To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Debata prezydencka – odsłona druga

Debata prezydencka – odsłona druga

O sprawach społecznych, problemach z komunikacją, restrukturyzacji ZGL-i i kłopotach z jakimi borykają się wspólnoty mieszkaniowe – o tych między innymi sprawach mówili w czasie dzisiejszej debaty telewizyjnej w TV Dami i TV Odra kandydaci na prezydenta Jeleniej Góry: Marek Obrębalski i Marcin Zawiła. Była to druga część debaty na żywo,a ostatnie spotkanie kandydatów przed kamerami w piątek, 3 grudnia.

W ostatnim dniu kampanii wyborczej przed drugą turą wyborów kandydaci będą odpowiadali na pytania dotyczące spraw gospodarczych i inwestycji w mieście. Podobnie jak do tej pory, najciekawsze pytania zadane przez czytelników nj24.pl a także przez widzów TV Dami i TV Odra zadamy obu kandydatom. Na pytania od internautów czekamy do piątkowego poranka (prosimy je zadawać pod tekstem w komentarzach lub na adres portal@nj24.pl), a widzowie mogą dzwonić w czasie programu na żywo pod numer 75/64-50-050.

Ciekawie wypadają też dyskusje politycznych rywali poza kamerami – przed i po programie. „Przedkamerowe” emocje, czasem też uszczypliwości i drobne złośliwości zastępują żarty i uprzejmości. Obaj panowie znają się bowiem kilkanaście lat i są na „ty”.
Przed telewizorem zaś, obok studia, debatę śledzą sztabowcy obu kandydatów. Marcinowi Zawile sekundowała dziś żona i córka, a Markowi Obrębalskiemu jego zastępca w ratuszu, Miłosz Sajnog.

Gdy obaj panowie zbierali się już do wyjścia i zdejmowali z wieszaków palta zauważyli, że ich „kapoty” są podobnego kroju i w jodełkę.

Zapis dzisiejszej debaty już wkrótce.Debata prezydencka – odsłona druga
Debata prezydencka – odsłona druga
Debata prezydencka – odsłona druga
Debata prezydencka – odsłona druga

Komentarze (21)

Nie miałam możliwości wysłuchać dzisiejszej debaty i umieram z ciekawości w jakiej wysokości i za co wspólnoty będą ponosiły dodatkowy haracz. Na dzień dzisiejszy fundusze remontowe wspólnot zarządzanych przez ZGL to nieoprocentowane pożyczki dla miasta

Marcin Zawiła i Marek Obrębalski znają się ponad 20 lat. Jeden i drugi prowadził zajęcia ze studentami na Akademii Ekonomicznej. Jeden i drugi byli członkami Koła Miejskiego Unii Wolności, jeden i drugi jeszcze do niedawna byli członkami Platformy Obywatelskiej, z tym że Marek Obrębalski był jednym z założycieli Platformy, a Marcin Zawiła był członkiem Unii Wolności do samego końca!

ZAWIŁA TO „SOŁTYS PIERDZIOŁEK”, WĄS NALEŻYTY, POSTAWA SOŁTYSA PIERDZI FARMAZONY, PIERDZI A LUD Z OTWARTĄ GĘBĄ SŁUCHA JAK POWSTAWAŁA OD 1990 R. ZA JEGO RZĄDÓW ROPIERDUCHA.

Drogi życiowe obu Panów są tylko trochę podobne. Marek Obrębalski o ile pamietam swój pierwszy start w wyborach do sejmu zaliczył 1989 roku. Startował z listy ówcześnie sprawujących władzę w PRL-u. Marcin Zawiła tworzył wtedy Komitet Obywatelski i organizował wybory do pierwszej niepeerlowskiej Rady Miasta Jelenia Góra.
To tylko tak dla porządku.

Różnica pomiędzy Panami Markiem O. i Marcinem Z. polega na typie osobowości.
Marcin Zawiłą jest naprawdę człowiekiem dialogu. Słucha ludzi. Z doświadczeń jego pierwszego prezydentowania w JG wiem, że umie dotrzymywać słowa.
Marek Obrębalski co do stylu - to jednak narcyz - łatwo się obraża. W trakcie rozmowy z nim interesant nigdy nie ma pewności, czy p. Marek go słucha. Zwykle bawi się swoi telefonem komórkowym.
Dlatego ja głosuję na p. Marcina.

