To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Diament w Korytarzu

Diament w Korytarzu

Najbardziej znane dzieła Michała Diamenta należące do cyklu „Siatki” realizowanego w latach 1967-1971, powstały na podstawie fotografii płotu z gęstej siatki, który autor napotkał w okolicach Jeleniej Góry. Michał Diament to jeden z najważniejszych wrocławskich twórców w dziedzinie fotografii, który poszukiwał dla swoich doświadczeń artystycznych miejsca fotografii w polu sztuki. Jego fotografie z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, od najbliższego piątku (20 stycznia 2017), prezentować będzie jeleniogórska Galeria Korytarz.

Poszczególne obrazy z cyklu "Siatki" to efekty zbliżeń, fotomontaży, jak też operowania kontrastami czerni i bieli, które prowadziły do abstrakcyjnych czy aluzyjnych kompozycji. - Chciałem tu tylko pokazać przydatność techniki fotograficznej jako jednego z tworzyw, które traktowane nie tylko mechanicznie, może się stać tworzywem autonomicznym, posłusznym wizji twórczej - mówił artysta o swoich poszukiwaniach. „Siatki” z sukcesem pokazane zostały m. in. na V Biennale Młodych Artystów w Paryżu (1967), IX Biennale Sztuki w Sao Paulo (1968), Sympozjum Plastycznym Wrocław’70, czy na wystawie Fotografowie poszukujący (1971).

Michał Diament, był twórcą form szklanych, fotografii i grafiki, żył w latach 1935-1977. Urodził się w Skarżysku Kamiennej, a w okresie 1953-1955 studiował na Wydziale Mechanicznym AGH w Krakowie. Następnie w 1961 r. rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, które ukończył w 1967 r. dyplomem na Wydziale Szkła. Wrocławska uczelnia w tych latach specjalizowała się w dziedzinie szkła i ceramiki, a grafiki, malarstwa czy fotografii uczono jako podstawy dla umiejętności projektowania. Jednak już podczas studiów Michał Diament dał się poznać jako utalentowany twórca fotografii i właśnie to ugruntowało jego pozycję w sztuce, obok rzeźbiarsko opracowywanych form szklanych.

Największa retrospektywna wystawa twórczości Michała Diamenta miała miejsce w 1982 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, i chociaż dzisiaj pozostaje on artystą nieco zapomnianym, to ma trwałe miejsce w historii polskiej sztuki.
Wernisaż wystawa Michała Diamenta "Sztuka fotografii" w Galerii Korytarz - JCK ul. Bankowa 28/30 - w piątek 20 stycznia 2017 r. o godzinie 17.00. Wystawa czynna do końca lutego.