W naszym regionie harmonogram kwalifikacji wygląda następująco:
- w powiecie lubańskim w dn. 3 lutego - 14 lutego - Starostwo Powiatowe w Lubaniu, ul. Mickiewicza 2, II piętro
- w powiecie lwóweckim w dn. 3 lutego – 17 lutego - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, ul. Henryka Brodatego 1
- w powiecie jeleniogórskim i Jeleniej Górze w dn. 2 marca – 31 marca - Osiedlowy Dom Kultury "Zabobrze", ul. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego 12
-w powiecie bolesławieckim w dn. 2 marca – 19 marca - Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, Aleja Tysiąclecia 30
-w powiecie zgorzeleckim w dn 23 marca – 9 kwietnia - PGE Turów Arena, ul. Lubańska 9a
W każdym powiecie powoływana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która orzeka o zdolności do służby wojskowej. Każda osoba, która się stawia do kwalifikacji wojskowej, otrzyma orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby wojskowej.
Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej ma założoną ewidencję wojskową i dostaje książeczkę wojskową.
Do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku muszą obowiązkowo się stawić:
- Mężczyźni urodzeni w 2001 roku.
- Mężczyźni urodzeni w latach 1999-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
- Osoby urodzone w latach 1999-2000, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Przed komisją muszą się także stawić osoby, które ukończyły osiemnaście lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły
Pierwszym etapem kwalifikacji wojskowej jest potwierdzenie tożsamości, zebranie dokumentów oraz poinformowanie o jej przebiegu. Drugi etap kwalifikacji wojskowej to tworzenie ewidencji – na podstawie dokumentów oraz rozmowy. W kolejnej części komisja lekarska po przeprowadzeniu wywiadu i wglądu w dokumenty, stwierdza zdolność do służby wojskowej, nadając jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej:
A – zdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej;
B – czasowo niezdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju;
D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyłączeniem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną.
Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej, podobnie jak dodatkowe badania specjalistyczne i obserwacja szpitalna, na które może skierować przewodniczący komisji lekarskiej, są obowiązkowe.
Na osobie wezwanej do kwalifikacji, ciąży także obowiązek przedstawienia komisji lekarskiej, posiadanej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Od orzeczenia wydanego przez powiatową komisję lekarską zainteresowany może odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jego wydania. Odwołanie, kieruje się do wojewódzkiej komisji lekarskiej, za pośrednictwem powiatowej komisji lekarskiej, która orzeczenie wydała. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Osoby, wobec których zostanie orzeczona kategoria zdolności „A" lub „D" do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej i założeniu ewidencji wojskowej, zostają z urzędu przeniesione do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Swoje orzecznictwo komisja lekarska wydaje na piśmie.
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta), z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia do stawienia się.
Może też zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Komentarze (21)
Materiał męski jest coraz gorszej jakości.Przeważnie jedynaki,wyrośnięte szczypiorki w dodatku słabe psychicznie.
Czy opublikują statystykę czy tajemnica wojskowa?
Ciężko się rozstać ze swoją.......komórką.
Służba powinna być obowiązkowa i to intensywnie 1 ROK.
a ty byłeś?
Przeważnie grubasy.
"Nie zna życia, kto nie służył w Marynarce!" - wielkim błędem, było zniesienie obowiązkowej służby wojskowej!
W marynarce rozdartej chyba?
Powinni przywrocic pobor do wojska.
Nooo, już wyobrażam sobie ten kwik i jazgot, gdyby obowiązkowa służba wojskowa została przywrócona teraz przez obecnie rządzących. Zaraz mielibyśmy w opozycyjnych mediach występy "profesurów" mówiących o dyktaturze i zamordyzmie, celebrytów mówiących jak to łamie prawa do wolności i zagraża demokracji, a opozycja totalna pewnie pobiegła by ze skargą do Brukseli i żądała nałożenia na Polskę sankcji?
Przynajmniej generałowie byli by z praktyką a nie z awansu partyjnego.
Nie było by kiboli ,marszów neofaszystowskich.
No doby materiał na męża.
Obowiązkowa służba w wojsku to takie sito które eliminuje słabeuszy ,i wyrabia stosunek pozytywny do Państwa .
Dobry materiał na męża bo zrobi w domu falę ? I gdzie wykopiesz doły dla wyeliminowanych słabeuszy? Ci co przeżyli pobór, państwo mieli jeszcze w większej d.pie niż przed wojskiem. Aha, Kibole wtedy też byli, faszyści również . Strata czasu dobrze, że moich synów to nie czeka.Dla kilku fajnych kumpli z wojska nie warto tracić najlepszego czasu.
A rezerwistów, roczniki 1970- 1980 r. na ćwiczenia wojskowe, nie biorą?
ale na jakiego typu cwiczenia. Przeciez to sa dziadki z punktu widzenia armii. Kariera w woju to jest do 25 roku zycia potem mozna instruktorem najwyzej.
Oj jeśli jesteś mężczyzną, to się zdziwisz jak zapukają do twych drzwi. Wojsko Polskie rezerwistów biorą do 60 roku życia. Więc te roczniki 1970 - 1980 jak najbardziej też biorą.
do 25 roku jesteś mięsem armatnim które g*wno wie bo w d*pie było, goście idą na przemiał w razie "w".
zawsze mozesz byc jak dowodztwo uzna, ze wzgledow taktycznych oplaca sie poswiecic twoj oddzial. Rosjanie stosowali taka taktyke. Roznica polega na tym, ze po okolo 25 roku masz juz mniej sily i wytrzymalosci przez co szanse na polu bitwy maleja.
Mięsem armatnim się jest do miliona złotych na koncie.
Te Maniutka , ty masz wyobraźnię? 1970 to w tej chwili 50 lat. 50-latkowie są w większości z chorymi kręgosłupami i innymi choróbskami a ty chcesz ich wysłać na ćwiczenia wojskowe? Przemyśl czasem to co piszesz.
Panie redaktorze Proszę nie stosować archiwalnych zdjęć ....członków komisji.....
Do roboty a nie do wojska. Jeśli już to nierobow tam wysłać.
3/4 komentarzy to prowokacja.
OD LAT wiadomo że najlepszym żołnierzem jest osoba.....
Która TYM żołnierzem CHCE być!
Łatwy rachunek ilu wypowiadających się jest człowiekiem Myślącym a ilu prowokatorem.
Wszystko w TYM kraju co jest robione "na siłe/na ****a", zawsze przynosiło odwrotny skutek.
Armia Polska i tak ma POTĘŻNE problemy kadrowe, kto ma choć odrobinę styczności ten wie.
W Armii XXI wieku nie chodzi o ilość a jakość, Ci którzy myślą odwrotnie niech spojrzą choćby na obecną powszechnie stosowaną służbę NA UKRAINIE.
O efektach pozwolicie nie będę wspominał.
Będziecie się rżnąć za polityków cwaniaków. Jaki piękny widok Rambo w trumnie ! WYGODNIE CZYŚCIUTKO ,laptopa ,komórę włożą na nudę a jakie zaszczyty pośmiertne , medale ,ordery, czyli tylko armia was wyzwoli. Do boju bezmózgowa maso armatnia. AMEN
Zupełny brak profesjonalizmu. Pan doktor Marek Śmietana nie żyje. Szacunku