To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ekonagrody dla Gimnazjum Nr 2 i „Mechanika”

Ekonagrody dla Gimnazjum Nr 2 i „Mechanika”

Gimnazjum Nr 2 i Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” to jedyne szkoły w mieście, które w ubiegłym tygodniu zdobyły międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Młodzież została nagrodzona za min. wytrwałe prowadzenie segregacji śmieci, oszczędność energii i profesjonalny recykling. Program Szkoła dla Ekorozwoju pomógł placówkom nauczyć również dzieci jak dbać o swoje zdrowie. Każda z placówek dostała po mikroskopie cyfrowym.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje „Mechanik”, który Zieloną Flagę zdobył już po raz drugi. By zatrzymać tytuł ekoszkoły placówka zrealizowała mnóstwo zadań i podobnie jak Gimnazjum Nr 2 przeprowadziła segregację śmieci.

- Śmieją się do nas rodzice, że przeprowadziliśmy w ich domach rewolucję i zmieniliśmy ich stare przyzwyczajenia do wyrzucania wszystkich śmieci razem. Dzięki tej akcji prawidłowo sortować odpady uczą się nie tylko dzieci, ale także ich opiekunowie – przyznaje Renata Polachowska, nauczycielka z Gimnazjum Nr 2 w Jeleniej Górze.

Podział śmieci na szkoło, papier czy plastik to nic nowego. W szkołach odbywały się zbiórki makulatury, aluminium, zużytego sprzętu elektronicznego, baterii, komórek, a nawet tonerów i pojemników do tuszu.

W ramach programu młodzież zdobyła wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z energii i sposobów jej oszczędzania.

- Dzięki licznym spotkaniom z przedstawicielami Energii Pro S. A. dzieci wiedzą już, że np. nie wolno suszyć włosów w wannie, a wiele z nich tak do tej pory robiło. Nauczyli się przy tym prostych, ale cennych nawyków jak zakręcanie wody w trakcie mycia zębów – dodaje Renata Polachowska.

Na odnawialne źródła energii postawił „Mechanik”. W poszerzaniu wiedzy na ten temat pomogły wycieczki m.in. do elektrowni wodnej w Pilchowicach. W Elektrowni Turów z kolei młodzież uczyła się jak minimalizować emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Miłym akcentem była też wygrana uczniów w konkursie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik” Sp. z o o.o., za którą na sumę 1000 złotych wyposażyli jedną z sal w świetlówki.

Zaskakującą, ale niezwykle przydatną dziedziną, w której uczniowie zyskali kolejną porcję wiedzy była promocja zdrowego trybu życia. W ramach tego etapu uczniowie „Mechanika” zorganizowali Dzień Walki z Aids, odwiedzili „Monar”, oddali krew, a w tzw. Dniu Zdrowia przeszli kilka podstawowych badań lekarskich. Były także akcenty charytatywne jak np. organizacja i udział w zabawie świątecznej dla ubogich rodzin wielodzietnych z naszego regionu, zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla Domu Samotnej Matki czy odegranie spektaklu artystycznego dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”.

Inicjatyw w obu szkołach było znacznie więcej. Przez dwa lata udało się jeszcze pomóc zwierzętom, karmiąc je, zbierając koce i środki dla schroniska, a także zasadzić mnóstwo drzew.

Zielona Flaga to coś więcej niż międzynarodowy prestiż, to ważny krok w kierunku nauki najmłodszych jak w zgodzie żyć z naturą. Za te bezcenne działania, które miejmy nadzieję zaowocują bardziej świadomym korzystaniem z darów ziemi, szkoły dostały po cyfrowym mikroskopie.

Certyfikaty otrzymali koordynatorzy projektów w piątek w Krakowie. Na X Konferencję Programu Szkoły dla Ekorozwoju pojechała ze strony Gimnazjum Nr 2 Róża Szpak – nauczycielka chemii i Lilianna Lucerska z „Mechanika”.

Fot. Lilianna Lucerska

 
Ekonagrody dla Gimnazjum Nr 2 i „Mechanika”
Ekonagrody dla Gimnazjum Nr 2 i „Mechanika”
Ekonagrody dla Gimnazjum Nr 2 i „Mechanika”