To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dziadostwo specjalistyczne

Dziadostwo specjalistyczne

Na początku roku było tragicznie, teraz jest minimalnie lepiej. W pierwszych dniach stycznia bez pomocy w ramach NFZ pozostawali chorzy na: cukrzycę, choroby metaboliczne, wymagający porady neurochirurgicznej, hematologicznej, specjalisty chorób zakaźnych oraz osoby, którym należało wykonać kolonoskopię. Do dziś problem udało się rozwiązać tylko z diabetologami.

Trudniej niż w roku ubiegłym dostać się też do innych specjalistów. Ale są też i tacy, do których zarejestrować się jest łatwiej niż w roku 2010r. Przynajmniej teoretycznie.

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał w Jeleniej Górze umowy kontraktowe z lekarzami 35 specjalności. Nie podpisał kontraktu na przykład na badanie endoskopowe przewodu pokarmowego – kolonoskopię. Jeszcze kilka dni temu bez kontraktów pozostawali lekarze czuwający nad cukrzykami. Na szczęście sytuacja zmieniła się i dziś problemu już nie ma: cukrzycę można leczyć bezpłatnie w ramach NFZ. Dlaczego nie zakontraktowano dotąd kolonoskopii? Joanna Mierzwińska z NFZ we Wrocławiu tłumaczy:

- Zadecydował niestety brak kwalifikacji jeleniogórskiego personelu, ministerstwo zdrowia podniosło bowiem poziom. Nie uczyniło tego jednak z dnia na dzień. Był okres przygotowawczy, dopiero po nim zmieniły się przepisy.

Na szczęście ogłoszono już nowy konkurs i sytuacja mimo wszystko powinna się niebawem zmienić na lepsze.

Na poziomie 40 proc. w porównaniu do roku ubiegłego zakontraktowano gastroskopię. Dlaczego w tak niewielkim zakresie?

- Startowała do kontraktu poradnia przyszpitalna – wyjaśnia Joanna Mierzwińska. – Okazało się, że – podobnie jak w przypadku kolonoskopii - nie dysponuje odpowiednim personelem medycznym. W ofercie wykazano specjalistę chirurgii ogólnej, a potrzebny był specjalista gastroskopii. Dlatego kontrakt przepadł.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich".

Komentarze (5)

Nic nowego, selekcja - skąd to znamy?
Do kardiologa w JG zapisują w tej chwili na sierpień, a co jeżeli skierowanie ktoś dostanie w kwietniu?? Już nie będzie miejsc na 2011! To akceptowane ludobójstwo!

Może szanowny Redaktur napisałby w końcu tekst - gdzie podziewają się nasze składki zdrowotne - z uwzględnieniem KTO i ILE na tym zarabia !!!!!!!!
Samo biadolenie - jak za socjalizmu (że np. sklepy mięsne są puste - bo to każdy widział) - nic zmieni w sytuacji PACEJENTÓW - czyli sponsorów tego bałaganu.

Ustawianie chorych w tak długich kolejkach do specjalistów, to eutanazja po polsku. A co na to KOŚCIÓŁ, dlaczego nie wstawia się za swoimi owieczkami???

Nie każdego stać na prywatne gabinety, a skazując NAS na długi czas oczekiwania NFZ robi przysługę ZUS-owi, bo nie musi wypłacać dłużej świadczenia.

Złodzieje, oddajcie nasze składki, które z nas zdarliście, kiedy mogliśmy jeszcze pracować!!!

Taaaak! EUTANAZJA W POLSKIM WYDANIU!!!

My wszyscy mamy chore głowy - godzimy się, jak barany, na obciążanie kosztami usług, z których nie sposób skorzystać. Państwo WYŁUDZA od nas siano, a my pokornie się z tym zgadzamy. Może by tak dało się wszystkim krzywdzonym stowarzyszyć i na początek nie płacić niechcianych darowizn, a w następnej kolejności zapytać o opinię w tej sprawie Brukselę. Prawników mamy bardzo dobrych - potrafią wydłubać z pierdla najgrożniejszych bandytów, za 1-no miesięczny haracz składany przez wszystkich Polaków do NFZ z pewnością ze sprawą tą by sobie poradzili