To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Co z placem przy Jasnej - jeszcze nie ma decyzji rady

Co z placem przy Jasnej - jeszcze nie ma decyzji rady

Dwie ciche narady i ciągle brak decyzji – rada miejska Jeleniej Góry nie uchwaliła dziś planu zagospodarowania przestrzennego dla części północnej śródmieścia. Sesję odroczono do przyszłego wtorku, bo nawet władze miasta nie wiedzą jak „ugryźć” temat sprawy planowanej galerii „Pasaż Grodzki” przy ulicy Jasnej.

Co dalej z placem przy ul. Jasnej?



Dwie ciche narady i ciągle brak decyzji – rada miejska Jeleniej Góry nie uchwaliła dziś planu zagospodarowania przestrzennego dla części północnej śródmieścia. Sesję odroczono do przyszłego wtorku, bo nawet władze miasta nie wiedzą jak „ugryźć” temat sprawy planowanej galerii „Pasaż Grodzki” przy ulicy Jasnej.

 





Projekt planu, który zakłada wyłączenie spod opracowania terenu po byłym targowisku przy ulicy Kilińskiego, gdzie ma powstać centrum handlowo-rozrywkowe Focus Park, jest gotowy już od dawna, ale władze miasta czekały z przekazaniem go do uchwalenia do czasu rozstrzygnięcia skargi stowarzyszenia Wspólne Miasto przez wojewodę.

Bo choć firma Parkridge Retail ma pozwolenie na budowę, a zapisy tego pozwolenia automatycznie przeszłyby do planu, to można założyć, że wojewoda uchyliłby plan, bo lokalizacja handlowego obiektu wielkopowierzchniowego w tym miejscu nie jest przewidziana w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zresztą z tego właśnie powodu, w ubiegłym roku wojewoda plan uchylił.

- Naszym zdaniem takie podejście do sprawy to przejaw nierównego traktowania inwestorów. Jesteśmy w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę, moglibyśmy właściwie już dziś je otrzymać, ale miasto celowo przeciąga sprawę. Gdy plan wejdzie w życie nie będziemy mogli zrealizować planowanego przedsięwzięcia, bo plan nie przewiduje lokalizacji wielkopowierzchniowego obiektu handlowego przy ulicy Jasnej. Dlatego chcemy, by nasz teren też wyłączyć z tego planu – apelowała w czasie sesji Barbara Dyś, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju spółki Rank Progress, udziałowca firmy Rank Müller.

Inwestor zaproponował też władzom miasta kupno działki przy Jasnej, bo obecnie ma ją w użytkowaniu wieczystym.

- Jeśli władze miasta twierdzą, że działka pod lokalizację obiektu wielkopowierzchniowego miałaby inną cenę, to oczekujemy, że rzeczoznawca wyliczy jej obecną wartość pod takie przeznaczenie i tyle jesteśmy gotowi zapłacić – dodaje B. Dyś.

Komisja rozwoju rady miejskiej stoi na stanowisku, że najpierw trzeba uchwalić wspomniane studium, które wskaże lokalizacje wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, a to znajdzie odzwierciedlenie w planach zagospodarowania przestrzennego. Sam projekt uchwały o przyjęciu planu północnej części śródmieścia z wyłączeniem działki pod lokalizację Focus Parku komisja zaopiniowała negatywnie, a poza tym złożyła wniosek o zdjęcie tej uchwały z porządku obrad.

Kilka miesięcy temu komisja rozwoju pozytywnie zaopiniowała budowę galerii handlowej przy ulicy Jasnej.

Wobec takiego obrotu sprawy, klub Platformy Obywatelskiej poprosił o kwadrans przerwy, a później za zgoda prezydenta miasta sesję odroczono do wtorku.

Przewodniczący rady poprosił do siebie na spotkanie szefów klubów, prezydenta i jego zastępcę. Dyskusja trwała około 40 minut. Ustalono, że odbędzie się jeszcze jedno spotkanie w tej sprawie z całą radą w poniedziałek.

