To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czarne chmury nad uzdrowiskami

FOT. Uzdrowisko Cieplice-Zdrój

Chodzi o pomysł rządu stworzenia Narodowego Funduszu Promocji Turystyki. To oznacza zabranie gminom opłat uzdrowiskowej i miejscowej. Polskie kurorty straciłyby miliony złotych. Skutki tego kroku mogą być fatalne dla uzdrowisk w Cieplicach–Zdroju i Świeradowie–Zdroju.

Jelenia Góra, której uzdrowiskową dzielnicą są Cieplice- Zdrój, po wprowadzeniu Narodowego Funduszu Promocji Turystyki może stracić ze swojego budżetu rocznie blisko 1 mln 500 tys zł. Świeradów-Zdrój jeszcze więcej, bo aż 5 milionów złotych.

To kwoty opłaty uzdrowiskowej oraz dotacji z budżetu państwa, która jest równa wpływom z opłaty uzdrowiskowej. Brak tych pieniędzy, to nie tylko poważny uszczerbek w kasie miejskiej, ale przede wszystkim pozbawienie gmin pieniędzy na utrzymanie i rozwój kurortów.

Na pomysł wpadło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Planuje, aby pieniądze z dotychczasowych opłat uzdrowiskowych i miejscowych trafiały do Centralnego Funduszu Promocji Turystyki. Projekt nowej opłaty ministerstwo przedstawiło w „Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce". Zakłada się w niej, że pieniądze z Funduszu częściowo przeznaczone będą na rozwój branży turystycznej. Jedna dziesiąta tych pieniędzy miałaby pozostać w hotelach, a pozostała część trafiłaby do budżetu gminy.

 

Co ten pomysł oznacza dla samorządów gmin uzdrowiskowych? Jakie zdanie na temat projektu utworzenia Centralnego Funduszu Promocji Turystyki mają szefowie gmin uzdrowiskowych ? O tym więcej przeczytacie w "Nowinach Jeleniogórskich" z 17 grudnia.

Komentarze (42)

Jeżeli zabiorą to muszą te pieniądze komuś dać .
Niech zgadnę ,dostanie "uzdrowisko dusz radiomaryja".

A może Tworki. Cieszysz się na taką myśl?

Widząc jak są wydawane w Jeleniej Górze żadna strata

To jest kolejne kłamstwo wymyślone przez takich co to mają TVN i TVN 24. Jedno jest pewne panowie, KRAŚĆ BEZKARNIE NIE BĘDZIECIE. Koniec okradania Polaków i Polski. Taka prawda.

Buhahahahaha Rozbawiłeś wszystkich z rana!Dojna zmiana położy swoje łapy na każdej złotówce.

Musisz poczekać na odpowiedź. Prezes jeszcze śpi, nie może wysłać trolowi wytycznych.

I skończy się dojenie Cieplic przez Jelenią Górę. Niestety Jelenia Góra nie jest uzdrowiskiem, więc dlaczego ma pobierać opłatę uzdrowiskową. A poza tym opłata uzdrowiskowa ma się nijak do czystości powietrza w Cieplicach. Narodowy Fundusz Promocji Turystyki powinien oddawać te opłaty tym uzdrowiskom , które mają czyste powietrze.

Jesteś debilem? Kolejny "fundusz" mający na celu zbieranie kasy do budżetu, żeby było hajs na wszelkie obiecanki Mateusza i Jarosława

Tylko nas tutaj nie pogwałć . Nick na poziomie misiaczku.

Jak ktoś zaczyna wyzywać od debili to niestety już nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Może nie wchodź na fora i szukaj rozmówców na swoim patologicznym poziomie gdzieś na podwórku.

Czy w związku z taką wieścią włodarze miasta już mają pretekst żeby podwyższyć jakieś opłaty mieszkańcom? Może woda 100zł za m3 , albo bilety miejskie po 10zł, a może opłaty parkingowe 15zł za godzinę. W kieszeniach pozostały nam jeszcze pieniądze na jedzenie i leki więc można je zabrać, jest okazja.

Następny tuman ekonomiczny...

Cieplice to uzdrowisko tylko z nazwy. Chyba , że smog jest rodzajem terapii. Te cudowne osiedla domków zadymiają całe Cieplice.

Najwidoczniej ktoś tam u góry doszedł do wniosku , że opłata uzdrowiskowa to nic innego jak dojenie turystów i niekoniecznie idzie na wspieranie spraw uzdrowiskowych.

Hit na dzisiaj: Monserrat Caballe & Vangelis - Prayer

Ostatnio Rada Cieplic chciała się odłączyć od Jeleniej Góry. I wiedzieli czego chcą, bo 1,5 mln z samej opłaty uzdrowiskowej to ładny pieniądz. A Jelenia Góra przecież tego pieniądza nie odda.

Jak jadę do uzdrowiskowego Sopotu to mam morze, plażę, jod w powietrzu. A w takich Cieplicach … W Świeradowie może jeszcze jest powietrze górskie - pod warunkiem że okoliczne budynki nie palą węglem, koksem i innym ścierwem. Ale niektóre uzdrowiska są tylko z nazwy.

sikać mi się chce

Przecież większość głosowała na PIS, więc skąd ta krytyka? Kto nie słucha ojca, matki, ten słucha pisiej skóry...
A Cieplice i tak nie zasługują na miano uzdrowiska - tam nie ma czym oddychać!

W czerwonej dolinie większość głosowała na czerwonych i dlatego taki kwik. Wychudzone świnki kwiczą.

Dzisiaj najbardziej czerwony jest właśnie PiS taka komuna w kapitalizmie.Tylko zaczyna im już brakować pieniędzy to sięgają do kasy samorządowej.

