To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Barwy linorytu

Barwy linorytu

Jest twórcą z wielkim dorobkiem prezentowanym dotąd na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Od piątku w Muzeum Karkonoskim możemy oglądać jego barwne linoryty, grafikę i malarstwo ukazujące ponad 30 lat pracy twórczej. Dynamiczne, niezwykle barwne i poruszające prace Janusza Akermanna na wystawie „Czy czas poszukiwań to czas stracony?” prezentowane będą w Jeleniej Górze do 14 maja.

Retrospektywna wystawa jest świetną okazją do odpowiedzi na tytułowe pytanie: Czy czas poszukiwań to czas stracony? Olejne obrazy i barwne linoryty, przenikające się na wystawie obrazują etapy poszukiwań i eksperymentów artysty. Wskazują inspiracje malarskie w grafice i graficzne w malarstwie, ale pokazują także różnice wynikające z odmiennego warsztatu i procesu pracy nad obrazem i matrycą. Świetnie obrazują to płyty linorytnicze umieszczone przy niektórych planszach, sygnalizujące zagadnienia technologiczne, podobnie jak różne wersje barwne z jednej matrycy.- Nigdy nie robię dwóch jednakowych odbitek. Za każdym razem inna jest tonacja i kolorystyka dzieła. W ten sposób dorobiłem się już kilku tysięcy niepowtarzalnych prac - mówi Janusz Akermann.
Na wystawie znajdziemy dzieła najbardziej znane i ważne, wręcz „sztandarowe”, obok których pojawiają się prace dotąd niewystawiane, zapomniane, a po latach ujawniające czy też dopowiadające twórczą drogę. Zasadniczy zespół dzieł stanowi wybór z pracowni artysty, który uzupełniony został obrazami i grafikami z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Janusz Akermann - profesor na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP gdzie prowadzi Pracownię Linorytu - od 1987 r. związany jest z Konkursem Graficznym im. Józefa Gielniaka. Najpierw sam był wyróżniony w konkursie by następnie dwukrotnie zasiadać w jury kolejnych edycji. - W Jeleniej Górze jestem już po raz szósty i trafiam do was już bez nawigacji. Wkrótce nadarzy się kolejna okazja, bo przed nami przecież kolejny odsłona tego niezwykle cenionego w świecie konkursu - mówił podczas otwarcia wystawy Janusz Akermann.
Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje blisko stu prac artysty.

barwy_linorytu (1).jpg
barwy_linorytu (2).jpg
barwy_linorytu (3).jpg
barwy_linorytu (4).jpg
barwy_linorytu (5).jpg
barwy_linorytu (6).jpg
barwy_linorytu (7).jpg
barwy_linorytu (8).jpg
barwy_linorytu (9).jpg
barwy_linorytu (10).jpg
barwy_linorytu (11).jpg
Akermann.jpg