To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Górnicza majówka w Lwówku Śląskim

Górnicza majówka w Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski rozwija cykl wydarzeń związanych z poszukiwaniem i eksploatacją skarbów natury sławiących okolicę. Gospodarze gminy chcą przybliżyć mieszkańcom okolicy i turystom miejscowe tradycje górnicze, podkreślając przy tym nietuzinkowe walory przyrodnicze regionu. Zapraszają więc na I Międzynarodowe Lwóweckie Spotkania Gwarków, zaplanowane na sobotę 19 maja 2018 r. W programie wiele atrakcyjnych propozycji: prezentacje Lwóweckiego Lata Agatowego, Parku Głazów Narzutowych w Nochten, Skansenu Górniczo - Hutniczego w Leszczynie, Kopalni Nowy Ląd w Niwnicach, Żelaznego Tygla Walońskiego w Szklarskiej Porębie, parki zabaw dla dzieci i dorosłych, jarmark produktów regionalnych oraz wieczorna biesiada przy muzyce. 

Wydarzenie jest efektem transgranicznego projektu, którego celem jest wymiana doświadczeń i praktyk w różnych sposobach wykorzystania terenów pokopalnianych oraz ich zagospodarowania turystycznego. Jego ważnym elementem jest nawiązanie i rozwój współpracy partnerskiej w zakresie edukacji i wykorzystania walorów przyrodniczych obszaru pogranicza. Partnerem przedsięwzięcia jest Park Głazów Narzutowych w niemieckim Nochten, stanowiący doskonały przykład wykorzystania terenów po wydobyciu węgla brunatnego w celach rekreacyjno – edukacyjnych.

Kluczowym elementem majowego wydarzenia będzie oficjalne otwarcie Placu Lwóweckich Gwarków, który powstał tuż przy Szwajcarii Lwóweckiej – jednej z największych atrakcji turystycznych Lwówka Śląskiego, znajdującej się tuż przy drodze wlotowej do miasta od strony Jeleniej Góry. Uroczystość będzie miała miejsce 19 maja o godz. 16.00, na parkingu przy Szwajcarii Lwóweckiej.

To znakomite miejsce na rodzinny spacer, które trzeba zobaczyć! Szwajcaria Lwówecka położona jest w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, na południowy wschód od centrum miasta. Tworzą ją urodziwe i bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym formy skalne, z urwiskami o wysokości 30-50 m. Niezwykle malownicza, uznawana jest za największą i najpiękniejszą grupę skalną na Pogórzu Izerskim. Powstała w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych. Wierzchołek skał, sięgający na wysokość 250-260 m. n.p.m., przybrał kształty, które do złudzenia przypominają korytarze labiryntu. Ze szczytu skał rozpościera się wspaniała panorama okolicy z widokiem na góry. Jeszcze przed II wojną światową, ze względu na swoją wyjątkową wartość, Szwajcaria Lwówecka zyskała status pomnika przyrody. Nowy etap zagospodarowania turystycznego rozpoczął się już w XXI wieku. Oczyszczona została najbardziej atrakcyjna, zachodnia ściana skałek, a nieczynną już, biegnącą u podnóża Szwajcarii Lwóweckiej linię kolejową zamieniono na ścieżkę rowerową. Wśród skał i otaczających je drzew wyznaczono ścieżkę edukacyjną, ułatwiającą wędrówkę i zwiedzanie. Niedawno Szwajcaria Lwówecka zyskała odświeżony wygląd. Oczyszczony został także teren przy parkingu. Obok powstały zadaszone miejsca wypoczynku. Do urządzenia zlokalizowanego tuż przy skałach Placu Gwarków Lwóweckich znacząco przyczyniła się działająca niedaleko od tego miejsca - niwnicka Kopalnia Nowy Ląd. Dlatego też plac zdobi symboliczny wagonik górniczy.

Po sobotniej uroczystości otwarcia Placu Gwarków Lwóweckich nastąpi przemarsz gwarków wraz z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami miasta i okolic na lwówecki stadion miejski, gdzie zaplanowano pozostałe wydarzenia imprezy. Na terenie stadionu jeszcze przed południem rozpocznie się jarmark produktów regionalnych. Tutaj o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie Międzynarodowych Lwóweckich Spotkań Gwareckich z koncertem orkiestry dętej oraz ceremoniałem pasowania Gwarków.

Na stadionie urządzone będą stoiska Lwóweckiego Lata Agatowego, Parku Głazów Narzutowych w Nochten, Skansenu Górniczo - Hutniczego w Leszczynie, Kopalni Nowy Ląd w Niwnicach, Żelaznego Tygla Walońskiego w Szklarskiej Porębie oraz parki zabaw dla dzieci. Na finał rozrywkowej części imprezy wieczorna biesiada disco polo. Na scenie Avangarde, Łobuzy oraz DJ Mariusz Wolski. 

Lwóweckie Międzynarodowe Spotkania Gwareckie 2018

Lwówek Śląski 19 maja, od godz. 10.00

PROGRAM

Parking przy Szwajcarii Lwóweckiej

16.00 - OTWARCIE PLACU „LWÓWECKICH GWARKÓW”

Stadion miejski (ul. Oświęcimska)
10.00 - 16.00 - JARMARK PRODUKTÓW REGIONALNYCH
17.00 - OTWARCIE LWÓWECKICH MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ GWARECKICH
17.15 - KONCERT ORKIESTRY MIEJSKIEJ BOLESŁAWIEC
18.15 - CEREMONIAŁ PASOWANIA NA GWARKÓW
19.00 - KONCERT KOWARSKIEJ ORKIESTRY ROZRYWKOWEJ
20.00 - 24.00 - BIESIADA DISCO POLO: AVANGARDE (20.30), ŁOBUZY (22.00), DJ MARIUSZ WOLSKI

Ponadto:
- park zabaw dla dzieci i dorosłych (autodrom, zamek strachów, dmuchane zjeżdżalnie, kule wodne), przejażdżki na wielbłądzie i na kucyku, oferta cateringowa;
- stoiska: Lwóweckie Lato Agatowe, Park Głazów Narzutowych w Nochten, Skansen Górniczo - Hutniczy w Leszczynie, Kopalnia Nowy Ląd w Niwnicach, Żelazny Tygiel Waloński w Szklarskiej Porębie. 

Lwóweckie Międzynarodowe Spotkania Gwareckie 2018 - program.jpg