- To bardzo poważna sprawa, towarzyszą jej emocje, więc nie powinna być rozstrzygnięta z marszu. Dlatego musimy ją dokładnie przeanalizować, bo z jednej strony są zapisy aktu notarialnego określające rodzaj zabudowy, a z drugiej konieczność na zagospodarowanie w końcu tego miejsca. Sprawa jest skomplikowana od strony prawnej i dlatego wymaga dokładnego przemyślenia – uważa radna Zofia Czernow.

Stanowisko władz miasta w sprawie budowy galerii handlowej przy Jasnej jest od początku niezmienne: nie może tam powstać galeria, bo teren był sprzedawany pod inne cele. Prezydent Marek Obrębalski mówi, że zależy mu na zagospodarowaniu tego kwartału, ale – co podkreśla – wszystkie działania muszą być zgodne z prawem.

- Bo odpowiedzialność prezydenta jest dużo większa niż radnych – dodaje M. Obrębalski.

W przypadku przyjęcia planu śródmieścia w proponowanym kształcie, który uniemożliwi firmie Rank Müller budowę galerii handlowej, inwestor rozważa możliwość zaskarżenia tej uchwały w sądzie.

- Ale proces potrwałby bardzo długo. I jeśli nawet potoczyłby się po naszej myśli, to i tak musielibyśmy poczekać na opracowanie nowego planu. Dwa, trzy lata to dla nas zbyt długi czas – twierdzi Barbara Dyś.

Opinie prawne, co do sposobu rozwiązania tej kwestii nie są jednoznaczne. Ta, przygotowana przez prawników urzędu miasta jest negatywna dla inwestora. Z kolei inwestor podpiera się wykładnią profesora prawa z Wrocławia, który stwierdza, że nie dojdzie do złamania prawa przy realizacji galerii.

Co z placem przy Jasnej - jeszcze nie ma decyzji rady
Co z placem przy Jasnej - jeszcze nie ma decyzji rady
Co z placem przy Jasnej - jeszcze nie ma decyzji rady

Komentarze (8)

Mam pytanie - dlaczego Władza chce uwalić inne galerie? Dlaczego Focus Park ma takie przywileje?

W chwili obecnej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie zawiera ani jednej lokalizacji obiektów wielkopowierzchniowych (w chwili jego przyjmowania nie było takich wymogów – dziś prowadzone są prace nad jego aktualizacją). Brak wydzielenia obszaru pod „Fokus-Park” spowodowałoby więc ponowne uchylenie planu zagospodarowania przestrzennego przez nadzór Wojewody (w planie nie mogą być umieszczone obiekty wielkopowierzchniowe, których nie uwzględnia studium). Dla inwestora budującego obiekt przy ul. Kilińskiego uchwalenie bądź nie planu jest bez znaczenia. Posiada on bowiem pozwolenie na budowę. Natomiast nieprawdziwe jest stwierdzenie, że inwestorzy nie są traktowani jednakowo. Grunt przy ul. Kilińskiego został zbyty pod obiekt wielkopowierzchniowy (zresztą przepisy o konieczności lokalizacji w studium obiektów wielkopowierzchniowych zostały ustanowione kilka lat później). Natomiast grunt przy ul. Jasnej został zbyty: ‘pod zabudowę zwartą kamienicami o funkcji usługowo-mieszkaniowej’ – cytat z ogłoszenia nr 8/2005 o przetargu nieograniczonym. Natomiast inwestor zamierza przy ul. Jasnej wybudować jeden obiekt, co nie za bardzo odpowiada zapisowi ‘zabudowa zwarta kamienicami’. O to właśnie toczy się spór. Co zrobić ma Prezydent: wydać pozwolenie na budowę na jeden budynek, mimo iż w przetargu i akcie notarialnym zapisano zabudowę kamienicami i narazić się na zarzut niegospodarności (w przypadku zbycia gruntu pod galerię jego cena byłaby niewątpliwie znacznie wyższa) czy też spowodować, iż wydanie pozwolenia na budowę obiektu wielkopowierzchniowego nie będzie możliwe z innego powodu (proponowane zapisy planu ograniczające powierzchnię sprzedaży do 2 tys. m2 w jednym budynku spowodowałyby, iż inwestor zmuszony byłby do wybudowania nie jednego lecz przynajmniej trzech budynków). Należy pamiętać, iż np. Prezydent Poznania został skazany za wydanie pozwolenia na budowę inwestorowi na inny cel niż ten, który był zapisany w akcie notarialnym. Wiele osób twierdzi, że zrobiłoby tak a tak. Tylko, że konsekwencje takiego a nie innego działania mogą być bardzo poważne. Dla mówiącego lub piszącego jest to bardzo łatwe. Natomiast nikt z tych osób nie chciałby pewnie zostać skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Propozycja wyłączenia kolejnego fragmentu planu może być oczywiście brana pod uwagę, ale pisanie na kolanie uchwały nikomu nie służy. Nikomu nie służy również podejmowanie takich decyzji, które będą skutkowały wieloletnimi procesami sądowymi. Tak więc przerwa do wtorku, na który i tak została zwołana kolejna sesja Rady Miejskiej, pozwoli jeszcze raz przemyśleć i być może wypracować właściwe pod względem prawnym i rzeczowym stanowisko. Wszak nikomu nie zależy, aby centrum Miasta przez kilka kolejnych lat szpeciła ohydna dziura. Pozdrawiam wytrwałych. Jerzy Lenard

