To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Dolnośląski Ruch Samorządowy wchodzi do gry. Przejmie władzę?

Marszałek Cezary Przybylski i były prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski są twarzami DRS-u.

Wkrótce w jeleniogórskiej radzie miejskiej powstanie nowy klub – zapowiedział Leszek Wrotniewski, były przewodniczący tej rady. Podobnie ma być także w powiecie jeleniogórskim. Dolnośląski Ruch Samorządowy chce też wystawić mocnego kandydata na prezydenta stolicy Karkonoszy. Czy nowa siła zaistnieje na mapie samorządowej?

Dolnośląski Ruch Samorządowy firmuje marszałek województwa Cezary Przybylski. Na środowej (5 lipca) konferencji w Pałacu Paulinum zapowiedział on, że ruch będzie przygotowywał się do zbliżających się wyborów samorządowych, budując program.

– Przygotowując ten program będziemy stosować zasadę jak najszerszej społecznej partycypacji – powiedział Marek Obrębalski, były prezydent Jeleniej Górze a obecnie radny wojewódzki. – Dlatego zaangażujemy do tego jak najwięcej organizacji, by poznać dogłębnie problemy, oczekiwania środowisk, wywodzących się z różnych części subregionu jeleniogórskiego.
Padło wiele frazesów, jak to zwykle przy tego typu spotkaniach, że ruch będzie wsłuchiwał się w głosy ludzi, że jego członkowie są ponad podziałami partyjnymi itd. Faktem jest, że niemal wszyscy członkowie tego ruchu mają za sobą przeszłość polityczną. Większość z tych, którzy w środę pojawili się w Pałacu Paulinum, do niedawna działało w Platformie Obywatelskiej.
DRS wkrótce w jeleniogórskiej radzie ma mieć swój klub radnych. W jego skład wejdą prawdopodobnie były przewodniczący rady Leszek Wrotniewski, Piotr Miedziński oraz radna Alicja Szklarska. Oni niedawno współtworzyli klub radnych... Platformy Obywatelskiej, który rozpadł się. Możliwe, że klub będzie liczył nie trzy, a cztery osoby. Nie wiadomo, jak zachowa się Miłosz Kamiński, który po wakacjach zostanie radnym. Zastąpi w radzie Piotra Iwańca. – Startował z naszych list, znamy się, więc nie potrzebujemy wielkich negocjacji. Myślę, że jeśli już Miłosz zostanie radnym, to odpowiedź z jego strony będzie krótka: tak albo nie – powiedział Leszek Wrotniewski pytany o to, czy nowy radny przystąpi do klubu DRS.
Co ciekawe, klub radnych DRS ma powstać także w powiecie jeleniogórskim, gdzie od lat funkcjonuje dość skostniała struktura polityczna. – Nie jest tajemnicą, że trwają rozmowy z poszczególnymi radnymi rady powiatu. Jest duże prawdopodobieństwo, że na sesji, która została zwołana na koniec września, zostanie zaprezentowany nowy klub – powiedział Rafał Mazur, radny powiatowy, który należy do ruchu samorządowego. Nie chciał zdradzić nazwisk, ani też powiedzieć, czy będzie to ugrupowanie popierające obecną starostę Anne Konieczyńską z PO, czy opozycyjną większość w radzie. – Dla rozwiązania tej sytuacji cały zarząd powinien podać się do dymisji – uważa R. Mazur.
„Dresy” – jak nowe ugrupowanie nazywają inni politycy, chcą też powalczyć o władzę w regionie po wyborach samorządowych. Mają wystawić kandydatów w największych miastach regionu, w tym w Jeleniej Górze. Nie podano jednak nazwisk. Już mówi się, że może być to były prezydent Marek Obrębalski albo były zastępca prezydenta Hubert Papaj. On także był na konferencji.
– O personalnych kwestiach jeszcze nie rozmawiamy – odpowiedział dyplomatycznie M. Obrębalski. 

Komentarze (24)

Fajna inicjatywa. Myślę że czas aby naszymi wspólnotami samorządowymi nie rządziły partie polityczne, których siedziby są w Warszawie, tylko właśnie takie ruchy samorządowe.

To sa stare partyjne geby. Oni juz byli na stanowiskach a teraz probuja je odzyskac. Nie licz na to ze sie w JG cos poprawi na korzysc mieszkancow jesli oni wroca. Potrzebujemy mlodych mieszkancow miasta nie zwiazanych ze starymi ukladami.

Koty się pomalowały i myślą, że nikt ich nie pozna.

Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągneli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku. mogą godnie żyć nie dając w zamian nic.

Obrębalski, Papaj, Kamiński, Wrotniewski... MASAKRA!

Oooo, przestraszone zawiłe pieski już ujadają

Wszyscy jesteście dokładnie tacy sami, czy z lewa czy z prawa. Jedna wielka Banda kolesi która doprowadziła to miasto do ruiny. Załóżcie partię "Solidarni Towarzysze"
i Pax Vobiskum.

NO muszą coś zawiązać, bo po zdradzeniu Schetyny nie mają szans na miejsce na listach wyborczych a Protasiewicz nie pomoże....
D - Dla
R - Rudych
S - Skubańców

"Nowa siła samorządowa" oczywiście będzie wprowadzać pod nowym szyldem plany PO sprowadzania "uchodźców ".
Dość waszego szkodnictwa, ośmieszania polskiego patriotyzmu, fałszowania historii, osłabiania/niszczenia gospodarki kraju, oszukiwania i okradania Polskiego Narodu.
Pakujcie się i jedźcie tam, gdzie pod dostatkiem muslimów. Oni chętnie się z wami asymilują, ubogacą was.

Przestań nas rozśmieszać szczylu

..obrebalski to teraz gra Aniola,co go tak zmienilo ?
Ma teraz czas wsluchiwac sie w "glosy ludzi"!Wczesniej bylo inaczej,dla nich to najwazniejsze smaczne jedzinko w paulinium i jak zawsze obiecanki

..a swoja droga to Pan Hubert Papaj jest w porzadku,chodzi regularnie do Kosciola

"Samorządowy chce też wystawić mocnego kandydata na prezydenta stolicy Karkonoszy".
Stolicą Karkonoszy jest chyba Spindleruv Mlyn.

Obrebalski wybudował termy cieplickie, jaka to może być lokomotywa rozwoju pokazuje Białka Tatrzańska. Według Rzeczpospolitej przebiła ona popularnością takie miejscowości jak Zakopane czy Karpacz. Terma Bania szeroko rozreklamowana przyciąga inwestorów, tymczasem w Cieplicach zastój. Straszy pusty budynek po przedszkolu, obok budynek byłej Gencjany. To wszystko można wykorzystać zamiast budować obwodnicę Maciejowej przez którą turyści pojadą do Karpacza czy Szklarskiej trzeba było zainwestować 40 mln w powiększenie Term ( baseny zewnętrzne, dodatkowe atrakcje, parkingi). Podgrzewana woda sprawia że nawet jak są chłodniejsze dni to przyjemnie jest wejść do wody która ma 27 stopni. Liczę że za rok będziemy mieli władze która rzeczywiście wykorzysta potencjał Jeleniej Góry.

Wybudował? Własnymi ręcami? Nie rozumiem twojego postu - chwała mu za to, że wybudował czy wała mu za to, że postawił takiego nierentownego klocka?

Judasze to jest wasz polityczny koniec !!!

Ilonko,Dziecko Drogie,gdzie ty chodzilas na lekcje Religii ?,.. dla przypomnienia dla ciebie "judasz" sie rozmnozyl,a
dla Kosciola siedzi jeszcze w Piekle !

Już dawno minąłeś poziom zero w swoich komentarzach, ale widzę, że pikujesz dalej.

W tym mieście nigdy nie będzie dobrze. Z jednej strony karierowicze i nieudacznicy, od lat ci sami, a z drugiej strony mieszkańcy dla których ważniejszy jest konik przy drodze ( patrz artykuł z dziś) niż to, że jelenia Góra tonie z braku prawdziwego gospodarza !
Znając życie ci panowie wcisną parę populistycznych hasełek i zapewnią dobie ciepłe stołeczki za nasze pieniądze na parę lat
Żenada !

Przebierańcy. Byle do koryta się dorwać. Może ludzie nie poznają.

qurva, znowu papaj wraca?

Ruch nowy a gęby stare - wciąż te same.

Panie Przybylski , proszę nie liczyć na mój głos - bo na pewno będziesz pan rządził tak jak jeżdzisz po drogach, wymuszając pierwszeństwo i zmuszając kogoś do niebezpiecznych manewrów / do wglądu filmik z Pana wyczynów na skrzyżowaniu / Na drodze nie ma marszałków są kierowcy i wystarczy czasami przeprosić nie machać gałązkami pokazując swoje oburzenie.

Panom dziękujemy. Jakoś nie mogę sobie przypomnieć aby któryś z nich wymyślił i zrobił coś pożytecznego.