To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czeladnicze kręcenia i cięcia

Czeladnicze kręcenia i cięcia

Musieli pokazać, że umieją strzyc, modelować, kręcić wałki, układać fale i robić trwałą. Trzeba też było wykazać się teoretyczną wiedzą na temat sztuki fryzjerskiej. Szesnastu uczniów zasadniczych szkół zawodowych przystąpiło dziś w Jeleniej Górze do egzaminu czeladniczego w zawodzie fryzjera. Cztery osoby zaś postanowiły usyskać mistrzowskie „papiery” w tych fachu.

Fryzjer to ciągle jeden z najpopularniejszych zawodów. Trzy lata nauki i terminowania w zakładzie fryzjerskim, a potem zdany egzamin czeladniczy to minimum, by rozpocząć pracę w tym zawodzie. Kolejne trzy lata nauki, szkoleń i podnoszenia kwalifikacji, a później kolejny egzamin – i można zostać mistrzem.

Członkowie komisji egzaminacyjnej podkreślają, że jest dużo zdolnej młodzieży. Coraz więcej panów kształci się także w tym fachu.

W czasie dzisiejszego egzaminu niektóre uczennice wykonały nawet ciekawsze i bardziej finezyjne fryzury wieczorowe niż zwykłe dziene strzyżenia.

Od kilku lat egzaminy czeladnicze i mistrzowskie Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców organizuje w Jeleniej Górze. Wcześniej uczniowie musieli dojeżdżać do Wrocławia.
GOK