To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gerhart Hauptmann i film

Gerhart Hauptmann i film

W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze od 1 marca prezentowana jest wystawa „Gerhart Hauptmann i film”, przygotowana wspólnie z Muzeum Gerharta Hauptmanna w Erkner (Niemcy). Na wystawę składa się 20 plansz informacyjnych polskiej i niemieckiej wersji językowej.
 

Powstający we Francji nurt autorskiego filmu artystycznego (Film D’Art) dążył do nobilitacji kina – w ten sposób starano się przyciągnąć bardziej wyrobioną publiczność. Na potrzeby kina zaczęto adoptować dramaty i powieści znanych autorów. Do filmów angażowano często znanych reżyserów i aktorów teatralnych. Tą drogą pozyskano dla wytwórni Nordisk Film Company Gerharta Hauptmanna i Artura Schnitzera jako autorów dzieł, ale także reżysera Maxa Reinhardta oraz znanego aktora teatralnego Paula Wagnera. Ekspozycja „Gerhart Hauptmann i film” dokumentuje ścisłe związki sztuki filmowej z dziełami noblisty, które od początku wzbudzały zainteresowanie niemieckiej jak i światowej kinematografii. Pierwszy film na podstawie książki pt. „Atlantis” Hauptmanna powstał już w 1912 roku.
Do tej pory sfilmowano większość dzieł Hauptmanna są wśród nich zarówno te bardzo popularne utwory jak „Futro bobrowe”, „Tkacze” ale i te mnie znane jak np. „Rose Bernd”. Sam noblista niezwykle cenił nowo powstałe medium mające dużą siłę oddziaływania na widza.

Wystawę „Gerhart Hauptmann i film” oglądać można w jagniątkowskiej rezydencji śląskiego noblisty do 7 maja 2017 roku.