Tam przewidziana jest ekspozycja mulimedialna, bardzo nowoczesna i atrakcyjna.
- Są już gotowe projekty tej wystawy. To będzie taka wirtualna podróż z Kotliny Jeleniogórskiej na Śnieżkę z możliwością doznania różnych zjawisk przyrodniczych – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Chcemy dostarczyć osobom odwiedzającym park jak największej wiedzy o przyrodzie i o atrakcjach, jakie można w nim spotkać – wyjaśnia Dariusz Kuś, przyrodnik z KPN.
Oferty w przetargu na remont budynku wielkiej stajni zostały już otwarte i wszystko wskazuje na to, że KPN podpisze umowę z wykonawcą.
Jest także zainteresowanie remontem pałacu i jeszcze w tym roku także i w tym budynku powinny ruszyć prace. 1 sierpnia zostaną otwarte oferty w przetargu na budowę parkingu przy centrum.
Zdążyć do 2023 roku
- Na naszą inwestycję mamy zabezpieczone pieniądze do 2023 roku i teraz musimy ostro wziąć się do roboty. Zakończyć prace budowlane i przygotować ekspozycje – tłumaczy Andrzej Raj.
Ma nadzieję, że kłopoty, z jakimi borykali się w ubiegłym roku mają już za sobą. W sierpniu 2018 roku KPN zdecydował się na rozwiązanie umowy z wykonawcą remontu pałacu, bowiem firma opuściła plac budowy. W kolejnych przetargach nie udało się wyłonić wykonawcy. Prace zamarły na prawie rok. Dopiero teraz coś się ruszyło.
Nowoczesne centrum
Karkonoski Park Narodowy ma zapewnione finansowanie tej inwestycji z dotacji oraz środków własnych. Całość ma kosztować 45 milionów złotych. Karkonoski Park Narodowy przejął w 2013 roku budynki zespołu pałacowego rodu Schaffgotschów w Jeleniej Górze w Sobieszowie, by utworzyć w nim Centrum Muzealno-Edukacyjne. W obiektach tych wcześniej działał Zespół Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych.
Plany przewidują, że w pałacu mieścić się będzie ekspozycja historyczno-przyrodnicza, prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych. Na I i II piętrze urządzona zostanie nowa siedziba dyrekcji KPN. Hitem kompleksu ma być multimedialna wystawa, która zostanie otwarta w tzw wielkiej stajni. Przewidziano także sale konferencyjne i pokoje gościnne. W spichlerzu zaplanowano przestrzeń dla wystaw czasowych, a na jego parterze sklepiki promujące lokalne produkty karkonoskie. Kompleks będzie ogrzewany za pomocą pomp ciepła, napędzanych za pomocą baterii słonecznych zainstalowanych na budynku dawnej stodoły.
Komentarze (3)
rok to od rozwiazania umowy a faktycznie od zimy zeszlego roku nic tam sie nie dzieje.
Tylko im pałacu brakowało a wszystko z naszych podatkow
Tiaa, zwłaszcza z twoich - beneficjentko (beneficjencie) 500+