To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

1965

Podczas gdy wielu jeleniogórzan chcąc jeździć na nartach udaje się do Karpacza i Szklarskiej Poręby, mieszkańcy domu nr 32 przy ul. 22 lipca próbują zażywać narciarskich emocji na terenie swojego podwórka. Góra na tym podwórku jest dość wysoka, tylko powietrze wokół niej mało górskie. Na podwórku po prostu śmierdzi, a góra jest tylko górą śmieci. O czym spieszymy powiadomić miejscowy ZOM.

**
Od dawna dyskutowano w Cieplicach nad budowa pomnika dla upamiętnienia 1000-lecia państwa polskiego oraz zwycięstwa nad faszyzmem. Zamierzeniem zainteresowała się cieplicka Szkoła Drzewna. Za podstawowy surowiec przyjęto drzewo modrzewiowe. Głównym elementem pomnika będą dwa stylizowane miecze wysokości 7 metrów, ustawione na postumencie, w który wmurowane zostaną urny z ziemią z Budziszyna, warszawskiej „starówki”, Treblinki, Oświęcimia, Westerplatte i Studzianek.

**

W dniach od 16 do 24 września Jelenia Góra będzie obchodziła swoje wielkie święto. W związku z tym, Komisja Dekoracji, działająca przy komitecie organizacyjnym „Września” wysłała specjalne wezwania do wszystkich zakładów pracy i instytucji o upiększenie gmachów, odcinków ulic i placów, witryn sklepowych, pojazdów itp. W zakładach zostaną powołane wewnętrzne komitety obchodów, które ustala projekty dekoracji.

**
Prace przygotowawcze do budowy na Śnieżce nowoczesnej stacji meteorologicznej są już poważnie zaawansowane. W całości ukończono już budowę odcinka drogi od Bierutowic do spalonego schroniska Bronka Czecha. Obecnie trwają prace na trasie do Strzechy Akademickiej. Postanowiono, że odcinek drogi od Wangu do Strzechy będzie drogą publiczną.

**
Od nowego roku zakazana będzie sprzedaż alkoholu w dwóch punktach Jeleniej Góry: w restauracji „Delfin” i sklepie monopolowym przy al. Wojska Polskiego. „Delfin” przygotowuje się do tego, by być jadłodajnia o doskonałej kuchni i szybkiej obsłudze. Natomiast miejsce sklepu monopolowego zajmie tak potrzebny w tej okolicy pawilon owocowo-warzywny.

**
Jeszcze w tym kwartale do istniejących ośmiu bloków mieszkalnych na Zabobrzu przybędą dwa dalsze: bloki nr 7 i 12. Do końca bieżącego roku lokatorzy wprowadzą się także do bloków nr 4 i 8. We wrześniu gotowy będzie również budynek i sala gimnastyczna Technikum Budowlanego przy ul. Racławickiej.

**
W Kowarach mieszka 85 Cyganów (10 rodzin), z których tylko czterech pracuje stale w mysłakowickim „Orle” (są sumiennymi pracownikami). Reszta – utrzymuje się z prac okresowych przy robieniu kotłów, z gry w zespołach muzycznych i z wróżbiarstwa.

**
Ktokolwiek przejdzie ulicą Grunwaldzką doznaje złudzenia, że z miasta przeniósł się na wieś, bo w powietrzu unosi się charakterystyczny wiejski zapach – woń obornika. Trzeba od razu wyjaśnić, że przy ul. Grunwaldzkiej mieszka szereg osób, które trzymają w swych obejściach bydło i trzodę chlewną. Nie można im tego zabronić, ale niech przynajmniej magazynują nawóz w zakrydych dołach. Jelenia Góra – nie wieś.

**
W oryginalny sposób pragną uczcić 50-rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej dwaj mieszkańcy Staniszowa: Józef Ograbek i Zdzisław Rzyman. Postanowili mianowicie odbyć pieszy marsz na trasie Warszawa – Moskwa. Planuja wymarsz z Warszawy w dniu 10 sierpnia, a przybycie do Moskwy w dniu 6 listopada. Pokonanie ponad 1500 kilometrowej trasy, w czasie której przejdą m.in. przez Siedlce, Brześć, Kobryń, Baranowicze, Mińsk, Smoleńsk, Jarcewo, Wiaźmę i Możajsk – zajmie im ok. 90 dni.

