
Do przetargu zgłosiło się 12 firm, do drugiego etapu zakwalifikowano 6. Spośród nich wyłoniono wykonawcę zadania. Najtańszą ofertę złożyła hiszpańska firma Cadagua.
Modernizacja oczyszczalni zakłada między innymi budowę drugiego ciągu oczyszczania biologicznego, budowę nowej stacji odwadniania osadu, modernizację obiektu krat wtórnych i separatora piasku.
– Modernizacja oczyszczalni jest konieczna, bo jak już zrobimy kanalizację, to musimy potem te ścieki utylizować, oczyszczalnia musi spełniać wymogi. Drugi aspekt jest taki, że Jelenia Góra, jako główna zlewnia ścieków z miasta, z gminy Jeżów Sudecki i Janowice Wielkie musi te ścieki przyjąć – mówi prezes Wodnika Wojciech Jastrzębski. – Wszystkie dotychczasowe przetargi są rozstrzygane poniżej wartości kosztorysowej. Oznacza to, że wydamy mniej pieniędzy, będzie niższa amortyzacja i w związku z tym niższe ceny, niż pierwotnie zakładano.
Skąd zainteresowanie hiszpańskiej firmy inwestycją w Jeleniej Górze? – Jesteśmy nie tylko w Jeleniej Górze, zrealizowaliśmy 6 zadań w Polsce, m.in. w Poznaniu, Olsztynie, Wrocławiu i Chorzowie – powiedział Francisco Javier Bernabeu Garcia, pełnomocnik firmy Cadagua. – Zrealizowaliśmy 350 inwestycji na całym świecie, z czego 150 to oczyszczalnie ścieków. Ta w Jeleniej Górze jest dość skomplikowana, ale wpisuje się w naszą działalność i nie obawiamy się tego zadania. Jesteśmy oddziałem firmy hiszpańskiej w Polsce, pracować tu będą Polacy, do stu osób.
– Firma ta miała już wcześniej okazję współpracować z Jelenią Górą przy okazji modernizacji stacji uzdatniania wody – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. - Termin wykonania tego zadania to dwa lata. W tym czasie zrobimy lewobrzeżną część Cieplic, Sobieszów. Mieszkańcy tych miejscowości będą przyłączeni do sieci.
Mieszkańcom śródmieścia oczyszczalnia kojarzy się przede wszystkim z przykrym zapachem, latem wyczuwalnym niekiedy nawet na placu Ratuszowym. - Oczyszczalnia ścieków z natury rzeczy generuje uciążliwe zapachy. Drugi etap modernizacji ma na celu zagwarantowanie, że te emisje nie będą tak uciążliwe dla otoczenia. Takie jest założenie, że po tej modernizacji ta oczyszczalnia nie będzie stwarzała takiego problemu, jak dotychczas – powiedział H. Papaj.
Termin wykonania tego zadania to 28 miesięcy.
Komentarze (1)
Brawo- Jelenia Góra, jako główna zlewnia ścieków z miasta, z gminy Jeżów Sudecki - od kiedy w gminie jest kanalizacja? Swietna wiadomość, prezes Wodnika najlepiej poinformowany, kompetentny jak diabli.