Tow. Rowerowe I-KTK-N - ZAPRASZA na spotkanie 2 grudnia (czwartek) godz. 17:00 - budynek Zrzesz.Handlu i Usług ul. Wolności 82 TEMAT spotkania - STARE i NOWE PROBLEMY ROWEROWE W NASZYM MIEŚCIE - stan dróg rowerowych już wybudowanych i tych planowanych - Gościem spotkania będzie Marcin ZAWIŁA - proszę o powiadomienie wszyskich zainteresowanych - za zarzad Zbigniew Leszek Prezes I-KTK-N

Panie prezydencie mam przed sobą podpisaną umowę dzierżawy gdzie wytłuszczonym drukiem jest zapis:W TERMINIE 7 DNI PROSZĘ ZGŁOSIĆ SIĘ DO URZEDU CELEM USTALENIA TERMINU ZAPŁATY OPŁATY ZA GRUNT ZAJĘTY POD OCIEPLENIE BUDYNKU muszę dzierzawić 360 m2 a docieplam jedną klatkę 20 lokali.
W przypadku gdy nie dojdzie do nabycia gruntu przez właścicieli w okresie dzierżawy ( a przecież sprawy spadkowe ciągną się niekiedy latami ) wspólnoty płacą kary 300%, 400% , czy na tym polega współpraca, ZGL bezprawnie przetrzymują fundusze remontowe, są to prywatne środki właścicieli a traktowane są jako nieoprocentowane pożyczki dla miasta.To pan pełni nadzór nad ZGL, a do p. Marcina "rada wspólnot"
oczywiście ale po częsci złożona z kompetentnych członków zarządu a nie właścicieli firm zarządzających ,gdyż takich mieliśmy w radzie miasta i nie próbowali występować w na rzecz wspólnot

prezydent Jeleniej Góry, sięgając po władze z poparciem postkomunistów?

Panie prezydencie, 5 wspólnot od 15 miesięcy czeka na przelanie środków zgromadzonych na funduszu remontowym ( nie mylić z przypisem ZGL), nie przeprowadziliśmy remontu dachu, ( zalewanie mieszkań ) brak docieplenia stropodachu skutkuje wyższymi opłatami za energię, może tak na koniec I kadencji sprawi pan nam niespodziankę i środki właścicieli znajdą się na ich kontach.

tak czy siak bedzie pieknie ale tylko do 5 grudnia sznsa na lepsze widoki znów za 4 lata

Sprawy komunalne to również tereny zielone o które miasto latem nie dbało, doszło wręcz do kuriozalnej sytuacji na ul. Szymanowskiego gdzie za koszenie i sprzątanie terenów zielonych należących do miasta zapłaciły wspólnoty. Ciekawe, czy zarządca zrobił to z własnej inicjatywy aby przypodobać się p. prezydentowi?. Wspólnoty posprawdzajcie rachunki za sprzątanie

PO przeprasza a jak przeprosi Zawiła za koleżankę Łapówkarkę SAWICKĄ Z JELENIEJ "Przepraszam,k... mieszkańców Cieplic, k...przyjaciół oraz k...wszystkie osoby, które mogą czuć się k...dotknięte opublikowaną rozmową z moim k... udziałem. Moją k...intencją nie było k...obrażenie kogokolwiek. Popełniłem k...błąd. Taka ch...a rozmowa nie powinna mieć k... nigdy miejsca. Jednocześnie k... ze smutkiem przyjąłem k...informację, że ch..Longin Rosiak, będący pie....m pełnomocnikiem wyborczym k... kandydata na Prezydenta Mirosława Lubińskiego, ch...wykorzystał moje k...zaufanie i podstępnie nagrał k...naszą prywatną rozmowę, aby k...w celach politycznych i wyborczych k...zdyskredytować moją osobę w oczach k...Ciepliczan. Dołożę k...wszelkich starań, aby k...przed statutowymi organami mojej PARTII jednoznacznie wyjaśnić k...cały kontekst i k...intencje rozmowy, k...włącznie z pier..mi fragmentami,k... które ch...Longin Rosiak celowo k...pominął wpie...m nagraniu. JAK PRZEGRA PARTYJNA KLIKA WYBORY NA PREZYDENTA JELENIEJ GÓRY

Przytaczanie tych fragmentów jest żenujące, zwolenniku p. Obrębalskiego rozejrzyj się wokół jego otoczenia, jest tam masa d-ków i nieudaczników.

