„Nie prosimy państwa o dodatkowe fundusze, ani o stworzenie w mieście wyjątkowych inwestycji i i jednego i drugiego obiecaliście państwo w tej kampanii nadmiarze” - zaznaczyli na początku swego apelu Bożena Wachowicz-Makieła, Miłosz Sajnog i Danuta Wójcik.
Radni apelują do parlamentarzystów, którzy w niedzielę zdobędą mandaty poselskie, by spowodowali zmianę w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Jeden z zapisów ustawy reguluje sposób nabywania garaży wybudowanych przez najemców z własnych środków na gruncie skarbu państwa lub gminy. W ustawie zawarto zawity termin, który upłynął z końcem 2000 roku, dający prawo o zgłaszanie roszczeń nieodpłatnego nabycia garaży. Ale niewielu najemców garaży udało się skorzystać z tego prawa.
- Obecnie najemcy garaży, którzy sami je wybudowali mogą je nabyć bezprzetargowo, jeśli dzierżawią je co najmniej od 10 lat i jeśli obiekt został wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę. Ale, nie tylko w Jeleniej Górze, rzeczywistość jest taka, że nadal wiele osób ma kłopot z wykupem garaży. Naszym zdaniem ,korekta zapisów ustawy, która znosi wspomniany termin zbywania garaży lub w inny sposób ureguluje te kwestie, spowoduje kompleksowe rozwiązanie problemu. W poprzedniej kadencji mieszkańcy prosili posłów o interwencję w tej sprawie, ale poza paroma pismami nikt nic nie zrobił – mówi M. Sajnog.
Klub „Razem dla Jeleniej Góry” uważa także, że nasi posłowie powinni optować za zamianą przepisów, które umożliwiłyby publiczną pomoc wspólnotom mieszkaniowym w remontowaniu kamienic.
- Dziś miasto może wesprzeć finansowo jedynie remont kamienic wpisanych do rejestru zabytków, ale tych, które znajdują się w rejonach objętych programami rewitalizacji. W innych przypadkach, nawet gdy budynki mają wysoką wartość historyczna i estetyczną, a nie są w rejestrze, wspólnota sama musi się martwić o to, skąd wziąć pieniądze na remont. Tymczasem współwłaścicielami nieruchomości, które przez lata nie były remontowane i popadały w ruinę, są dziś z reguły osoby mniej zamożne. A remonty, choćby elewacji budynków z początku 20. wieku są kosztowne, bo w grę wchodzi odtwarzanie detali architektonicznych. Wspólnot nie stać na kredyty. A przecież elewacje domów, choćby tylko wzdłuż Alei Wojska Polskiego, wpływają na wizerunek miasta, na przestrzeń publiczną. Dlatego gminy powinny móc dotować takie przedsięwzięcia – wyjaśnia B. Wachowicz-Makieła.
Autorzy apelu podkreślają, że Tak, jak wyglądają po remoncie kamienice przy Drzymały lub Złotniczej może wyglądać więcej budynków. Samorządom potrzeba jednak rozwiązań prawnych, bo dziś „szukają kruczków i sztuczek”, by móc wspomóc wspólnoty.
- Wydaje nam się, że za przedstawionymi przez nas rozwiązaniami powinni opowiedzieć się wszyscy parlamentarzyści, bo to nie jest temat partyjny – dodaje M. Sajnog.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...