Tak więc przerwa do wtorku, na który i tak została zwołana kolejna sesja Rady Miejskiej, pozwoli jeszcze raz przemyśleć i być może wypracować właściwe pod względem prawnym i rzeczowym stanowisko. Wszak nikomu nie zależy, aby centrum Miasta przez kilka kolejnych lat szpeciła ohydna dziura. Pozdrawiam wytrwałych. Jerzy Lenard

Witam Państwa. Dzisiejsza sesja przejdzie do historii - na moim blogu wyjaśniam dlaczego władze chciały ją zwołać w trybie nadzwyczajnym i po co to całe zamieszanie. Zapraszam na www.ok-jg.pl - zamieszczam tam też fotografie pewnych dokumentów, które mogą być ciekawe nawet dla radnych:) Oliwer Kubicki

Szanowna Redakcjo,
Kilka słów komentarza. Przedmiotem obrad nadzwyczajnej, zwołanej na wniosek Prezydenta Miasta, sesji Rady Miejskiej była proponowana przez Prezydenta zmiana Uchwały nr 197/XX/2004 z 20.04.2004 roku w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenu Śródmieścia w Jeleniej Górze. W dużym skrócie propozycja polega na wydzieleniu z obszaru objętego planem terenu planowanej inwestycji galerii FOCUS PARK i uchwaleniu ( na dzisiejszej sesji!)planu zagospodarowania przestrzennego dla pozostałego terenu. Problem polega na tym ,że inwestor galerii "Pasaż grodzki" przy ul. Jasnej posiada wydaną 8 lutego 2008 roku decyzję nr11/08 o warunkach zabudowy i oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę. Uchwalenie w/w planu , w której brak zapisu dotyczącego galerii uniemożliwi wydanie inwestorowi pozwolenia na budowę. Komisja Rozwoju Rady Miejskiej 6 maja 2008 roku wydała jednogłośnie pozytywną opinię odnośnie celowości realizacji obiektu galerii "Pasaż grodzki" i dlatego negatywnie zaopiniowała przedkładany Radzie projekt uchwały. O nieuchwalanie proponowanych projektów uchwał apelowała też reprezentantka inwestora tj. firmy Rank-Muller. W międzyczasie na ręce Prezydenta Miasta wpłynęła nowa propozycja dotycząca rozwiązania sporu dotyczącego wartości nieruchomości i wymaga ona poważnego rozpatrzenia . Dlatego Przewodniczący Rady zdecydował się ogłosić przerwę w obradach do wtorku 7 .09.2008. Mam nadzieję ,że sprawa znajdzie zgodny z prawem pozytywny dla wszystkich stron finał.
Wiesław Tomera
Przewodniczący Komisji Rozwoju RM