Rada wspólnot tak. Ale uwaga trzeba dopuścic przedstawicieli lokatorów, bo coraz częściej ich interesy rozmijają się z celami zarządów iprzewodniczących wspólnot.Skutkiem tego jest nadmierne wynagradzanie,wyszukiwanie tytułów remontowych i brak logiki w ich prowadzeniu i skłócanie lokatorów.Panie Marcinie niech Pan ma to na uwadze.

Chwali się znajomościami z rządem lecz nie jestem pewny czy takie powiązania dają duże możliwości rozwoju .Będzie uzależniony od władz centralnych robił wszystko co mu każą.Ponadto PO już pokazała że nie potrafi dotrzymywać słowa.Zobaczcie na Wrocław tam nie ma partyjnactwa i to się widzi.Miasto żyję swoim życiem i rozkwita.Dla Pana M.Obrembalskiego byłoby to urzędowanie po raz pierwszy bez legitymacji partyjnej i myślę że w następnej kadencji mógłby zrobić dużo więcej niż do tej pory, Precz z polityką !z Mirem ,Zbychem i Grzechem.
oddać władze samorządom.
A jeszcze dodam że z tego co widać to Pan Zawiła jest jakiś taki cwaniakowaty.Nie chciałbym takiego Prezydenta.Zresztą On już rządził Jelenią i nie pamiętam żeby było głośno że ten to po sobie coś tam zostawił.
Zresztą sami zadecydujecie bo ja pochodzę z Kowar.

Trafne spostrzeżenie, od kilku lat jestem członkiem zarządu ( z zewnątrz, nie właściciel )i zarazem lokatorem w nieruchomości wspólnoty.Zarządy ubezwłasnowolnione przez " prezesów" firm zarządzających, nie mający wglądu do kont, nie wiedza jak są rozliczanie, żeby nie stracić pewnych przywilejów w ciemno podpisują dokumenty "pseudo -zarządcom".Przeciętnemu właścicielowi czy też najemcy przysługuje tylko droga sądowa. Powinien powstać organ, który będzie wspomagał wspólnoty. Na dzień dzisiejszy 5 wspólnot rozważa wystąpienie na drogę sądową bo czują się oszukani przez firmę zarządzającą i taka rada byłaby pomocna

Oczywiście dla Dami.Zapowiadany blok pytań od mieszkańców na temat spraw społecznych i organizacji pozarządowych rozpłynął się w bigosie ZGL-ów.Szanujcie telewidzow!!!

1. Jakie działania w pierwszym roku nowej kadencji podejmie Pan w stosunku do jeleniogórskich przedsiębiorców?
2. W jakim kierunku powinien być prowadzony rozwój gospodarczy Jeleniej Góry?
3. Jakie niezbędne nowe inwestycje infrastrukturalne są miastu potrzebne, tak aby zapewnić jego rozwój gospodarczy i społeczny?

Poziom, począwszy of fonii DAMI, jest bardzo kiepski, ot, po prostu lanie wody, żadnych konkretów. Dodzwowniłem się kilka razy, gdyż chciałbym poznać stosunek kandydatów do takich spraw, jak : Straż Miejska -celowość dalszego utrzymywania z naszych pieniędzy bandy 50 darmozjadów. - Czy w ich miejsce nie lepiej zakupić etaty w policji i stworzyć, na wzór francuski, policję municypalną? Czy nie warto przewietrzyć agendy miejskie :MPGK, MZK i MZDiM-szefowie tych firm, poprzez zasiedzenie wypalili się i żaden z nich nic więcej nie zrobi dla naszego miasta. Niby sezon turystyczny trwa u nas cały rok a wystarczy porównać J.Górę z pierwszą lepszą miejscowością nadmorską, gdzie sezon trwa tylko 3 miesiące i widać w jakim syfie mieszkamy-brud, smród i ubóstwo.Nie dziwię się, że młodzi stąd uciekają

miłośnik zAWIŁY TO zawilec lub zawijaniec dywanowy,k...żaba.