To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ekshumują szczątki ofiar II wojny

fot. Stowarzyszenie Pomost

Przed kilkoma dniami działacze polsko-niemieckiego Stowarzyszenia „Pomost” ekshumowali kolejne szczątki ofiar drugiej wojny światowej. Tym razem byli w Wykrotach (gm. Nowogrodziec), gdzie odnaleźli szczątki najprawdopodobniej rodziny.

- Dnia 1 sierpnia prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Wykrotach (pow. bolesławiecki). Na skraju tej miejscowości znajdował się zapomniany grób, na którym w przeszłości mieszkańcy składali kwiaty. Według relacji świadków na drodze w pobliżu grobu, po zakończeniu działań wojennych w 1945 r., leżały zwłoki cywili oraz rozbite wozy konne. Krótko po wojnie jeden z mieszkańców Zebrzydowej natrafił w tym miejscu na szczątki ludzkie, które przeniósł i pochował w pobliżu drogi. W oznaczonym miejscu odnaleźliśmy zalegające na złożu wtórnym szczątki trzech osób – kobiety, mężczyzny i kilkuletniego dziecka. Wśród nich zalegały także pojedyncze kości zwierząt – najprawdopodobniej koni – informują działacze stowarzyszenia.
To nie pierwsze działania ekshumacyjne na naszym terenie. Ludzie z Pomostu są tu dość często. Tylko tego lata prowadzili prace ekshumacyjne w Rząsinach i Wolbromowie (gm. Gryfów Śląski). W pierwszej z tych miejscowości na terenie przypałacowego parku zlokalizowali dwa groby żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Obu mężczyzn pochowano w trumnach. Przy szczątkach jednego z żołnierzy znaleziono silnie skorodowany i nieczytelny znak tożsamości. Według relacji mieszkańców miejscowości, we wskazanym przez nich miejscu, krótko po zakończeniu II wojny światowej, widoczne były niewielkie kopce ziemne. Na jednym z nich leżał żołnierski hełm.
W Wolbromowie kwaterę wojenna znaleziono na łące w pobliżu wiejskich zabudowań. Pochowano na niej ośmiu żołnierzy niemieckich poległych w lutym lub marcu 1945 r. Kwatera składała się z pięciu pochówków pojedynczych i jednego grobu masowego, do którego złożono obok siebie zwłoki trzech żołnierzy. Podstawą tych poszukiwań były dokumenty odnalezione w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze. Wśród nich był wykonany w 1946 r. odręczny szkic, na którym zaznaczono poszukiwane mogiły. Przy szczątkach dwóch żołnierzy odnaleziono połówki znaków tożsamości, a w jednej z mogił była też butelka po legnickim piwie (Brau-Comunne Liegnitz), do której włożono kartkę, najprawdopodobniej z danymi osobowymi poległego żołnierza.
Stowarzyszenie Pomost działa od 20 lat wcielając w życie ideę, że żadna ofiara wojny nie powinna być bezimienna. Przywrócili imiona już 20 tysiącom takich ofiar. Zapomnianych szczątków (nie tylko niemieckich, także polskich i radzieckich) poszukują na terenie województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Przeprowadzają ekshumacje, a potem godny pochówek. Stowarzyszeniu bardzo zależy na informacjach o bezimiennych grobach.
 

Komentarze (5)

Gdzie są szczątki Wielkich Polaków zabitych przez Niemców:

- Majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim „Hubal”. Niemcy zmasakrowali jego ciało i wystawili na widok publiczny,

- Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
Prokurator IPN Marcin Gołębiewicz poinformował PAP, że z zebranego materiału dowodowego wynika, iż Starzyński został rozstrzelany pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 r. w Warszawie lub w jej okolicach. Zbrodni dokonali Niemcy funkcjonariusze Gestapo: oberscharfuehrer Hermann Schimmann, hauptscharfuehrer Weber i unterscharfuehrer Perlbach.

Wielkim Polakiem był Lech Kaczyński, zamordowany przez Rosjan, a teraz Największym Polakiem jest Jego Brat, Jarosław!

Kaczyńscy to polscy Kain i Abel.

Sorry, ale ja nie wiem!

Dobra robota.