To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Eksponaty z Centrum Nauki Kopernik w Jeleniej Górze

Eksponaty z Centrum Nauki Kopernik w Jeleniej Górze

Mieszkańcy Jeleniej Góry nie muszą jechać do Warszawy, żeby skorzystać z eksponatów Centrum Nauki Kopernik. 26 i 27 listopada (poniedziałek, wtorek) specjalną, interaktywną wystawę będzie gościć pałac Schaffgotschów w Cieplicach.   W poniedziałek przez dwie godziny (16.00-18.00) ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich. Wstęp jest bezpłatny.

Eksponaty przyjadą do Jeleniej Góry z inicjatywy Samodzielnego Koła Terenowego nr 72 Społecznego Towarzystwa Oświatowego i Zespołu Szkół Społecznych im. Jana Pawła II STO w Jeleniej Górze.

Na co dzień są prezentowane w Centrum Nauki Kopernik, a w stolicy Karkonoszy będzie można je zobaczyć po raz pierwszy.

W sali gimnastycznej Politechniki Wrocławskiej, znajdującej się w Pałacu Schaffgotschów (pl. Piastowski 27), zostanie zaprezentowanych kilkanaście obiektów służących do samodzielnego eksperymentowania.

Wystawa dostarczy świetnej zabawy nie tylko dzieciom, ale także dorosłym – dlatego do odwiedzania ekspozycji zachęcamy całe rodziny – opowiada Sylwia Kędzior, prezes jeleniogórskiego koła Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Goście będą mogli samodzielnie sprawdzić, jak działają szyfry i dotknąć widowiskowej kuli plazmowej. Sprawdzą też zakres słyszanych częstotliwości i podejmą próbę rozdzielenia półkul magdeburskich, dzięki którym wiemy, jak potężna jest siła ciśnienia atmosferycznego – dodaje.

W ciągu każdej godziny z wystawy może skorzystać do 70 osób.

Ekspozycja będzie obsługiwana przez 3 edukatorów.

Wydarzenie jest skierowane głównie do uczniów jeleniogórskich szkół, ale w poniedziałek przez dwie godziny (16.00-18.00) ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich. Wstęp jest bezpłatny. . 

Wystawa jest częścią projektu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Komentarze (8)

Znacznie fajniej byłoby zbudować w Jeleniej Górze coś podobnego do Centrum Nauki Kopernik. Ściągnęłoby to ogromną ilość turystów i nie musielibyśmy się zadowalać kilkoma pożyczonymi sprzętami z Warszawy. Tylko to trzeba wymyślić, ściągnąć inwestora - a to niestety wykracza poza możliwości włodarzy.

Jasne, tłum ludzi będzie pędzić żeby oglądnąć to, co jest w większości dużych miast. Tylko tam są jeszcze inne atrakcje. U nas nie ma. Nie mieszaj w to włodarzy, bo brzmi to śmiesznie.

Od czegoś się dziecino zaczyna. A taka atrakcja ściągnęłaby na 100% tłumy. I nie mam tutaj na myśli dokładnej kopii. Buduje się podobną atrakcję z ciut innymi rzeczami w środku, właśnie po to aby nie było to samo co w innych miastach. A co do włodarzy, to jak najbardziej zależy od nich. Bo to prezydent i pracownicy Ratusza mają za zadanie ściągnąć do miasta inwestorów i zaproponować im takie warunki żeby chcieli inwestować - czyli proponuje się działkę w odpowiedniej części miasta, rozmawia się o zniżkach w podatkach, buduje się infrastrukturę wokół atrakcji. Ale samo miasto również mogłoby zainwestować w coś takiego . Tylko to trzeba wymyślić. A w naszym mieście wymyśla się lokalizacje pod markety. I tacy jak ty dostają orgazmu , bo za tydzień otwierają kolejną Stonkę. Niestety markety to nie jest rozwój miasta.

Masz rację wycieczki jeżdżą do Liberca czy Wałbrzycha i jakoś nikt nie ma dość. Uważam że tego typu obiekt przyciągnąłby więcej zainteresowanych niż kolejna biedronka

Masz rację wycieczki jeżdżą do Liberca czy Wałbrzycha i jakoś nikt nie ma dość. Uważam że tego typu obiekt przyciągnąłby więcej zainteresowanych niż kolejna biedronka

Masz rację wycieczki jeżdżą do Liberca czy Wałbrzycha i jakoś nikt nie ma dość. Uważam że tego typu obiekt przyciągnąłby więcej zainteresowanych niż kolejna biedronka

Dziecino? Weź sobie smarki spod nosa wytrzyj, a potem się wypowiadaj. 100% tłumy? JPRDL... "ciut inne rzeczy w środku"? Chyba nie byłaś nigdy w żadnej takiej "atrakcji". Byłaś czy też byłeś, bo raczej wyglądasz na tego chłystka, co podpisywał się anonimolixolixo, potem kazmirz. Jego głównym celem było dostanie orgazmu podczas krytykowania włodarzy. Niestety, nigdy nie dostał.

To twoje ****stwo i opryskliwość to nabyłeś w domu czy ulica cię tego nauczyła. Ktoś, kto w komentarzu posługuje się tyloma inwektywami po prostu nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Kup sobie ( albo poproś rodziców) elementarz i kilka książek z pierwszych klas podstawówki do nauki języka bo to czym się posługujesz nie nadaje się do używania wśród ludzi.