokazujący, jak bardzo budowa elektrowni wiatrowych ingeruje w naturę, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Środowisko.
Jedyny nagrodzony projekt dokumentalny autorstwa Arkadiusza Kubisiaka (Agencja Prasowa Fotonova) dotyka fenomenu pielgrzymowania i wiary związanego z Jasną Górą. Choć temat jest Polakom dobrze znany, projekt ten jury wyróżniło za poziom i jakość zdjęć, a także za bardzo dobrą ich edycję.
W osobnym konkursie w ramach Grand Press Photo 2016 wybrano najlepszą książkę fotograficzną – tytuł Photo Book of The Year 2015 otrzymała książka autorstwa Macieja Jeziorka z Napo Images. Zawiera 121 fotografii barwnych wykonanych w New Delhi w latach 2013–2015.
Wystawa Grand Press Photo 2016 prezentowana będzie w Jeleniej Górze tylko do 1 października.
Partner wystawy miejskiej: Galeria Sudecka
Patroni medialni: Nowiny Jeleniogórskie, portal nj24.pl
Mecenasem Grand Press Photo 2016 jest Nikon Polska
Partnerem jest Narodowe Centrum Kultury z programem „Kultura dostępna”
Partnerami wystaw są: ANWIL SA i Drukarnia Andrus
Komentarze (1)
Nędzne zdjęcie...