Jakby rządy PO-PSL nie przepuściły setek miliardów vatu to mielibyśmy na wszystko. Ale w tamtych czasach rządzili krętacze paliwowi i cała reszta, a nie rząd wybrany przez suwerena. Vat zamiast zasilać kasę państwa to napychał kieszenie cwaniaczków . Dopiero PiS wziął się za te machloje.

do czerwonej doliny nadciaga prawdziwy kapitalizm. Uczelnie czeba bedzie zamykac

A co rząd ma do uzdrowisk. Przecież oni trują Polaków węglem to powinni dopłacać do uzdrowisk.

Do czego jeszcze ma ci dopłacać rząd? Do gumek? Uzdrowiska i tak już są dofinansowane na każdym etapie.

Do czego jeszcze ma ci dopłacać rząd? Do gumek? Uzdrowiska i tak już są dofinansowane na każdym etapie.

Do czego jeszcze ma ci dopłacać rząd? Do gumek? Uzdrowiska i tak już są dofinansowane na każdym etapie.

Do czego jeszcze ma ci dopłacać rząd? Do gumek? Uzdrowiska i tak już są dofinansowane na każdym etapie.

Mnie, zawsze w takim przypadku zastanawia, dlaczego trole PiS-owkie cieszą się i popierają takiego typu działania władz centralnych, jaki mają w tym interes?
Czy może chodzi o zagrożone 500+, a może zabraknie na premie dla rządzących ("bo nam się należało")? Może chodzi o to, żeby kotlina jeleniogórska z nazwy "czerwonej" stała się "brunatno-czarną" dla ogólnej szczęśliwości, a nieliczne próby niezależnego myślenia (niezgodnego z linią partii) będą żelazem wypalane? Białoruś już wyprzedzona, teraz ustawą "kagańcową" dla nieprawomyślnych sędziów - zbliżamy się do Turcji i lada moment, będziemy liderem (po cenzurze internetu - niby chodzi o pornografię) na skalę światową, w tej kato-kapitalistycznej szczęśliwości!

Bo mają za to płacone.Wiem bo sam kiedyś na początku byłem działaczem w tej partii i miałem taką propozycje.Nikt normalny przecież nie będzie popierał zabierania pieniędzy z budżetu własnego miasta na rzecz kolejnej już fundacji do obsadzania rodzin i kolesi na stołkach.

Jeśli tak jest, że miłująca sprawiedliwość (ale tylko naszą!)partia płaci za hejt, to wyrządza sobie tzw. niedźwiedzią przysługę, bo natychmiast wylewa się kontra gorszego sortu i niweczy ten trud "przekonywania"! Tak trzymać, ludzie myślący samodzielnie, dokonują co raz słuszniejszego wyboru - wybory prezydenckie tuż, tuż...

Anonim+ mnie za to ciekawi jak to jest , że tak łatwo wciągacie papkę propagandową z Wybiórczej i TiVieNu. Macie sieczkę w głowach, a szare komórki wyzdychały masowo. I wiecznei gdzieś tam dudni w tych waszych sieczkowatych głowach "PiS jest zły, PiS jest zły". Może chociaż kawałek czekolady zjedz bo ci żyłka w odbycie pęknie z atrakcji artykułowych.

Odezwał się troll pełowski.Obecnie łuzniak wcześniej Zawiła i śmieszne rady miejskie przekładały każdy grosz.W Cieplicach tych pieniędzy i tak nie było widać.

I tak się kończy samorządność i decydowanie o naszym małym kawałku przestrzeni. PRL wraca w najgorszej postaci. Tylko patrzeć, jak trzeba będzie kontyngenty oddawać. Siedzieć cicho, bo jak nie będziecie "nasi", to g... dostaniecie. Walec jedzie... i równa!

A od kiedy koteczku decydujesz w swoim mieście? Jaki wpływ mają mieszkańcy na działania władz Jeleniej Góry? Zerowy. Wybrali włodarzy i włodarze robią co chcą, czyli podwyższają wszelkie możliwe opłaty . Z tym walcem to masz rację, w Jeleniej jedzie i równa wszystko i nawet wpadnie do dziury którą kopią włodarze od kilku kadencji .

Dwa lata temu byłem na wakacjach w uzdrowisku nadmorskim. Pani przy rozliczaniu mnie wzięła również opłatę uzdrowiskową i powiedziała że dzisiaj nie wystawi mi rachunku za tę opłatę ale jutro pójdzie do urzędu miasta i wpłaci i przyniesie pokwitowanie. W ciągu dwóch tygodni pokwitowania nie dostałem. Te opłaty uzdrowiskowe idą w kieszeń wynajmujących pokoje turystom . Gdyby faktycznie właściciele pokoi do wynajęcia oddawali opłatę uzdrowiskową do urzędu miasta to np. w przypadku Jeleniej Góry nie byłoby to 1,5 miliona a 6mln. Każdy wynajmujący pokoje powinien mieć kase fiskalną i paragon wydawać .

W jeleniej skala nie jest tak duża ale Karpacz a Szklarska to juz w szczególności bryluje w rankingach

Trochę co innego miałam na myśli pisząc o "małych ojczyznach". Nie mam już złudzeń co do władz JG, natomiast część podwyżek wymuszają decyzje rządu.

Ale co właściwie chciałeś/aś napisać oprócz bezsensownych ataków na czytających GW i oglądających TVN. Rozumiem, że "Gazeta Polska" i "Sieci" lepsze?

Jesteś na tyle nierozgarnięty że nawet swojego nicka nie potrafisz wymyślić, tylko kradniesz mój? Żałosne

kolejny fundusz rydzykowo-pedofilski, brawo!

1,5 mln. PLN powinna trafić do Cieplic a nie do Jeleniej Góry.