To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gra w... kamienie czyli Magiczny Szlak Ducha Gór

Gra w... kamienie czyli Magiczny Szlak Ducha Gór

W Szklarskiej Porębie powstaje MAGICZNY SZLAK DUCHA GÓR. W najciekawszych turystycznie miejscach Szklarskiej Poręby do końca sierpnia staną granitowe głazy z wyrytymi piktogramami w formie płaskorzeźby. Turyści, przy pomocy specjalnego przewodnika, będą mogli wędrować szlakiem Ducha Gór, zbierać „dowody wędrówki”, a później brać udział w losowaniu darmowych weekendów w Szklarskiej Porębie.

Pomysł z Belgii rodem

Gra w magiczne kamienie zainspirowana została projektem, który wymyślił w Belgii Hans Lemmen, belgijski kreator monumentalnych instalacji. Postanowił połączyć wspólnym działaniem przygraniczny obszar trzech państw: Francji, Belgii i Holandii. Piętnastotonowe kamienne głazy w formie foteli (każdy fotel jest inny) w ubiegłym roku stanęły w 15 punktach. Połączyły je drogi dla rowerzystów i piesze szlaki. Wydany specjalny przewodnik prowadzi turystów szlakiem granitowych foteli, które wykonał... Maciej Wokan ze Szklarskiej Poręby. Belgijski monumentalista w poszukiwaniu odpowiedniego materiału dotarł bowiem w Góry Izerskie. To właśnie stąd pojechały do Belgii granitowe fotele.

Piktogramy wyryte w kamieniu

Pomysł Belga zainspirował Macieja Wokana i Grażynę Biederman, szefową Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie, do stworzenia oryginalnej gry – szlaku Ducha Gór. Wykorzystano najpiękniejsze miejsca w Szklarskiej Porębie, aby postawić tam kamienne głazy (liczące od 2 do 5 ton) z wyrytymi na nich piktogramami w formie płaskorzeźby przedstawiającej dane miejsce. Do kamieni dołączone zostaną niewielkie (15 cm X 15 cm) metalowe blaszki, które posłużą do odrysowywania ołówkiem tajemnych znaków (w formie karkonoskich zwierzątek, roślin). W ten sposób wędrówka szlakiem Ducha Gór bawić może dorosłych (uwieczniających choćby kamienne głazy na fotografiach) i dzieci. Któż z nas nie pamięta bowiem ile frajdy sprawiało odbicie przy pomocy kartki i ołówka orzełka z guzika żołnierskiego munduru?

W Biurze Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie za symboliczne pieniądze turyści otrzymają przewodnik po szlaku (z notesem i specjalnym ołówkiem do odrysowywania – odbijania hologramów z blaszek) z instrukcją gry. Po zebraniu hologramów ze wszystkich kamieni każdy dostanie certyfikat przejścia magicznym szlakiem, a „dowody” wędrówki wezmą udział w losowaniu nagród. Cztery razy w roku - w pierwszy dzień wiosny, lata, jesieni i zimy - będzie można wylosować nagrody zachęcające do ... powrotu do Szklarskiej Poręby: darmowe pobyty w pensjonatach w Szklarskiej Porebie i inne nagrody ufundowane przez miasto. Właściciele takiego magicznego przewodnika, odwiedzając obiekty i miejsca wymienione w instrukcji, będą ponadto korzystać z licznych przywilejów.

W ubiegłym tygodniu Maciej Wokan przy pomocy koparki stawiał przy Skałce Karczmarza w centrum miasta ósmy głaz. Granitowe ślady Ducha Gór umieszczono już na Szrenicy, Zakręcie Śmierci, przy Urzędzie Miasta, Lipie Sądowej, Leśnej Hucie. Do końca sierpnia szlak połączy 12 kamieni. Docelowo ma być ich aż 24.

Oryginalny produkt turystyczny

-Do tej pory nikt nie połączył atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby w jedną pulę, to samonapędzający ruch turystyczny produkt, a w dodatku nie wymagający od turysty inwestycji finansowych – mówi o swoim projekcie Maciej Wokan (na zdjęciu przy kamiennym głazie stojącym już przy Urzędzie Miasta).

