To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Autobusy za darmo dla dzieci, młodzieży, studentów i 70+

Autobusy za darmo dla dzieci, młodzieży, studentów i 70+

Od 1 marca w Jeleniej Górze komunikacja miejska będzie za darmo dla dzieci, młodzieży oraz studentów. Za bilety nie będą płacić również seniorzy po siedemdziesiątce. Te zmiany powinny ucieszyć także ekologów. Darmowa komunikacja dla tak wielu osób może zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów w garażu. Tym bardziej, że za darmo będzie można przewozić autobusem rower.

Na sesji, która odbyła się  wczoraj (13 lutego), nad tym projektem uchwały nie było dyskusji. Jeleniogórscy radni poparli go niemal jednomyślnie. Pojawiły się nawet głosy, że to dobry początek i może doczekamy się w mieście bezpłatnej komunikacji dla wszystkich.

Za darmo dzieci, młodzież, studenci i seniorzy

Zmiany dotyczą nie tylko darmowych przejazdów dla dzieci, młodzieży uczącej się (do 24 lat), studentów (do 26 lat) i seniorów po 70 roku życia. W tym ostatnim przypadku o pięć lat została obniżona dotychczasowa granica wieku dla darmowych przejazdów dla seniorów. Ta ulga spowoduje także likwidację dotychczasowego biletu dla seniora, który przewidywał zniżkę 95-procentową na bilet imienny.

Pojawią się jeszcze inne ułatwienia dla pasażerów.

Zostanie wydłużony okres ważności tzw. biletów przesiadkowych.

Bilet ważny do tej pory 45 minut będzie ważny 60 minut., ten sześćdziesięciominutowy ważny będzie 90 minut.

Ponadto w miejsce biletu miesięcznego pojawi się bilet ważny przez 30 dni (gdy np. kupimy 10 marca wówczas od tej daty ważny będzie przez 30 dni).

O 30 groszy tańszy będzie bilet tzw.przesiadkowy. Na ulgowy bilet ważny 30 minut zapłacimy teraz 1,50 zł.

Został ponadto wprowadzony nowy bilet weekendowy, który będzie obowiązywał od piątku od godz. 16.00 do poniedziałku do godz.16.00.

Bez kontroli dzieci

- Ważne jest, by te zmiany zaakceptowały inne gminy, do których jeleniogórskie MZK wozi pasażerów, bo to pozwoli uniknąć legitymowania młodych ludzi uprawnionych do darmowych przejazdów – tłumaczy Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Jak zapewnia Agata Buśko, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze, spółka gotowa jest na wprowadzenie nowej taryfy. Będzie ona dostępna na stronach internetowych firmy. Obecnie trwa wprowadzanie zmian w oprogramowaniu automatów biletowych, by były zgodne z nową taryfą.

Komentarze (43)

Przecież najwięcej zanieczyszczen jest z powodu, dojazdów do pracy. To czysty populizm władzy. Komunikacja za darmo dla wszystkich, zlikwidujmy ten smród!

Nie ma czegoś takiego jak komunikacja "za darmo". Jest co najwyżej komunikacja bezpłatna dla pasażerów, ale ktoś, czyli podatnik, będzie musiał ponieść jej koszt. Nie ma nic za darmo na tym pięknym świecie.

Anonimrrr. Mylisz się . Pan Łużniak to pierwszy prezydent Jeleniej Góry, który naprawdę działa. Jestem zaskoczony, bo nie wierzyłem , że ktoś kto wiele lat był zastępcą p. Zawiły jest w stanie naprawdę coś robić. Facet ma klasę i zdolności do łamania stereotypów. Zmiany w MZK są tego dowodem. Oby tak dalej. Może w końcu Jelenia Góra przestanie być wymierającym prowincjonalnym miastem. Liczę na to

Nie ma nic za darmo !! Będziemy płacić za dzieci rodziców którzy nie mieszkają w JG i nie płacą tu podatków.

