To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

DOT na apel działaczek Wiosny Kobiet zmienił nazwy wycieczek

DOT na apel działaczek Wiosny Kobiet zmienił nazwy wycieczek
DOT na apel działaczek Wiosny Kobiet zmienił nazwy wycieczek

Dla kobiet warsztaty ceramiczne, a dla mężczyzn wyprawa do muzeum techniki. - Dolnośląska Organizacja Turystyczna, organizując wycieczki i zachęcając do odwiedzenia różnych atrakcji Dolnego Śląska, podzieliła je je na "męskie" i "babskie" . Zareagowały szybko działaczki Wiosny  Kobiet, bo ich zdaniem takie szufladkowanie  powiela  szkodliwe stereotypy i wzmacnia dyskryminację kobiet. Napisały protest do prezesa DOT w sprawie zmiany dyskryminujących kobiety nazw wycieczek organizowanych przez Organizację. Reakcja była bardzo szybka.

Chodzi o portal Dolnyslask.travel.pl, stworzony przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski, a prowadzony przez DOT, na którym poleca się różne wycieczki po naszym regionie. Wśród nich były między innymi „Męska wyprawa do muzeów techniki na Dolnym Śląsku dla rodziny” oraz „Babska wyprawa z ceramiką bolesławiecką i warsztatami zdobienia ceramiki dla matki i córki”.

W programie pierwszej wycieczki jest zwiedzanie Muzeum Młyn Hilberta i Muzeum Kolejnictwa, tej drugiej - warsztaty ceramiczne i zwiedzanie Żywego Muzeum Ceramiki. "Dlaczego uważacie Państwo w DOT, organizując te wycieczki, że zwiedzanie Muzeum Techniki jest atrakcją "męską", a warsztaty ceramiki – atrakcją "babską"? - zapytały działaczki Wiosny Kobiet. W apelu wystosowanym do prezesa DOT, podkreślają, że równość płci jest jedną z najważniejszych wartości Unii Europejskiej i że Polkom gwarantuje ją konstytucja. W Polsce wskaźnik równouprawnienia kobiet jest jednym z niższych w Europie.  Zdaniem autorek apelu „jedną z najważniejszych przyczyn braku równouprawnienia są stereotypy, czyli to, jak postrzegamy poszczególne płcie i ich role. Na przykład: kobiety są opiekuńcze, emocjonalne, nie mają głowy do nauk ścisłych, dobrze sprawdzają się w rolach opiekunek lub nauczycielek. Lubią różowy kolor i jako dzieci chętnie bawią się lalkami. Dlatego ich miejsce jest w domu przy dzieciach. Tymczasem mężczyzn stereotyp kreuje jako silnych, odważnych, znających matematykę, decyzyjnych, nieco szorstkich, opanowanych. Ich stereotypowym zajęciem jest płodzenie dzieci i zarabianie na dom”.

- Takie szufladkowanie jest niedopuszczalne - pisze Katarzyna Lubiniecka-Różyło z Wiosny Kobiet. Bo to właśnie takie stereotypy sprawiają, że kobiety wciąż w Polsce są dyskryminowane.

W apelu wystosowanym do DOT, działaczki przekonują, że nazwy wycieczek powinny być neutralne.

DOT zareagował bardzo szybko i nazwy wycieczek są już zmienione.

Komentarze (3)

"kobiety wciąż w Polsce są dyskryminowane". W którym miejscu? A może lepiej, porozmawiajmy u mnie w gabinecie...

Niech te K...(biety) idą protestować do sądów w których zapadają wyroki uwłaczające OJCOSTWU i li tylko drenujące portfel mężczyzny przy rozwodach.

W sumie nie wiadomo, po co te wstawki. Nic nie wnoszą i głupio brzmią.

Please, enable ads on this site. By using ad-blocking software, you're depriving this site of revenue that is needed to keep it free and current. Thank you.