Chodzi o możliwość kupna na runku wtórnym mieszkania o statusie spółdzielczego prawa własności za pieniądze uzyskane ze sprzedaży wykupionego wcześniej z bonifikatą od gminy lokalu komunalnego.
W Jeleniej Górze najemca może wykupić lokal mieszkalny za 1 procent wartości, czyli z 99-procentową bonifikatą. Jeśli w ciągu 5 lat od wykupu sprzeda to mieszkanie, ale środki przeznaczy na zakup innego lokum, wówczas nie musi zwracać udzielonej bonifikaty. Do tej pory jednak w ustawie o gospodarce nieruchomościami była luka dotycząca spółdzielczego prawa własności.
- Wielu najemców mieszkań komunalnych po wykupie lokali chciało te mieszkania zamienić na mniejsze lub sprzedać i kupić sobie mieszkania bardziej wygodne. Dotyczyło to zwłaszcza osób starszych, dla których duże lokale, często ogrzewane piecami nie były już komfortowe. Na Zabobrzu, na przykład, czy w innych rejonach miasta jest wiele lokali w obrocie na rynku wtórnych, niedużych metrażowo i dla takich osób odpowiednich. Niestety z reguły to mieszkania w spółdzielniach ze statusem spółdzielczego prawa własności. Jeśli ktoś sprzedałby swoje mieszkanie i kupił taki właśnie lokal, to musiał zwrócić miastu udzieloną bonifikatę przy wykupie wcześniejszego lokalu komunalnego – mówi poseł Zofia Czernow.
Nie wiadomo dlaczego, wspomniana ustawa tylko w takich przypadkach nakazywała zwrot ulgi. A gminy nie mogły nie egzekwować prawa. Właściciele mieszkań wykupionych od gminy musieli w takich przypadkach czekać, aż upłynie 5-letni okres lub szukać na rynku mieszkań z prawem własności, by nie oddawać bonifikaty.
- W kilku przypadkach, już po kupnie lokali ze spółdzielczym prawem własności szukaliśmy indywidualnych rozwiązań dla takich osób, by nie musiały zwracać czasem znacznych sum wynikających z udzielonych bonifikat. Z reguły jednak, gdy lokatorzy dowiadywali się, że w przypadku spółdzielczego prawa własności jest ograniczenie, rezygnowali ze zmiany lokum – dodaje Mirosława Dzika, zastępca prezydenta miasta.
Jak przyznaje prezydent Marcin Zawiła, władze miasta poprosiły poseł Zofię Czernow o interwencje w tej sprawie. Prace legislacyjne potoczyły się bardzo szybko.
- Tej sprawy nie dało się inaczej załatwić, niż przez nowelizację ustawy. Problem dotyczy wszystkich samorządów w Polsce. Pani poseł natychmiast podjęła temat i cieszę się, że tak szybko udało się sprawę rozwiązać – dodaje M. Zawiła.
Okazało się, że ministerstwo gospodarki pracuje nad kompleksową nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, ale proces był zaawansowany i potrwałby jeszcze długo.
- Uznałam, że nie możemy dłużej czekać. W lutym tego roku projekt zmian ustawy wpłynął do sejmu, a 12 czerwca parlament je przyjął. Z końcem lipca nowelizacja została podpisana przez prezydenta i w połowie sierpnia wejdzie w życie – dodaje poseł Z. Czernow.
W Jeleniej Górze jest około 3,5 tysiąca lokali komunalnych. Około 500 stanowią lokale socjalne nie przeznaczone do sprzedaży. Pozostałe do końca roku można jeszcze wykupić z 99-procentowa bonifikatą.
Komentarze (4)
Nie bedę głosował na Pania Zofie Czernow. Słaby poseł i słaby dyrektor. Na Prezesa term tez sie nie nadaje Starczy obecności w życiu publicznym ! Zapraszamy do ZUS
Posłanka Czernow będzie znowu wiceprezydent Czernow? ;)
Te Rafał a ty na jakie stanowisko już sobie upatrzyłeś - a inicjatywa pani poseł dobra popieram
Polska w ruinie