To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Archipelagi z Robertem Rientem

Archipelagi z Robertem Rientem

Robert Rient – dziennikarz, reportażysta i pisarz będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu Archipelagi. Odbędzie się ono w piątek (27 stycznia) w Rodzinnym Parku Esplanada w Szklarskiej Porębie.

R. Rient swoją karierę dziennikarską zaczynał właśnie w mieście pod Szrenicą, gdzie mieszkał. Był dziennikarzem „Tygodnika Szklarskoporębskiego”. Później studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował też w Warszawskiej Szkole Filmowej jako wykładowca.

W reportażu „Żadnej krwi” i autoreportażu „Świadek” napisał o swoim odejściu od religii i Świadków Jehowy. Za ten drugi reportaż przyznano Trójkowy znak jakości. W książce „Świadek” ujawnił się jako gej.
Był nominowany do nagrody dziennikarskiej MediaTory 2015 „za przełamanie tabu i opisanie bezwzględnych zasad rządzących hermetycznym środowiskiem zboru, przez co skazał się na ostracyzm z ich strony. Za poruszający opis drogi od zniewolenia do wolności”. R. Rient opisał też problem pedofilii w organizacji Świadków Jehowy („Czaiłem się między ścianą a sufitem”).
W 2013 został stypendystą „Programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich” (w ramach „Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego”), a w 2016 został laureatem stypendium literackiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie z R. Rientem odbędzie się w piątek (27 stycznia) o godz. 18.00 w Rodzinnym Parku Rozrywki „Esplanada” (ul. Pstrowskiego 5a, Szklarska Poręba). Wstęp wolny.
 

Komentarze (1)

Lukaszu Zamilski vel robercie riencie polecam panu 2 list Piotra 2/22 i Rzymian 1/27 , lepiej odejsc z klasą niz spacerowac rynsztokiem i pluc na tych z ktorymi kiedys pan przebywal. jestem w zborze 46 lat ani razu nie spotkalem sie z pedofilia czy homoseksualizmem wsrod Swiadków Jehowy, zaczęlo sie od pana...