Tymczasowe przywrócenie kontroli nie oznacza, że na granice wrócą szlabany.
Utrudnienia na drogach przy granicy
Podróżujący mogą spodziewać się jednak zwężeń, spowolnień ruchu, kierowania aut na jeden pas i wyrywkowych kontroli osób wjeżdżających do Polski. To może wydłużyć podróż.
Kontroli granicznej można się spodziewać przy przekraczaniu granic Polski z krajami strefy Schengen, czyli: z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych.
Na grzyby tylko w Polsce
Utrudnienia dotkną też grzybiarzy, którzy po grzyby zechcą wybrać się do Niemiec czy Czech. Od 22 listopada obowiązuje zakaz przekraczania tzw. zielonej granicy. To oznacza, że pójście na piechotę do niemieckiego czy czeskiego lasu będzie nielegalne.
Strażnicy wytypują do kontroli
Pograniczników będzie można spotkać na wszystkich byłych przejściach granicznych oraz na prowadzących do nich drogach dojazdowych.
Jak wyjaśniają strażnicy graniczni, będą typować do kontroli osoby na podstawie współpracy z partnerami z Niemiec oraz na podstawie analizy ryzyka i profilowania osób. W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju.
Tymczasowe kontrole na granicach prowadzone będą w oparciu o patrole Straży Granicznej, wykorzystujące mobilne terminale oraz tzw. schengenbusy, czyli specjalistyczne pojazdy z dostępem m.in. do baz danych.
- Kontrole prowadzone będą wyrywkowo w oparciu o analizę ryzyka – wyjaśnia Joanna Konieczniak, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Pora i miejsca kontroli dobierane będą każdorazowo na podstawie analizy ryzyka – dodaje rzeczniczka Straży Granicznej.
Natomiast kontrole prowadzone na autostradach będą realizowane w wyznaczonych punktach MOP (Miejscach Obsługi Podróżnych) tylko wytypowanych do kontroli pojazdów –mówi Joanna Konieczniak.
Co to oznacza dla podróżnych?
Każdy obywatel Polski musi mieć ze sobą dowód lub paszport.
Z kolei obywatele innych państw, tak jak dotychczas, muszą mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu np. wizy.
Wewnętrzne kontrole
To nie pierwszy raz, gdy kontrole na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej są przywracane. Tak było m.in. podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej czy podczas Światowych Dni Młodzieży. Możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej wynika z prawa unijnego, tj. Kodeksu Granicznego Schengen ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice wewnętrzne strefy Schengen, w tym zasady prowadzenia kontroli granicznej w przypadku jej przywrócenia. Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.
Komentarze (1)
I bardzo dobrze, może w końcu przetrzepią to barachło co syf zwozi do Polski.