Już płacimy za te "darmowe" przejazdy pewnych grup. Właśnie podniesiono opłaty parkingowe w mieście. W końcu pieniądze brakujące w MZK trzeba czymś pokryć. Włodarze naszego miasta zaczynają właśnie strzyżenie owieczek, a zostało jeszcze prawie 5 lat.

Nie ma mowy o zniesieniu darmowych przejazdów dla wszystkich 1-go dnia każdego miesiąca. Jak dostanę mandat 1-go, to wyślę go do redakcji.

a co to jest za wybiórczość i kto decyduje o tym dla kogo komunikacja ma być darmowa, a dla kogo nie? to czysta dyskryminacja pozostałych osób oprócz w/w.

Daj palec to wezmą całą rękę ciesz się k...a człowieku że chociaż młodzież studenci i seniorzy będą jeździć bez biletu bo kljak do tej pory to nikt w jeleniej się o to nie postarał choć czytając twój komentarz to wcale się nie dziwię bo ludzka pazerność nie zna granic

A co dla osób które oddają krew ??? Jak zwykle nic!!!

Tak a może i dla dawców nasienia darmowe? Nauczyłeś się, że nasz rząd rozdaje wam na lewo i prawo pińcet to i tu byś chciał za frajer wszystko?

Przecież po oddaniu 6 litrów jeździmy za darmo

Ale 12 dni darmowych przejazdów dla wszystkich zostało zlikwidowane. O tym już nie napisaliście Tubo Ratusza...

I tradycyjnie limit wieku studentów...

Dokładnie taki sam jak dla wszystkich studenckich zniżek ustawowych. Zresztą nawet na legitymacji studenckiej/doktoranckiej masz napisane, że zniżki tylko do ukończenia 26 roku życia.

Debilu to bylo dla takich debili bezrobotnych i zyjacych na czyjs koszt somatic misiu*ona

A kto ci zniósł 12 dni znieśli tylko10 bo 01.01 i 01.11 dalej są dniem darmowego przekazu twierdzisz że nic o tym nie napisali to proponuję się nauczyć czytać bo na stronie MZK odrazu włącza się komunikat na ten temat

Jak ja mam zapłacić za dwa bilety normalnw by dojechać do Jeleniej i z powrotem to wolę wsiąść w auto i obtuce szybciej i wygodniej.

Jaka darmowa komunikacja??? Nie ma czegoś takiego jak darmowe usługi. Mieszkańcy bez względu czy będą korzystać czy nie i tak się będą do tego dokładać, a jak, a w podatkach.

W autobusach juz powinny byc informacje o zmianach ...a nie ma

Rowery piszecie pojadą za darmo. Na wszystkich liniach? We wszystkich autobusach?

A co z opłatami za psy to jest śmieszne. Że żeby pojechać z psem w autobusie trzeba zapłacić. Jesteście jednym z niewielu miast które to używa. I limit że na jednego pasażera jeden pies. A czemu nie dwa?

A kiedy Twój pies/ psy ze.ra(ją) się w autobusie, posprzątasz?

Ludziom to nigdy nie dogodzi. Jeszcze zapytajcie czemu za darmo nie może jechać teściowa i krowa a może i trzy kozy.

Ja tez jestem zly mam dwa małe kotki Tygrysy Bengalskie i nie rozumie dlaczego nie moge z nimi jechac komunikacja miejska

Kup auto i będzie po problemie albo zamów taxi i rozwiązałam twój problem

Ludzie, cieszcie się, robimy krok w przód, a wy narzekacie. Walcie się, sami coś zróbcie. Ze swoim życiem najlepiej. Ci którzy najwięcej narzekają sami od siebie najmniej dają. Zacznij od siebie nierobie. Jak osiągniesz sukces, wtedy możesz krytykować.

