To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Co nam da współpraca z Chińczykami?

Co nam da współpraca z Chińczykami?

Miasto podpisało oficjalną umowę partnerską z Changzhou. - Chińczycy? nastawieni są na wymianę gospodarczą, nowe technologię, ale i turystykę – mówi Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta. A na co liczą władze stolicy Karkonoszy?

Delegacja Jeleniej Góry była w Changzhou w ubiegłym tygodniu w środę i czwartek. Do Changzhou poleciała Zofia Czernow, przewodniczący rady miejskiej Jerzy Lenard, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Grzegorz Rychter oraz przedsiębiorca Artur Niewęgłowski, szef firmy zajmującej się produkcją opakowań.

- Podpisaliśmy umowę partnerską – mówi Zofia Czernow. - W tym samym czasie Changzhou podpisywało umowy z trzema miastami, oprócz nas było jeszcze Chuncheon z Korei Południowej i Buffalo w USA.

Jak podkreśliła, samo podpisanie było uroczyste, odbyło się przy okazji targów turystycznych. Odsłonięto też pamiątkowy kamień.
Changzhou to spore miasto, liczy ponad 2 mln mieszkańców (cały region ponad 5 mln.). Ma już 20 miast partnerskich, sporo z Afryki, kilka z Europy.

Na czym ma polegać partnerstwo z Jelenią Górą? - Dotyczyć będzie współpracy gospodarczej, zależy im na szkolnictwie – mówi Zofia Czernow. - W Changzhou siedzibę ma zakład PMPoland, pracuje tam ok. stu Chińczyków i jeden Polak, z Jeleniej Góry.

- Będziemy się zastanawiać, jak tę współpracę wykorzystać to partnerstwo i wiodącą rolę Chin na rynku światowym – mówi Zofia Czernow.
Chcielibyśmy, aby nie skończyło się tylko na podpisaniu umowy. Przebywaliśmy w prowincji najlepiej rozwiniętej gospodarczo. Miasto nie jest czołowym miastem w Chinach jeśli chodzi o liczebność, ale jest na jednym z czołowych miejsc jeśli chodzi o rozwój gospodarczy – dodał Jerzy Lenard. - Jest tam sporo zakładów, duże przedsiębiorstwa w strefie ekonomicznej prowadzą tam działalność. Strona chińska oczekuje skoku gospodarczego poprzez wyszkoloną kadrę. Nas z kolei najbardziej interesują możliwości inwestycyjne, z uwagi na to, że nadwyżki finansowe Chiny posiadają dosyć duże. Jeżeli my nie przyciągniemy tej nadwyżki, to przyciągną je inne miasta.

Dodał, że Chińczycy zainteresowani są też turystyką. - Nie na darmo podczas ostatniej wizyty u nas pytali, ilu turystów odwiedza nasz region – mówi. Prezydent Marcin Zawiła odpowiedział, że ok. 2 mln. turystów rocznie.

Marcin Zawiła zapowiedział, że na początku przyszłego roku zaproponuje przedsiębiorcom możliwość wyjazdu do wszystkich miast partnerskich Jeleniej Góry. - Będzie to tzw. misja gospodarcza – powiedział. - Na to można pozyskać zewnętrzne środki finansowe, KARR może się podjąć organizacji tych działań. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się nawiązać kontakty gospodarcze.

Jak wygląda życie w Changzhou i czym na pierwszy rzut oka różni się od życia Jeleniej Góry? O tym napiszemy jutro.

Komentarze (9)

dlatego nie ma jeleniej na liście kilkudziesięciu miast przyjaznych przedsiębiorcom, gdzie jest nawet Świdnica a wygrało Krosno BRAWO

Kusiak jezdził do Meksyku dzisiejsza władza do Chin dziwi mnie jedna rzecz PO kopnęło Lenarda w tyłek a on wiernie służy dalej :D śmiech na sali podaj Pan łapkę :D Wydali tylko nasze pieniądze a mogli by wydać na remont drogi. A tak tylko patrzą żeby się zabawić i napić. O to nasza nowa władza. Prezydent wygląda jak kret i menel Pani Czernow wielka gwiazda z Rosji przyjechała i wielka dama

A co to to czernow,brzmi od bolszewików-czżby.Wożą d*** i zwiedzaja swiat za moja kasę też,tak rzadzi PO.

Bardzo prosto można i myślę, że należy zneutralizować i w końcu przekonać niedowiarków sporządzając proste zestawienie, bądź banalny bilans licznych korzyści dla kraju, regionu, miasta, ludności i obywateli z uczestnictwa w przeróżnych inicjatywach partnerstwa, przynależności, współtworzenia, współorganizowania, współfinansowania itd...,itp... oraz banalnych kosztków delegacji, gospodarskich wizyt, powitań uroczystych, wylewnych pożegnań, staropolskiej gościnności, wyjazdów plenerowych, rautów, kolacji, bankietów, banalnego goszczenia, prezentów, nagród i podobnych w charakterze wydatków i działań integracyjnych. Wtedy dopiero okaże się jakich cennych i doniosłych wydarzeń jesteśmy świadkami. Należy postawić samokrytyczne pytanie i nareszcie zadać je, każdy sobie - z osobna, czy na to zasługujemy?.

Proste maja stołek to z niego korzystaja,PO czy SLD czy inne skróty nic tu nie maja wspólnego,chciwość lenard i czernow wożą swojw stare du*ska za WASZĄ KASE !!! ani grosza od siebie za ten wyjazd nie dali, teraz pewnie to czytaja i z WAS sie śmieją.Ale WY pamietajcie jak beda wybory o nich!!!

Przestańcie nas oszukiwać turysta z Chin? Jeżeli przyjedzie nie na zaproszenie Urzędu to osobiście kupię mu kwiaty.P Czernow ciągle tkwi w systemie słusznie minionym ma w duszy miasto tylko realizuje swoje zachcianki turystyczne.Inwestor z Chin? u nas a kto go zachęci i co zaproponuje.Niedokończoną drogę Spółdzielcza -Lubańska.Łatanie drogi Karola Miarki.Wąską Wojewódzką.Czy p Zawiła wogule widział naszą podstręfę ekonomiczną? dojazd do niej? A p.Czernow? napewno nie bo wolała Chiny.

Kto wybierał ta czernow baba nie ma o niczym pojecia tylko sie usmiecha ale wdzieku w tym usmiechu juz nie widac.Widac za to jej nieudolnosc

a tak z ciekawości zapytam a co z pracą dla bezrobotnych.....?