To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dzieci pierwsze na górniczym szlaku

Bernard Utrata opowiada uczniom o historii Kowar. Fot. L. Kosiorowski

Uczniowie kowarskiej podstawówki jako pierwsze przeszły fragment Szlaku Tradycji Górniczych, który prowadzi po największych atrakcjach turystycznych Kowar. Opowiadał im o nich Bernard Utrata ze Stowarzyszenia Miłośników Kowar.

W punkcie informacji turystycznej w kowarskim ratuszu można otrzymać bezpłatne mapki z zaznaczonym przebiegiem szlaku. Mapki mają trafić także do innych miejsc przy szlaku.

 

Jak powiedział nam burmistrz Kowar Mirosław Górecki, szlak ma nie tylko przypominać tradycje górnicze Kowar, ale także zachęcić turystów, by nie ograniczali się tylko do zwiedzania dwóch największych atrakcji miasta: Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska oraz podziemnych tras w sztolniach w górnej części miasta.

 

Szlak Tradycji Górniczych biegnie od Parku Miniatur, przez urokliwą kowarską starówkę, do wielkiego Domu Kultury, by następnie prowadzić polno-kamienistą trasą do górnej części miasta, gdzie na goście czekają trasy podziemne. Przejście całości nie zajmuje więcej niż dwie i pół godziny, ale czas zależy oczywiście od tempa każdego turysty. Na szlaku można spędzić znacznie więcej czasu, a można też pokonać go znacznie szybciej.

Otwarcie szlaku.jpg
Marian Piasecki podczas otwarcia szlaku.jpg
Na kowarskiej starówce.jpg
Na szlaku górniczym.jpg
Skrzyżowanie szlaków.jpg
Ulica Górnicza.jpg
Szlak górniczy jest oznakowany takimi tabliczkami..jpg
Szlak górniczy w Kowarach..jpg
Otwarcie.jpg
Szlak.jpg