Szanowny Panie Lenard w akcie notarialny jest zapis i to wyraźnie wyraźny, że ostateczne przeznaczenie tego gruntu ustalą warunki zabudowy. Prezydent Obrębalski wydał warunki zabudowy dla galerii handlowej czym określił, jakie będzie przeznaczenie gruntu. Prawem miejscowym dla danego terenu każdej gminy w Polsce jest w kolejności studium rozwoju przestrzennego,plan zagospodarowania przestrzennego, w przypadku jego braku - warunki zabudowy. Akt notarialny ani umowa sprzedaży nie określają sposobu zagospodarowania gruntu. To elementarne! Odsyłam Pana do ustaw. Skoro prezydent zgodził się na wydanie warunków zabudowy niech teraz przestanie zgrywać "świętego" i pozwoli inwestorowi kontynuować inwestycję. I tyle w tej sprawie. A panom z PO najwyraźniej brak tzw. cohones, albo decydują tu względy "pozamerytoryczne". Pozdrawiam, Adam Zgroń.

Odsyłam do źródeł prawa, prawem miejscowym nie jest studium, prawem miejscowym nie są warunki zabudowy, prawem miejscowym jest plan zagosp. przestrzennego. Coś niedouczony ten prawnik.

[b][/b][color=purple][/color
SKORO JEST JUZ GOTOY DO REALIZACJI PROJEKT BUDOWY GALERII "FOCUS PARK" TO DLACZEGO WSZYSCY SIE UPARLI, ZE PRZY ULICY GRODZKIEJ TEZ MUSI POWSTAC NASTEPNA GALERIA ("PASAZ GRODZKI") JAK MOZNA TO MIEJSCE O WIELE LEPIEJ UATRAKCYJNIC (NP. NIECH JAKIS INWESTOR ODRESTAURUJE TO, CO BYLO TAM KIEDYS I OTWORZY "MUZEUM O HISTORII I POCZATKACH JELENIEJ GORY", ZE SZKLANA KOPULA W KRZTALCIE PIRAMIDY). MIEJSCE BYLOBY NA TYLE ATRAKCYJNE, BY MOZNABYLOBY UMIESCIC TAM TAKZE INFORMACJE TURYSTYCZNA, SKLEP Z PAMIATKAMI, WIDOKOWKAMI, ITP.

A JEZELI CHODZI O NASTEPNA GALERIE, TO GDZIEKOLWIEK ONA BEDZIE, TAM I TAK SIE WZMORZY RUCH- CHYBA NIE MUSZE MOWIC O "SERCU BLOKADY" NA ZBIEGU ULIC JANA PAWLA II Z GRUNWALDZKA....

POZA TYM W JELENIEJ GORZE JEST PELNO MIEJSC "DZIUR" (JAK WLASNIE PRZY GRUNWALDZLIEJ I MOSTOWEJ, JAK I ROWNIEZ NA ROZYCKIEGO\OGINSKIEGO (OBECNY RYNEK)), KTORE SZPECA DO ODRAZY SWYM WYGLADEM I NIE JEST TAM BESPIECZNIE... DLACZEGO WLASNIE TAM NIKT NIE POMYSLI O BUDOWIE NOWEJ GALERII WIELKOPOWIESZCHNIOWEJ Z MULTIKINEM, CENTRUM ROZRYKI (KREGIELNIA, PUB`UMI, DYSKOTEKAMI,ITP.

ZWRACAM SIE DO RADNYCH, WLADZ MIASTA, DO PREZYDENTA JELENIEJ GORY, INWESTOROW TAKICH PROJEKTOW I PRAWNIKOW: NIE WALCZCIE MIEDZY SOBA O TO KTO MA LEPSZY POMYSL, TYLKO O JAK NAJLEPSZA PREZENCJE JELENIEJ GORY. JESTESCIE JEJ REPREZENTANTAMI. A JAK NAS I JELENIA GORE WIDZA, TAK I PISZA

POZDRAWIAM SERDECZNIE!!!