To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Co grozi jeleniogórskim wydziałom wrocławskich uczelni?

Piotr Müller (w środku) zapewniał, że nie ma powodów do obaw.

Czy po zapowiadane przez ministra Gowina reformie szkolnictwa wyższego jeleniogórskie wydziały Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego zostaną zlikwidowane? Takie obawy mają władze samorządowe oraz wiele osób ze środowiska akademickiego. Ministerstwo zapewnia, że będzie inaczej.

Projekt tzw. ustawy 2.0 ministra Gowina daje większą swobodę rektorom uczelni w podejmowaniu decyzji. Mogą więc dążyć do zamykania wydziałów zamiejscowych, które często są kosztowne w utrzymaniu.

Maciej Pawłowski, dziekan wydziału Techniczno-Informatycznego Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze przyznał, że projekt tej ustawy wzbudza ogromne kontrowersje w środowisku akademickim w Polsce.
– Utrzymanie tych wydziałów jest bardzo ważne ze względu nie tylko na samo kształcenie studentów, ale i na pewną funkcję kulturotwórczą, którą każda z tych uczelni tutaj pełni – powiedział.
Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego podczas niedawnej wizyty w Jeleniej Górze zapewniał, że nie ma powodów do obaw.
– Jelenia Góra może być spokojna jeżeli o swoją działalność akademicką – powiedział. – Nowa ustawa stwarza nowe możliwości dla tych uczelni ale i stawia wyzwania, które są istotne. Ona poprawia jakość kształcenia i prowadzenia badań naukowych, i przysłuży się tym uczelniom, jeżeli chodzi o ofertę. Ona będzie bardziej bogata.
Dodał, że dla obecnego rządu zasada zrównoważonego rozwoju Polski jest bardzo ważna. Zapowiedział, że zostanie stworzony specjalny algorytm finansowania, który spowoduje, że utrzymanie wydziałów dużych uczelni w mniejszych miastach stanie się opłacalne.
Senator Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości, który zaprosił wiceministra do Jeleniej Góry przyznał, że problemem jest nie tylko ekonomia, ale i niż demograficzny. – Te uczelnie muszą pozyskiwać studentów, bo jak mają funkcjonować, jeśli ich nie będzie – powiedział
Dziekan Pawłowski przyznał, że deklaracja ministra Müllera go uspokoiła. – To jest bardzo ważne, że w ślad za zapewnieniem poszła deklaracja o zmianach w sposobie finansowania – powiedział.
 

Komentarze (25)

Jaką funkcję kulturalną? Chyba nie chodzi o Juwenalia?

od 28 lat trwa wyludnianie Polski wszelkimi możliwymi sposobami a teraz jeszcze od kilku lat trwa podmiana etniczna Polaków na ukrów i innych - wszystko przez rządy niepolskie rządy które ciągle niszczą ten kraj - dzięki PO,PSL,SLD,PiS i innym - kiedyś polaki rozliczą was za to

Chodzi m.in. o to, że chociaż jakaś część młodzieży ma szansę podjąć studia na interesującym kierunku w Jeleniej Górze. Inaczej ta młodzież też wyjedzie, od razu po maturze, a tyle słychać narzekań, że młodzi wyjeżdżają z miasta...

"Ministerstwo zapewnia, że będzie inaczej." - no właśnie, będzie "inaczej", wszystkie zapowiedzi Premiera - jak dotąd - mijają się z prawdą (delikatnie napisane)...

Za ewentualną degradacje jeleniogorskich wydziałów uczelni podziękujęmy Mrozowi przy okazji wyborów.

Marcin Zawiła dla zapewnienia lepszej przyszłości jeleniogórskich uczelni pojechał do Chin. Ciekawe co tam załatwił? Chyba niewiele, tylko wycieczkę na koszt mieszkańców.

A co ma piernik do wiatraka?

Co ma piernik do wiatraka? Siedem liter.

a to że wiatrak może się rozpierniczyć tak jak rozpierniczana jest Polska przez niepolskich polityków z PO,PSL,PiS,SLD i pozostałych

Jeśli Uniwersytet Warszawski jest poniżej 500 miejsca w rankingu uczelni (nawet afrykańskie stoją wyżej) to jaki poziom nauczania może zapewnić uczelnia w Jeleniej Dziurze? Korzystniej jest pogonić tą hołote a jak ktoś chce sie uczyć to niech jedzie do wrocka to niedaleko. Poza tym ekonomia to nie jest nauka, podobnie jak socjlogia albo inne dziwne dziedziny wymyślone żeby sprzedawać bezwartościowe papiery.

A co jest wg Ciebie nauką?

to co zawsze było dziedziny ścisłe i techniczne. Również Filozofia i Historia ale pod warunkiem, że zostanie utrzymany odpowiedni poziom.

Aż się przykro czyta, takie teorie. To, że sam mam mgr inż. po typowo technicznym wydziale na politechnice, to nie powoduje u mnie pogardy dla innych nauk, takich jak ekonomia. A u Ciebie najwyraźniej jest coś nie tak, bo jeśli jakiejś nauki nie pojmujesz lub nie ogarniasz zakresu, którym się zajmuje, to już nie jest dla Ciebie nauką.

taki dr ekonomii czy psychologii nie zna matematyki na poziomie liceum. Jak można mówic o wykształceniu w takim przypadku. Efekt marnowania pieniędzy na takie pseudonauki jest taki, że rozwój techniczny zatrzymał sie
na latach 40 a w informatyce 70. Ekonomia może być specjalizacją po matmie ale nie jako osobny kierunek.

Doktor ekonomii czy psychologii nie zna matematyki na poziomie liceum?Większych bredni jak ta dawno nie czytałem.

zaliczenie egzaminu, jak nauczyciel powie co będzie, to jedno a prawdziwy egzamin to drugie. Gdybyś sprawdził realną wiedze z matmy czy fizy takich doktorów pseudonauk to by sie okazało, że oscyluje gdzieś w granicach pierwszych klas liceum.

Uwielbiam takich ludzi, którzy piszą coś negatywnie o wykształceniu, nie potrafiąc użyć wielkiej litery na początku zdania. tego uczą już w przedszkolu, ale trzeba powymądrzać się o uczelniach wyższych. W podstawówce pewnie bili cię po głowie?

Hołotą są, moim zdaniem, ci, którzy mówią "wrocek".

Zamknąć te pseudokibiców. Grzanie etatów i nic poza tym.

Jeżeli zlikwidują te wydziały to Jelenia Góra stanie się już całkiem prowincjonalnym, zapadłym miasteczkiem bez jakichkolwiek perspektyw, a wyludnianie się miasta i powiatu pewnie jeszcze bardziej się nasili?!

Zamknąć pseudoszkolki

Zamknąć piszą analfabeci często bez matury. O politechnice mogą tylko pomarzyć.

historia nauki szkoły to gimnazjum i liceum najlepszy ekonomii za trudno tajemnice filozofii i fizyki i chemia jest tak złoto medal ale pojadę gwiazda do kosmos. do zobaczenia pa

Panie doktorze Macieju! Uczył mnie Pan, szanuję Pana, ale proszę nie iść tą drogą, nie robić sobie takich fotek, bo będzie trudno będzie się z nich wytłumaczyć, jak już przyjdzie fiasko obecnej władzy i zaludnią się więzienia... Bo raczej zwolennikiem pisu Pan nie jest, mam nadzieję?

Sam symbol finał to marzę szczęście data i rok do pojadę gwiazda do kosmos nara koniec ale sam pracy mapa w góry tajemnice umarł do zobaczenia pa