To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Cudzoziemcy wybierają Dolny Śląsk

Cudzoziemcy wybierają Dolny Śląsk

Już 30 tysięcy sięgnęła liczba cudzoziemców z pozwoleniami na pobyt, którzy żyją i (zwykle) pracują  na Dolnym Śląsku. Nasze województwo jest drugim regionem po Mazowieckiem pod tym względem. Warszawę i okolice wybrało na pobyt blisko 100 tys. osób.

To przede wszystkim Ukraińcy, którzy są odpowiedzą na brak pracowników w dolnośląskich firmach. Z tego względu spora ich liczba znalazła się także w naszym regionie. Pracują w karkonoskich pensjonatach, jeleniogórskich, zgorzeleckich i bolesławieckich firmach. Z uwagi na ciągłe potrzeby pracodawców można się spodziewać, że będzie ich jeszcze więcej.       

Z informacji Urzędu do Spraw Cudzoziemców od 2014 r. liczba cudzoziemców w województwie dolnośląskim, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu (m.in. zezwolenia na pobyt czasowy lub stały) wzrosła dwukrotnie. Prawie połowa obcokrajowców posiada zezwolenia na pobyt czasowy (do 3 lat). Dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wiz.

Do najliczniejszych grup cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt zarejestrowane w województwie dolnośląskim należą obywatele: Ukrainy- 13,2 tys. osób, Niemiec– 3,2 tys., Hiszpanii – 1,2 tys., Włoch – 1,1 tys., Rosji -0,9 tys., Białorusi – 0,7 tys., Korei Południowej –0,7 tys., Francji –0,7 tys., Bułgarii –0,6 tys. oraz Wielkiej Brytanii -0,5 tys. Największy wzrost dotyczy obywateli Ukrainy – o ponad 10 tys. osób (z 2,7 tys. w 2014 r. do 13,2 tys. obecnie).

Około 62 proc. cudzoziemców w województwie dolnośląskim posiadających zezwolenia na pobyt to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, 23 proc. w przedziale 40 - 59 lat, a ok. 11 proc. poniżej 20 wieku życia. Przeważają mężczyźni – 18,3 tys. osób (60 proc.), w porównaniu do 12 tys. kobiet. Wśród najpopularniejszych typów zezwoleń dominują zezwolenia na pobyt czasowy – 45 proc., zarejestrowany pobyt obywatela UE -32 proc. oraz pobyt stały – 17 proc.

W całej Polsce ważne zezwolenia na pobyt posiada nieco ponad 300 tys. cudzoziemców. Najwięcej z nich przebywa w województwie mazowieckim, gdzie swój pobyt zarejestrowało blisko 100 tys. osób. Kolejnymi najpopularniejszymi regionami wśród obcokrajowców są województwa dolnośląskie (30 tys. osób), małopolskie (29 tys.) oraz zachodniopomorskie (19 tys.).

Komentarze (4)

Lista jest niepełna ,brak Wietnamczyków ,Romów słowackich i rumuńskich,Turków, są też Arabowie,Irańczycy ,Chińczycy.

No i znowu będzie można zatrudniać za minimalną krajową z pocałowaniem w rączkę!

Widzialem w centrum Ukraincow pracowali przy gladzi gipsowej,duzo kurzu,pylu,a te biedoty bez zapezpieczenia tj.masek,okularow.Polak ich zatrudnil i wykorzystuje,smutna to sprawa naszej polskiej goscinnosci

Już dawno straszyli , że skoro Polacy nie chcą za daną kwotę pracować , to trzeba zatrudnić Ukraińców ...