Graficzne znaki, hologramy wyryte na głazach, będą się odtąd kojarzyć z miejscem – atrakcją turystyczną. Mogą być wykorzystane na pamiątkach, koszulkach. Znaki można odczytać dotykając palcami. To ważna informacja dla osób niedowidzących. Magiczny Szlak Ducha Gór rusza w sierpniu.

Komentarze (8)

W Świeradowie mają gondole i niemieckich turytów cały rok , w Karpaczu milionowe inwestycje w Harahovie kolej na koleji ,a w Szklarskiej WSZYTKIE ulice rozkopane ,człowiek idzie do inforamcji turystycznej pytajac sie o szlak rowerowy 12km - a pani zielonego pojecia nie ma o czym turysta mowi ,ZERO inwestycji i ZERO turystów - i jakiś geniusz wpadł żeby z prozrzucanych głazów atrakcje turytyczną zrobić......

Oj criss, jeśli ty czytać ze zrozumieniem nie potrafisz, to trudno też żebyś pisał ze zrozumieniem. Jeśli prowadzisz biznes turystyczny w Szklarskiej to może Twoi klienci nie wiedzą o co Ci chodzi.
Abyś zrozumiał wybiorę specjalnie dla Ciebie najistotniejsze fragmenty powyższego artykułu:
1. "W najciekawszych turystycznie miejscach Szklarskiej Poręby do końca sierpnia staną granitowe głazy z wyrytymi piktogramami w formie płaskorzeźby."
2. "Do tej pory nikt nie połączył atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby w jedną pulę ..."
Naucz się czytać i poszukaj sobie kącika dla siebie w Karpaczu lub Świeradowie. Tam Ci będzie lepiej. Aha zapomniałem tam klienci też sami nie przyjdą. Trzeba się "trochę" postarać.

Ulice w Szklarskiej Porębie są rozkopane dlatego, że realizowana jest kompleksowa wymiana sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Inwestycja komunalna szacowana na 120 mln zł. Szklarska Poręba posiada łącznie ponad 320 km tras rowerowych wykonanych społecznie przez Stowarzyszenie Cyklistów. Młody rzeźbiarz Maciej Wokan wykonuje realizuje przy pomocy miasta swój niepowtarzalny pomysł.
Trzeba być wyjątkowym ... 'crissem', żeby tak pluć we własne gniazdo.
p.s. poprawnie Harrachov nie Harahov

w Szklarskiej miało byc San Francisko a tymczasem jest wielkie kretowisko wszedzie ryja i ryja a szczególnie na ul Cichej juz chyba z 15 raz rozkopuja droge i konca nie widac.Park dinozaurów tez pod wielkim ???????????

Powiedz kochany o jakich inwestycjach w Świeradowie mówisz? Czy o tym że prywatni ludzie wyremontowali i rozbudowali swoje hotele? Jeśli tak to miej pretensje do Pana Ł., Pana B., Pani Z., Spółki Presto..., że dzierżawiąc za grosze swoje obiekty nie poszli śladem tych ze Świeradowa. Może mówisz o gondoli? Przypomnij sobie przez ile lat o tym się mówiło i jak niewiele z tego wynikało. A już po kupieniu tej spółki przez Zasadę gondola miała ruszyć w grudniu 2007 roku i ruszyła w grudniu ale niestety dopiero 2008 roku. Tak bywa, nie zawsze każda inwestycja jest możliwa do dokładnego zaplanowania, są jeszcze tzw. czynniki obiektywne. Pojedź do Świeradowa i zobacz sobie drogę dojazdową do gondoli i parking obok gondoli. To też jeszcze nie jest skończone. Gdybyś tam mieszkał to z pewnością na burmistrzu wieszałbyś psy. Ale ty już po prostu taki jesteś, wieczny malkontent.

Takk, criss, sprite, dżon w jednym domku stali - umysłowym. ten domek w mieście Bolesławiec.

A mi osobiście pomysł z tymi kamieniami się podoba.Pomimo utrudnień związanych inwestycją kanalizacyjno-ściekową, nie wszyscy mieszkańcy widzą nasz gród w czarnych kolorach.Jeszcze jedna osoba zapiszę się do grona miejscowych artystów.Miasto artystów taką opinie możemy sobie tylko sami wyrobić. Więcej pokory , entuzjazmu,i wytrwałości w to co robicie życzy pomysłodawcą wasz mieszkaniec.