To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Będzie łącznik ze Spółdzielczej do Lubańskiej

Zarząd województwa przyznał Jeleniej Górze 10 milionów złotych na budowę długo oczekiwanego odcinka drogi w przemysłowej dzielnicy miasta.

O tym, że pieniądze zostały przyznane, poinformował kilka dni temu wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak na konferencji prasowej.

 

Oznacza to, że łącznik z ulicy Spółdzielczej do Lubańskiej, o którym mówi się od lat, w końcu powstanie. – Kończymy kwestie związane z uruchomieniem tej inwestycji, czyli ogłoszeniem przetargu, wyłonieniem wykonawcy – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Powinniśmy zdążyć z tą inwestycją do końca przyszłego roku. Najprawdopodobniej budowa się zakończy z końcem 2013 a na początku 2014 roku będą jeszcze trwały rozliczenia.

 

Ów łącznik to tak naprawdę niewielki, ponad kilometrowy odcinek drogi. Nie wiadomo, ile dokładnie będzie kosztowała budowa. To okaże się po przetargu. Miasto szacuje, że te 10 milionów to 60-70% inwestycji. Resztę dołoży miasto.

 

To jednak nie wszystko. W tegorocznym budżecie Jeleniej Góry są zarezerwowane pieniądze na remont istniejącego odcinka ulicy Spółdzielczej, od Trasy Czeskiej do Draexlmaiera. Droga jest mocno zniszczona.

 

– Został już także rozstrzygnięty przetarg na dokumentację budowy mostu z Wolności na Karola Miarki, estakady nad torami i budowy ulicy Objazdowej do Spółdzielczej – mówi Hubert Papaj. – Jeśli udałoby się wybudować ten odcinek drogi w ciągu najbliższych kilku lat, to ten teren byłby doskonale skomunikowany i umożliwiłoby to sprzedaż kolejnych działek pod inwestycje przemysłowe – powiedział H. Papaj. Dodał, że działki pod inwestycje w tej dzielnicy bardzo dobrze się sprzedają.

Komentarze (6)

miejmy nadzieję, że jeśli będzie budowany łącznik, to u jego styku z ulicą Lubańską stworzone będzie rondo, to tak przyszłościowo, a jako kolejny punkt modernizacji tej okolicy koniecznością staje się rondo u zbiegu krajowej 3 i Lubańskiej.

Z 3ką to rondo a z nową ulicą to ładny rozjazd.

Ani tu, ani tu nie będzie ronda. Bo w tym regionie nikt nie myśli. Ciekawe czy została rozliczona poprzednia inwestycja - remont ul. Lubańskiej. Jak wygląda po remoncie każdy widzi.

niestety mozesz miec racje, bo widac prosciej bedzie i taniej dla miejskiego zarzadu drog zbudowac kolejne klasyczne skrzyzowanie ustawiajac tam kolejne swiatla. koszt budowy swiatel to ok 100 tys zl, ronda to ok 400 tys. nikt natomiat nie zwaza na to, ze pozornie drozsze rozwiazanie, czyli rondo jest tansze w eksploatacji od sygnalizacji swietlnej, nie mowiac o tym, ze zdecydowanie lepiej wyhamuje zapedy kierowcow notorycznie przekraczajacych dozwolona predkosc na dlugiej prostej, jaka jest ul. Lubanska...

ronda i ronda sami eksperci tu siedzą