To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Absolutorium nie takie pewne

Absolutorium nie takie pewne

PiS i SLD będą głosować przeciw udzieleniu absolutorium dla prezydenta Marka Obrębalskiego. Ale choć można założyć, że klub Platformy Obywatelskiej z „Jelenią Górą XXI” w całości dadzą prezydentowi skwitowanie, to niespodzianka nie jest wykluczona.

Absolutorium, to po budżecie jedno z najważniejszych głosowań. Jeśli jednak Regionalna Izba Obrachunkowa wyda wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi pozytywną opinię z wykonania budżetu, to absolutoryjna decyzja radnych praktycznie nie ma żadnego znaczenia.

Pod koniec marca prezydent M. Obrębalski informował, że o absolutorium nie będzie zabiegał u radnych.

- W poniedziałek mamy posiedzenie klubu i zdecydujemy o tym, jak zagłosujemy, opracujemy również szerokie uzasadnienie naszej decyzji. Żeby była jasność – raczej mało prawdopodobne jest, byśmy głosowali „za” - mówi Ireneusz Łojek, szef klubu PiS.

Grażyna Malczuk, przewodnicząca klubu lewicy twierdzi, że skoro jej klub był przeciwny zaproponowanej przez prezydenta konstrukcji budżetu na 2009 rok, to teraz nie może zagłosować za absolutorium.

- Tym bardziej, że nasze zastrzeżenia okazały się słuszne, bo pod koniec roku dokonać trzeba było znaczącej korekty budżetu, gdy okazało się, że nie znaleziono pieniędzy na szereg inwestycji – dodaje G. Malczuk.

Platforma Obywatelska zagłosuje za absolutorium. Piotr Miedziński, szef klubu, nie obawia się niespodzianek, ale zaznacza, że jednej z radnych nie będzie na sesji, bo ma wyjazd. W ratuszu huczy od plotek, że absencja w klubie PO może być większa.

- Decyzję podejmiemy w poniedziałek wieczorem, bo do dziś trwają posiedzenia komisji opiniujących wykonanie budżetu – Bożena Wachowicz-Makieła z klubu „Jelenia Góra XXI” nie chciała zdradzić, jaką decyzję podejmie jej klub.

Absolutorium udziela lub nie, bezwzględna większość ustawowego składu rady. W Jeleniej Górze to 12 rajców. Klub PO liczy 7 członków, „Jelenia Góra XXI” - 4. Można założyć, że „za” wypowie się Zofia Czernow.

CZYTAJ TEŻ:
Prezydent nie będzie zabiegał o absolutorium

Obrębalski nie dostał absolutorium

Komentarze (3)

Tej kobiecie zaufałem tylko raz, jedyny raz.

Ko**** Panią Pani Rad.

Do ostatecznego zamknięcia roku budżetowego, absolutorium - prawdę mówiąc - prezydentowi jest potrzebne jak umarłemu kadzidło.
Przepychanki i najnowsze wypowiedzi radnych o udzieleniu albo nieudzieleniu absolutorium świadczą o całkowitym braku odpowiedzialności. Po czterech latach współrządzenia miastem powinni wreszcie zauważyć, że za całość dotychczasowych poczynań są jednak w jakiś sposób odpowiedzialni. Tymczasem zachowują się jak małe dzieci w piaskownicy. To cenna wskazówka dla wyborców tuż przed rozpoczęciem nowej kadencji.