To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Centrum gotowe. Dzieci poznają tu pracę strażaków

Fot. FB Jerzy Łużniak

Interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Jeleniej Górze już jest gotowe. Tu dzieci dowiedzą się, co może wywołać pożar i co robić w razie niebezpieczeństwa. Ze zwiedzaniem trzeba jednak poczekać aż minie epidemia koronawirusa.

Pomysł na budowę Centrum mieli jeleniogórscy strażacy. Aktywnie namawiali do głosowania na ten pomysł w Budżecie Obywatelskim 2020. Udało się i postało miejsce, w którym dzieci i młodzież będą mogli zobaczyć, z jakimi zagrożeniami pożarowymi mogą się spotkać w domu, mieszkaniu, lesie. Dowiedzą się, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu, tlenku węgla, gaśnica, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego zadymieniem.

Co najważniejsze, dowiedzą się nie z tablic poglądowych, a poprzez zabawę i wspólne ćwiczenia. W tym centrum jest kolorowo i pouczająco, wszystkiego można dotknąć i przekonać się dosłownie, że wystarczy chwila nieuwagi, by wywołać pożar.

Głównym elementem centrum jest Strefa Bezpieczeństwa, w ramach której zaaranżowane zostały m.in. mieszkanie z łazienką i aneksem kuchennym i sprzętami, z którymi trzeba ostrożnie się obchodzić. Jest spalone żelazko, garnek z gorącym olejem, piekarnik. Wszystko, aby dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak niebezpieczny jest ogień i do czego może doprowadzić chwila nieuwagi.

Elementem centrum jest również wirtualno-realistyczny płonący las. Dzieci będą mogły także poznać pracę na stanowisku dowodzenia komendy miejskiej – odebrać zgłoszenie, monitorować miasto za pomocą systemu kamer miejskich i wydać rozkaz do akcji.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych ma być możliwość przebrania się w strój strażaka i obejrzenia całego ekwipunku.

Zdjęcia z centrum zamieścił na swoim FB prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, zapraszając na otwarcie na początku 2021 roku.

centrum (1).jpg
centrum (2).jpg
centrum (3).jpg
centrum (4).jpg
centrum (5).jpg
centrum (6).jpg
centrum (7).jpg
centrum (8).jpg
centrum (9).jpg
centrum (10).jpg
centrum (11).jpg
centrum (12).jpg
centrum (13).jpg
centrum (14).jpg
centrum (15).jpg
centrum (16).jpg
centrum (17).jpg
centrum (18).jpg
centrum (19).jpg
centrum (20).jpg
centrum (21).jpg