To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Doceniony projekt „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze”

Doceniony projekt „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze”

Jelenia Góra, jako jedyna na Dolnym Śląsku, znalazła się w gronie 29 miast, które uzyskało dofinansowanie w ramach Programu Rozwój lokalny, finansowanego w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 - 2021. Nasze miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 3,521 mln euro na projekt "Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!".

Powołany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Komitet ds. Wyboru Projektów podjął decyzję o wyborze do dofinansowania ostatecznych propozycji projektowych na podstawie rekomendacji ekspertów. Całkowity budżet programu wynosił 117,6 mln euro z czego 100 mln euro to środki darczyńców (pochodzą przede wszystkich z Norwegii oraz Luksemburga) a 17,6 mln euro stanowi wkład krajowy.

"Mam nadzieję, że te środki przyczynią się do ożywienia rozwoju naszego miasta, które w ostatnich latach systematycznie traci na swojej roli i znaczeniu, głównie z uwagi na negatywne trendy demograficzne. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego stara się, w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, wspierać miasta znajdujące się z dala od wielkich ośrodków, które są najbardziej zagrożone marginalizacją. Komisja konkursowa oceniła, że Jelenia Góra jest jednym z miast, które potrzebuje impulsu rozwojowego w postaci tych środków." - powiedział senator Krzysztof Mróz.

Nie krył zadowolenia z  decyzji rozdzielającego środki komitetu, prezydent Jeleniej Góry, który szczególnie wyróżnił zespół urzędników miejskich kierowanego przez Barbarę Krawczyk. - Te pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje oraz na tzw. „projekty miękkie”, między innymi dwa koncerty – mówił prezydent w wywiadzie dla dla Muzycznego Radia.

Jelenia Góra złożyła wniosek na 10 milionów euro, a projekt został bardzo wysoko oceniony. Pomimo drobnego rozczarowania prezydent Łużniak powiedział, że liczy się przede wszystkich fakt otrzymanego wsparcia, co jest sukcesem wszystkich jeleniogórzan.

Jelenia Góra brała udział w naborze do programu razem z 254 innymi małymi i średnimi polskimi miastami, które przez Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uznane zostały za będące w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej. Celem programu dla ośrodków borykających się z problemami natury środowiskowej, gospodarczej, społecznej i instytucjonalnej są kompleksowe i skoordynowane działania, w celu poprawy jakości powietrza, zatrzymania negatywnych trendów depopulacyjnych, odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, stworzenie dobrych warunków do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnienie wydajności lokalnej administracji.

Komentarze (7)

Wszędzie czytam i słyszę że Jelenia Góra dostała te pieniądze tyko nikt nie pisze na co konkretnie mają iść...

Jedwabne.

Przed dwudziestu laty Pan Prezydent Kwaśniewski przepraszał za Jedwabne. Potomków sprawców mordu reprezentował tylko ówczesny burmistrz Krzysztof Godlewski, który z powodu swojej odwagi musiał emigrować do USA. Wśród uczestników byli sami przybyli "z Warszawy" oficjele. Plus księża: Boniecki i Lemański. Dziś na marginesie Kościoła. Kiedy kantor zaintonował kadisz któryś z tubylców odpowiedział mu koncertem disco-polo. Dziś rolę tego troglodyty odegrać postanowiła Policja Państwowa. Rzekomo dlatego, by zapewnić bezpieczeństwo. Raczej zaznaczyć po raz kolejny komu wiernie służą, jakim ludziom i narodowym demonom.

Jedwabne.

Przed dwudziestu laty Pan Prezydent Kwaśniewski przepraszał za Jedwabne. Potomków sprawców mordu reprezentował tylko ówczesny burmistrz Krzysztof Godlewski, który z powodu swojej odwagi musiał emigrować do USA. Wśród uczestników byli sami przybyli "z Warszawy" oficjele. Plus księża: Boniecki i Lemański. Dziś na marginesie Kościoła. Kiedy kantor zaintonował kadisz któryś z tubylców odpowiedział mu koncertem disco-polo. Dziś rolę tego troglodyty odegrać postanowiła Policja Państwowa. Rzekomo dlatego, by zapewnić bezpieczeństwo. Raczej zaznaczyć po raz kolejny komu wiernie służą, jakim ludziom i narodowym demonom.

W związku z uroczystością w Jedwabnem. ten duda może by tam przylazł ale w tym czasie miał chyba ważniejsze zajęcie. chyba otwierał jakieś przedszkole ale też nie wykluczone, że musiał być w miejscu gdzie trzeba było łapać kamuuiju. czy coś tam spadającego.To takie prezydentalne ważne zajęcia. A ten murowiecki / też mu coś pilnego aczkolwiek nie skontryzowanego wypadło w tym czasie i nie wyrobił. Ale za to pulicja dzielnie go reprezentowała. Nie wiem tylko czy uīwała reprezentacyjnych pałek.

Wydaje mi się że autor artykułu źle zapisał nazwisko pani Barbary. Nie Barbara Krawczyk a Barbara Graczyk!

Cisza po stronie narodowo socjalistycznej pisbolszewickiej władzy i jej propagandy o rocznicy straszliwej zbrodni w Jedwabnem , dokonanej przez najbardzirj rasowych polskich Polaków na swych sąsiadach żydowskich Polakach, wskazuje, jak straszliwa degradacja moralna nastąpiła w Polsce w ostatnich latach. Endecja górą. Nazizm tryumfuje w małym i dużym pałacu na polecenie małego kulawego hitlera z bunkra na Żoliborzu.

Jak zwykle bicie piany,jak miasto do spółki z senatorem o chłodnym nazwisku chce zatrzymać tutaj młodych ludzi to musi zapewnić im jakieś warunki normalnego zarobkowania i mieszkania,co mają zrobić młodzi ludzie,którzy w Jelenie Dziurze zarabiają tyle,że nawet nie są w stanie skredytować się na 30 lat na kawalerkę? Co inteligentniejsi czy pracowici uciekają z tego miasta czy nawet z kraju nie widząc tutaj swojej przyszłości.