To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Echo musi zbudować rondo

Echo musi zbudować rondo

Zabobrzańskie Centrum Handlowe Echo, które planuje się rozbudować i zamienić w galerię „Sudecką”, zobowiązało się także do rozbudowy układu komunikacyjnego przy obiekcie – przedłużenia ulicy Sygietyńskiego i budowy ronda. Kielecka spółka zaproponowała jednak władzom miasta odstąpienie od tych planów w zamian za sporządzenie kompletnej dokumentacji budowlanej i koncepcji docelowej przebudowy dróg w tym rejonie.

Prezydent miasta jednak na to się nie zgodził, a spółka ma zrealizować pierwotne zobowiązania do końca czerwca przyszłego roku.

Przedłużona ulica Sygietyńskiego w kierunku lasu i rondo na jej zakończeniu ma być częścią nowego układu komunikacyjnego, który docelowo ma powstać w tym rejonie. Między CH Echo a dawnym ośrodkiem Juventuru jest bowiem kilkuhektarowa działka, na którą od lat miasto szuka nabywcy. Plan dopuszcza tam wielkopowierzchniową zabudowę handlową, więc lokalizacja supermarketu jest tam możliwa.

Jeśli już znajdzie się inwestor, który wybuduje tam supermarket, to miasto zobliguje go do przebudowy układu komunikacyjnego.

- Droga wojewódzka numer 365 biegnąca od strony Dziwiszowa jest w tym miejscu wąska, ma zakręty i nie będzie możliwe wytyczenie wjazdów i zjazdów na parking i do obsługi przyszłego obiektu handlowego. Dlatego w planie założona jest budowa około 800 metrów nowego odcinka drogi wojewódzkiej, jakby wyprostowanie jej. Niezmienny pozostanie natomiast przebieg łącznicy, od drogi wojewódzkiej do wlotu do drogi krajowej Jana Pawła II, przez który prowadzi wyjazd z CH Echo. Wspomniany nowy odcinek drogi wraz z budową ronda i przedłużeniem ulicy Sygietyńskiego ma komunikacyjnie obsługiwać jeden i drugi obiekt handlowy – wyjaśnia Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Kiedy nowe drogi w rejonie ECHO powstaną? Docelowy układ na pewno nieprędko, bo będzie to miało sens wtedy, gdy znajdzie się inwestor zamierzający budować kolejny supermarket. Drogowcy szacują koszt budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej na około 6-7 milionów złotych. Przedłużenie Sygietyńskiego i rondo mają być zrealizowane do końca czerwca przyszłego roku. Rondo, póki co, pozostanie tylko zakończeniem ulicy Sygietyńskiego i będzie można tam wygodnie zawrócić.

Anna Pobocha z Echo Investemnt powiedziała nam, że spółko dopiero niedawno otrzymała odmowną decyzję prezydenta w sprawie propozycji złożonej miastu, a dotyczącej odstąpienia od zamierzeń budowlanych w zamian za wykonanie dokumentacji technicznej, i „w ciągu najbliższego tygodnia ma opracować harmonogram działań”. W tym harmonogramie mają być też ujęte kwestie dotyczące także rozbudowy CH Echo.