Studenci oszczędzą 1,5zł na bilecie i będą nieć więcej na piwerko za 7zł "na rynku".
A do rowerów - to jak na pętli będzie chciała wsiąść grupa 10 rowerzystów, to kierowca ma coś do gadania?

To już widzę pełno mocherow w autobusach.. Bo w końcu za darmo... I sapiacych nad głową bo musi usiąść a wsiada biegu byle pierwszy nie patrząc na kobiety w ciąży i z wózkami

Pamiętaj, że i Ty się zestarzejesz. Wiele młodych zdrowych osób, nie rozumie osób chorych, niedołężnych. Króluje znieczulica i brak empatii.

W autobusach istnieją także zasady savoir vivre. Tak więc należy ustępować miejsca osobom chorym, starszym, kalekim, o kulach, z widocznym złamaniem kończyn - z gipsem na nodze, ręce..., kobietom w ciąży, kobietom, mężczyznom z dzieckiem na ręku.

Nieustępowanie miejsc powyższym osobom jest po prostu cha.mstwem.
Ten wyraz podzieliłam celowo, bo niezależnie od tego, czy to słowo pada pojedynczo, czy jako część innego wyrazu, zostaje przez nj24 każdorazowo wypunktowane. Zaznaczam, że nie jest to wyraz obelżywy.

Nie ma konieczności ustępowania miejsca osobie z wózkiem dziecięcym, gdyż wózek można dziś zablokować, a ponadto wózek może stać tylko w środkowej części pojazdu, by nie tarasował przejścia. Matka czy ojciec mogą spokojnie stać, a usiąść, gdy mają kontakt wzrokowy z dzieckiem.

Mężczyzna jadący z kobietą powinien wsiąść do autobusu, tramwaju jako pierwszy. Powinien też pomóc wsiąść osobom starszym czy kalekim, ale także pomóc wnieść zakupy i ciężkie torby/ pakunki, wózek z niemowlęciem/ dzieckiem. Jako pierwszy też wysiada, by pomóc uporać się kobiecie z zakupami, a także by pomóc przeskoczyć np. kałużę, błoto na wypadek, gdy autobus zatrzymał się w takim miejscu.

Jprdle, harcerz XD

A dlaczego harcerz? Są ludzie kulturalni znający zasady dobrych manier.

...ty tez mozesz zostac "mocherem", jak dożyjesz oczywiscie "mocherowego" wieku,i też może będziesz chciał usiąsć...narazie nie rozstawaj się ze słownikiem - Anonim qwe...

Burmistrz Piechowic już zaakceptował. Czyni rozmowy z nowym przewoźnikiem i chce zlkwidowac czerwone w Piechowicach.

Jak zlikwiduje 9,15,29 z Piechowic to wywiozą go na taczkach !

Oj tam oj tam. Obrońców ma. Wybrali go to gospodarzy jak umie, a ze nie umie to wychodzi co wychodzi.

Do Debili mam dwa kotki Tygrysy Bengalskie dlaczego nie moge ich zabrac do autobusu??? Bo takich debili jak tutaj sieja to zrobiły by sobie lunch

W artykule niestety jest błąd. Studenci zgodnie z zapisem uchwały bez względu na wiek są uprawnieni do korzystania z komunikacji miejskiej. Jest to istotny błąd, który wydaje mi się że wymaga korekty :)

"są uprawnieni do korzystania z komunikacji miejskiej."? Wszyscy są uprawnieni, tylko niektórzy płacą, a niektórzy nie.

I jak zwykle lud pracujący za to wszystko zapłaci.... ciekawe tylko kiedy i o ile wzrosną ceny biletów miesięcznych....

pewnie po wakacjach lub od nowego roku

dla wszystkich jeleniogórskich FUJAR ! ! !

...

Polacy to chyba jedyny na świecie taki naród wiecznie niezadowolonych.

Zamiast siedzieć w szkole i się uczyć będą jeździć za darmo z Cieplic do Jeleniej do galerii i tak dzień zleci.