To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bezrobocie znowu lekko w górę

Bezrobocie znowu lekko w górę

Z najnowszych danych płynących z rynku pracy wynika, że w Jeleniej Górze i powiecie karkonoskim przybywa bezrobotnych. W porównaniu z październikiem, w grudniu bez pracy w Kotlinie Jeleniogórskiej pozostawało ponad 200 osób więcej.  

W październiku w Jeleniej Górze zarejestrowano około 1,4 tys. bezrobotnych, co stanowiło 4,2 proc. zdolnych do zatrudnienia. Dane za grudzień są nieco gorsze. Osób bez pracy było teraz ponad 1,5 tys., a wskaźnik skoczył do 4,5 proc. W powiecie karkonoskim w październiku bezrobocie wynosiło 9,3 proc. (około 1,8 tys. bezrobotnych) teraz sięga 9,9 proc. (1,9 tys.). Warto przypomnieć, że w styczniu rok temu w Jeleniej Górze bez zajęcia było 3,4 proc. zdolnych i gotowych do pracy (około 1200 osób), a w powiecie jeleniogórskim 8,3 proc. (około 1600 osób).

 

Niewielki wzrost bezrobocia w naszym regionie odpowiada tendencjom w województwie i w całym kraju. Na Dolnym Śląsku bez pracy pozostaje 5,6 proc. osób zdolnych do jej podjęcia (w październiku – 5,5 proc.), a w kraju stopa bezrobocia wynosi 6,2 proc (w październiku 6,1 proc).

 

- Pieniądze z „tarczy” wciąż pomagają firmom funkcjonować, utrzymywać zatrudnienie. Choć pieniądze nie trafiają do wszystkich podmiotów, które przeżywają problemy w związku z pandemią, to statystyki bezrobocia nie są złe – skomentowała Anna Zug, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze.

 

Jak oceniają eksperci większe zwolnienia nastąpią już pod koniec pierwszego kwartału tego roku, kiedy firmy, które brały pomoc z urzedów pracy uwolnią się od zobowiązań dotyczących zatrudnienia. Natomiast w połowie roku przestanie obowiązywać ograniczenie na zwolnienia z PFR-u. Tak więc to najbliższe miesiące pokażą jak rzeczywiście pandemia wpłynęła na bezrobocie w Polsce. 

Komentarze (6)

Sytuacji nie sprzyja również brak wsparcia ze strony samorządu i UM.Dramatyczne podwyżki jakie już zafundował i dalej stara się kolejne forsować prezydent Łużniak nie napawa optymizmem.

Czy ty wiesz redaktorku z bożej łaski, że dane statystyczne, które są cykliczne, należy POrównać także ze styczniem ubiegłego roku? Albo może nie ograniczaj się do października i POrównaj styczeń do lipca "rzetelny dziennikarzyno"

Praca tylko dla swoich.Tak? Po przegranych wyborach piślaków będzie najwięcej rozwodów.

Pan Prezydent Jeleniej Góry doskonale o tym wie i dlatego coraz mocniej dociska społeczeństwo i PODNOSI WSZYSTKIE PODATKI LOKALNE i OPŁATY LOKALNE. To taka Sowiecka metoda. Ale wy to ponoć lubicie bo w tej kanciarskiej stacji telewizyjnej TVN powiedzieli wam, że jak to polubicie to będziecie MĄDRZY ŚWIATLI I NOWOCZEŚNI i wy w to uwierzyliście???????... Niestety moi drodzy, taka prawda. Apeluję do was.....Opamiętajcie się. Niemcy nigdy nie będą chcieć dobra dla POLSKI.NIGDY oni już nas wielokrotnie MORDOWALI NISZCZYLI I OKRADALI.

Podnoszą podatki bo bankster który jest czasowo premierem zadłużył WAS na 50 lat.Zgoda ,to taka sowiecka metoda .Mając takie stacje jak radiomaryja ,telewizja trwająca za pieniądze "ciemnego luda"łże 24/24,WY w TO nie wierzycie ale każecie wierzyć motłochowi,Dzięki przemysłowi Niemiec macie polaczkowie pracę ,pracę w montowniach.ONI?A WY to nie grabiliście innych sąsiednich ludów? A kler katolicki to ile nas oskubał od 966r. a najwięcej po 1989r.

Zawsze myślałem, że czytujesz moskiewską Prawdę, czy inny Głos Komsomolca. a tu proszę zawsze czujny na wrogów ludu, soclib słucha też Radio Maryja. Ho, ho, ho...:)