To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Cieplej na lekcjach i dach nie przecieka

Cieplej na lekcjach i dach nie przecieka

Kilkanaście szkół i przedszkoli zyskało nowe okna, dachy i docieplone elewacje. – Da to spore oszczędności – mówi prezydent Marcin Zawiła. Dzisiaj oficjalnie zakończono kilkuletni program termomodernizacji w Jeleniej Górze.

– Programem było objętych kilkanaście obiektów użyteczności publicznej, głównie to szkoły i przedszkola – mówi prezydent. – Zostały docieplone, wymieniono okna, dachy. Udało się w ten sposób przeciwstawić gwałtownemu wzrostowi cen ogrzewania. Będziemy się przyglądali efektom finansowym tego przedsięwzięcia.

 

Termomodernizacja trwała kilka lat. Docieplono m.in. Szkołę Podstawową nr 2, 3, 11, 15, Gimnazjum nr 3, II LO, Mechanika itd.

– Musieliśmy rozszerzyć to zadanie, bo kiedy w to weszliśmy okazało się, że w części szkół brakowało termoregulatorów na kaloryferach – mówi prezydent. Zapewnia, że oszczędności będą widoczne. – Nie zakładamy wzrostu wydatków bieżących na ciepło. Drugi plus jest taki, że miasto ładnie wygląda. Lata nieinwestowania w to przedsięwzięcie spowodowały, że trzeba było mocno wejść w ten program.

 

– Efekty są zauważalne dla mieszkańców i specjalistów – mówi Zdzisław Rzewuski, pełnomocnik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz współfinansował to zadanie, instytucja dała na to około 10 milionów złotych. – Te efekty to likwidacja niskiej emisji gazów i pyłów. Istotna jest oszczędność zużycia energii. Według wszystkich analiz, ten element przynosi efekty od zaraz – mówi Rzewuski. – Są to inwestycje przyjazne z punktu widzenia ekologii ale i pożyteczne dla gospodarzy obiektów.

 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi Beata Kozyra, dyrektor SP nr 2, w której odbyło się dzisiaj podsumowanie projektu. Szkoła wcześniej wymagała pilnego remontu, przeciekał dach w głównym budynku, ten na sali gimnastycznej groził zawaleniem. – Wymieniono wszystkie okna, drzwi wejściowe, przeprowadzono kapitalny remont dachów, a także docieplono elewację zewnętrzną na jednym z budynków szkoły – wymienia B. Kozyra. – Tutaj w auli, gdzie się znajdujemy, zawsze było zimno, temperatura wynosiła 9 stopni Celsjusza. Dzisiaj jest o wiele lepiej.

 

Niestety, nie wszystkie szkoły w mieście zostały zmodernizowane. Na docieplenie czeka jeszcze kilka placówek, m.in. Gimnazjum nr 1. – Mamy je na uwadze. Na razie wstrzymaliśmy się z termomodernizacją, gdyż nowy program termomodernizacji był mniej korzystny, wymagał zdecydowanie więcej nakładów z naszej strony. Nie było chętnych i czekamy na ogłoszenie nowego programu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który ma być dużo bardziej korzystny.

IMG_0410.JPG
IMG_0411.JPG
IMG_0416.JPG
IMG_0417.JPG
IMG_0427.JPG
IMG_0434.JPG
IMG_0449.JPG
IMG_0451.JPG
IMG_0454.JPG
IMG_0459.JPG
IMG_0461.JPG
IMG_0464.JPG
IMG_0470.JPG
IMG_0473.JPG
IMG_0474.JPG
IMG_0478.JPG
IMG_0480.JPG
IMG_0483.JPG
IMG_0486.JPG
IMG_0489.JPG
IMG_0491.JPG
IMG_0493.JPG
IMG_0495.JPG
IMG_0498.JPG
IMG_0504.JPG
IMG_0512.JPG
IMG_0519.JPG
IMG_0527.JPG
IMG_0529.JPG
IMG_0530.JPG
IMG_0533.JPG
IMG_0537.JPG

Komentarze (2)

Panie Zawiła, pochwal się wreszcie czymś co sam zrobiłeś. Termomodernizacja szkół to program przygotowany przez Obrębalskiego! To jemu dziękujemy, a Zawiła niech weźmie się wreszcie do roboty

Do programu termomodernizacji zaproszone zostały wszystkie placówki oświatowe w naszym mieście i większość złożyła odpowiednie wnioski poparte żmudnymi wyliczeniami strat ciepła. Jakoś tak dziwnie się złożyło, że pomyślano finalnie jedynie o placówkach miejskich. Z placówek niepublicznych, które też składały wnioski, na podstawie których uzyskano odpowiednio wyższe dotacje do ogólnej puli, nie uwzględniono ani jednego obiektu niepublicznego, a są to ciągle budynki będące własnością miasta. Wypadałoby to naprawić, ewentualnie oddać niesłusznie pobrane dotacje na ten program.