To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Boją się nowej fabryki

Boją się nowej fabryki

Pięćdziesięciu mieszkańców ulic Ludowej, Objazdowej i Wojewódzkiej w Cieplicach podpisało się pod protestem przeciwko budowie w rejonie ulic Spółdzielczej i Objazdowej nowego zakładu produkującego prefabrykaty polimerobetonowe. Ludzie uważają, że zakład zlokalizowany kilkaset metrów od ich zabudowań, a wykorzystujący do produkcji substancje chemiczne, będzie stanowił zagrożenie dla ich zdrowia i środowiska naturalnego.

Jeden z mieszkańców złożył nawet zawiadomienie w prokuraturze uznając, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu podaje nieprawdę w dokumentach na temat planowanej inwestycji.

Wytwórnię elementów polimerobetonowych chce budować w pobliżu powstającej nowej fabryki „Zorki” firma O.P.S.O., która od dwóch lat działa już w Jeleniej Górze. Przedstawiciele spółki uspokajają mieszkańców i tłumaczą im, że obawy wynikają zapewne z niezrozumienia urzędowego języka jakim operuje się w dokumentacji przygotowywanej pod planowaną inwestycję.

Nic nie wiedzieli
- Ta fabryka ma powstać na granicy moich łąk. I tylko dlatego, że ten grunt sąsiaduje z terenem spółki, to dowiedziałem się o jej zamiarach z korespondencji od urzędu miasta. Dostałem także odpis postanowienia Sanepidu o tym, że inwestor musi sporządzić raport oddziaływania planowanej fabryki na środowisko. Tm są dopiero ciekawe rzeczy – mówi Zbigniew Dziedzic z ulicy Ludowej, który powiadomił sąsiadów i zbierał podpisy pod protestem.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 15/11.
 

Komentarze (13)

Idiotów to u nas dodstatek! Zamiast się cieszyć z nowych miejsc pracy to drą ryje wieśniaki

no normalnie ELDORADO u nas powstaje...same fabryki, wszyscy chcą budować zakłady pracy - powstaje tylko pytanie?? Czy jak zabraknie siły roboczej to będą podwyżki :evil: :woohoo:

Najpierw to niech zapewnia, ze beda godnie placic! bo jak maja zrobic getto takie w jakich w jelonce sa to podziekowac i rakieta w kosmos! ludzie by pracowac za godne pieniadze musze wyjezdzac, WSTYD ZA TAKA POSTAC RZECZY! WSTYD!

Najlepiej pewnie według tego pana byłoby postawić tam nowy market a nie zakład pracy niezwiązany z handlem zatrudniający kilkudziesięciu bezrobotnych.

ktoś nie dostał działki :shock: radze zrobić przelew i będzie ok

Tak się składa że byłem w tej starej fabryce i wiem jak to badziewie śmierdzi. Po godzinie ludzie są jak nacpani a po dwóch trzech dniach sami odchodzą z pracy. Żeby się tam dostac trzeba miec zdrowie jak tur.

ehhhhhhh wieeeeśśśśśśniaki :D

A dlaczego nazywacie ich wieśniakami? Przecież mają dbać o swoje interesy. Jak powstanie w pobliżu ich działek jakiś ŚMIERDZIEL to automatycznie spadnie wartość nieruchomości tych niby wieśniaków. Jak wybudowano obiekty dla DWS Draexlmaier'a to automatycznie spadł poziom wód gruntowych stawach przy ul. Wojewódzkiej24. Ludzie tam mieszkający mieli swoje ujęcie wody pitnej ze studni jeszcze poniemieckiej. Zostali zmuszeni do podłączenia się do wodociągu miejskiego, któremu muszą płacić za wodę o wiele gorszą niż wcześniej korzystali. Nikt im za to nie zapłaci. Właściciele działek sąsiednich powinni zwrócić się o wydanie opinii środowiskowej - czy nowa inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływała na ich zdrowie i na produkcję rolną. Powinni dokładnie opisać straty, które poniosą z powodu prawdopodobieństwa zatrucia ich warsztatu pracy czyli wody, gleby, powietrza a mających kluczowe znaczenie w produkcji rolnej. Pozdrawiam. Trzymajcie się i wyduście co się WAM należy.

To do osoby o nicku KICIA nie był bym zdziwiony, gdyby te pięćdziesiąt osób złożyło na Ciebie doniesienie do prokuratury o zniesławienie. To są też mieszkańcy miasta Jelenia Góra jak ty.
A co do tematu to popieram ich w 100 procentach. Codziennie tamtędy jadę do pracy i prace wyglądają na zaawansowane jak na brak pozwolenia na budowę

Zacznę od odpowiedzi dla Janka - widocznie ty jesteś wieśniakiem który czeka na miejsce pracy w którym po roku trafi do szpitala pulmologicznego.A ci panowie którzy poruszali budowę tej fabryki są po studiach prawniczych,a nie wieśniacy.Od czasu kiedy powstały tutaj fabryki to okoliczni rolnicy mają tylko podrzucane worki pełne śmieci na polach.Ale tego nie robią wieśniacy tylko inteligencja z miasta.

problem tkwi w zupełnie w czymś innym.Jestem za tym aby powstawały nowe miejsca pracy a z drugiej strony trzeba bezwlędnie respektować wymogi ochrony środowiska a także interesy mieszkających tam ludzi.Tak się słada że jestem tym wieśnikiem który tam urawia grunty.Zgodnie z dokumetacją jaką przedstawiła nowo powstająca firma dotyczącą zabezpieczeń emisji szkodliwych substancji takiego zagrożenia niema pod warunkiem że będzie to wszystko wykonane ikontrolowane przez odpowiednie służby.WIERZĘ że tak będzie,mogę wskazać jednak przykłady istniejacych tam firm które na pewno nie stosują się do wymogów ochrony środowiska,i żeby nie być gołosłownym podam przykład betoniarni która myje swoje samochody i wypuszcza ścieki w grunt i robi to codziennie.A tak w ogóle to temu Panu co użył w swoim komentarzu obrażliwych słów w stosunku do mieszkających tam ludzi radzę aby udał się jak najszybciej do odpowiedniego lekarza specjalisty.

Do KICIA : wieśniaki? A dzięki komu masz papu.Gdyby nie rolnicy jadłabyś świństwa preparowane w Chinach.Ciężko przychodzi Ci rozsądne myślenie.

Do Obywatela: nie potrzeba w tej strefie marketów, ale ta fabryka zatrudnia już 30 pracowników a zwiększy zatrudnienie o 10.I tylko dlatego iż buduje się w podstrefie ekonomicznej więc przez pięć lat będzie korzystać z bonusów finansowych przysługującym z tego tytułu jak zwolnienia od podatku,zwolnienia od podatku od nieruchomości i dopłaty związane z zatrudnieniem tych 10 pracowników.Więc może market przyniósłby więcej korzysci związanych z ochroną środowiska,zatrudnieniem większej ilości pracowników/oczywiście z tym marketem to żart/.Ten przedsiębiorca ma dobrą księgową która wyliczyła mu korzysci ze strefy, i nie chodzi tu o pracowników a tym bardziej o godne zarobki dla pracujących.Przecież dalej od zabudowań też są działki Agencji Nieruchomości to czemu tam nie kupił?Bo ma już w nosie bezpieczeństwo ludzi.A więc do Janka -pomyśl trochę lecz myślenie to chyba twoja bardzo słaba strona silniejszą jest ****stwo.