W XVII edycji ogólnopolskiego konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” po raz drugi zwyciężyła Julia Ćwiąkała, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.
Sukcesy uczniów "Żeroma"
Jak podkreślają organizatorzy, to pierwsza taka sytuacja w dziejach konkursu.
Julia wygrała w kategorii formalnej i otrzymała nagrodę główną- Gęsie Pióro. To nie koniec dobrych wiadomości. Trzecią nagrodę w kategorii formalnej tego konkursu otrzymał Mikołaj Ubych.
Organizatorzy zawodów informują, że na ogólnopolski konkurs zostało nadesłanych aż 214 prac, które szczegółowo opisują dzieło ulubionego malarza skamandrytów – Wacława Borowskiego „Nad wodą”. Rekordowa była w tym roku nie tylko liczba uczestników, ale również objętość prac. Z tego powodu publikacja pokonkursowa liczy aż 120 stron – dwa razy więcej niż w zeszłym roku.
To niejedyne nagrody uczniów „Żeroma”. Ania Cybulska została laureatką XXXIII Olimpiady Filozoficznej. Na poszczególnych etapach olimpiady Ania wykazywała się nie tylko rozległą wiedzą z zakresu historii filozofii, ale również umiejętnością filozofowania. Słowem, umiłowanie mądrości doprowadziło ją do sukcesu. Na etapie centralnym Olimpiady Ania broniła pracy na temat: Kiedy i w jaki sposób demokracja może prowadzić do populizmu?
Aleksander Stachów z I LO w Jeleniej Górze został laureatem konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. II edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na konkurs wpłynęło ok. 4000 prac z całej Polski. Organizatorem konkursu była Kancelaria Sejmu, współorganizatorem Fundacja im. Janusza Kurtyki. W kategorii plastycznej na siódmym miejscu znalazł się Aleksander Stachów z klasy 1E z I LO w Jeleniej Górze.
Uczennica ZSET w finale Olimpiady
Uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno -Turystycznych w Jeleniej Górze Aleksandra Mazur (klasa 3 f) została laureatką VIII Olimpiady Wiedzy o Turystyce, zajmując bardzo wysokie drugie miejsce. „Turystyka i zdrowie” były tematem przewodnim tegorocznej edycji Olimpiady organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Do etapu centralnego przeszło trzydziestu najlepszych uczniów w kraju, w tym Ola.
Olimpiada składała się z kilku etapów: testu z wiedzy o turystyce zdrowotnej, z zakresu obsługi ruchu turystycznego oraz geografii turystycznej, a także prezentacji multimedialnej dotyczącej funkcjonowania i oferty obiektu turystycznego o charakterze prozdrowotnym (według własnego pomysłu). W ten sposób w etapie centralnym wyłoniono piętnastkę laureatów, którzy mogli się wykazać w ostatnim zadaniu finałowym. A nie było to łatwe. Sprawdzano umiejętności opracowania programu imprezy turystycznej w wybranym mieście Europy, posługiwania się materiałami kartograficznymi i promocyjnymi, również w językach obcych, prezentowania produktu turystycznego oraz wykorzystania technik sprzedaży. W tej decydującej części zawodów uczennica ZSET nie miała sobie równych. W ogólnej klasyfikacji Ola zdobyła drugą lokatę.
Jakub z SP nr 7 wyrecytował nagrodę
Jakub Paradysz z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza zakwalifikował się do siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbruck. Jakub recytował wiersz „Apel" autora nieznanego i fragment prozy „I boję się snów" Wandy Półtawskiej . Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück" oraz Ruda Śląska. Konkurs był sposobem na oddanie hołdu więźniarkom niemieckiego, nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbruck.
Filmowcy z II LO robią karierę
To niejedyne sukcesy młodych jeleniogórzan. Ekipa filmowców z II LO im. Cypriana Kamila Norwida zakwalifikowała się z dwoma filmami do 67. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych.
Ponadto film zrealizowany przez uczniów z grupy filmowej Norwida pod tytułem "Tym sposobem uwiedziesz każdą kobietę" zostanie zaprezentowany 3 maja w TVN Fabuła godzinie 14. 50. Będzie transmitowany również 4 maja o godz. 4.40 oraz 5 maja o godz. 17.05. Można go także obejrzeć na kanale : tiny.pl/7w6d9. Autorami filmu są: Jakub Iglewski, Paweł Sopinka, Stanisław Słowikowski i Mateusz Sopinka oraz Filip Doroszuk.
Komentarze (4)
Byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau i ich rodziny - w tym syn i wnuczki rotmistrza Witolda Pileckiego - napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego. Sprzeciwiają się w nim powołaniu Beaty Szydło do Rady Naukowej Muzeum Auschwitz.
Serce rośnie, duma rozpiera!Panie ministrze Czarnek - to nie dzięki naciskom na zwiększenie liczby lekcji religii, czy debatom naukowym na biblioznawstwem, ale nauce - tej prawdziwej, godnej XXI wieku!
Pachołki Kaczyńskiego spisują wyedukowaną, najbardziej elitarną część społeczeństwa, mundurowe gnomy bez matury mają czelność pouczać ludzi o ich prawach, sami stojąc naprzeciw i strasząc bezprawnie. Przyjdzie czas, że role się odwrócą i legitymujący będą legitymowanymi, drżąc ze strachu o emeryturkę mundurową. O sytych emerytalnych życiach zabudte wy, wy sługusy okupanta. Kaczyński nie będze żył wiecznie panowie milycjanci.. Czas rozliczenia nadejdzie szybko
Kwiczysz, to miło. Kwicz dalej... :)