**
Komisja Klimatyczna w Szklarskiej Porębie ogłosiła konkurs na projekt regionalnej chustki. Chustka ta ma stanowić pamiątkę ze Szklarskiej Poręby, przygotowaną z okazji obchodów 20-lecia powrotu tych ziem do Polski. Podstawowym warunkiem projektu jest wkomponowanie we wzór motywu regionalnego. Może to być stylizowany kwiat gencjany lub dziewięćsił a także charakterystyczny szczyt górski, fragmenty wyciągu krzesełkowego, jedno z chronionych zwierząt, czy inny temat symbolizujący Szklarską Porębę.

**
Władze Jeleniej Góry postanowiły przeznaczyć dwie ulice miasta wyłącznie do dyspozycji dla młodych saneczkarzy. Już w tych dniach ul. Nowowiejska na odcinku od ul. Fredry do Al. W.Polskiego zostanie prawdopodobnie zamknięta dla ruchu. Przejście dla pieszych u wylotu ulicy wysypie się żużlem, by stworzyć pasa hamowania.

**
DO SZEWCÓW w Jeleniej Górze i powiecie, którzy wykonują usługi szewskie w mieszkaniach! PROPONUJEMY WAM przystąpienie do naszej Spółdzielni na zasadach zryczałtowanego rozrachunku. Będziecie nadal wykonywali pracę w swych mieszkaniach. Otrzymacie prawa członka Spółdzielni. Otrzymacie surowce. Informacji udziela zarząd Powiatowej Spółdzielni Usług Wielobranżowych.

**
Otworzył swe podwoje odnowiony i całkowicie przebudowany bar mleczny „Sudecki” przy pl. Bieruta. Obecnie jest to bar typu „szwedzkiego”, mogący z powodzeniem obsłużyć ponad 200 osób w ciągu godziny. Z zadowoleniem należy stwierdzić, że szybka obsługa idzie w parze ze smacznymi potrawami, robionymi na podstawie receptur otrzymanych z baru „szwedzkiego” w Karkowie.

**
Jak wiadomo, jeleniogórskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego, do końca ub. Roku wytwarzały standardowe kombinezony robocze oraz płaszczyki dla dziewcząt. Od dn. 1 stycznia JZPO produkuje już tylko kombinezony robocze.

**
Brakoróbstwo, kradzieże, wandalizm, marnotrawstwo i bałagan – rozpanoszyły się wśród załogi MPRB, przeprowadzającej remont kapitalny budynku nr 8 przy ul. Klonowicza w Jeleniej Górze. Lokatorzy postanowili przeciwdziałać, ale nikt na budowie nie chciał z nimi rozmawiać. Zwrócili się do komitetu blokowego.

**
Plany cieplickiego uzdrowiska na rok 1965 i najbliższe pięć lat można nazwać rewelacyjnymi dla naszego regionu. Przewidują one stworzenie dużego ośrodka sanatoryjnego, obejmującego w przyszłości nie tylko Cieplice i Kowary, lecz także Szklarską Porębę (przyrodolecznictwo). Wprawdzie w najbliższych latach nie przybędą uzdrowisku nowe sanatoria, ale przewiduje się przygotowanie dokumentacji na budowę nowego pawilonu o 200 łóżkach (w Cieplicach) oraz całego zakładu przyrodoleczniczego (w Szklarskiej Porębie).

**
Sadzenie drzewek, to akcja pożyteczna i pouczająca, szczególnie jeżeli robo to młodzież szkolna. Z inicjatywy sekretarza Prezydium PRN, Wojciecha tabaki, w tym roku przybierze ona nowa formę. Dla uczczenia 20-lecia powrotu naszych ziem do Polski rzucone zostało hasło: „Każdy pierwszoklasista zasadzi jedno drzewko”.

**
Ogromnie miłą niespodziankę sprawiły nam (kobietom pracującym w redakcji) dzieci z przedszkola nr 4 w Jeleniej Górze. Najstarsze przedszkolaki płci męskiej razem ze swoją wychowawczynią odwiedziły redakcję, wyrecytowały piękne życzenia i obdarowały nas własnoręcznie wykonanymi wycinankami i czekoladkami. Dziękujemy!

**
Karetka wracała od chorego. Jadąc ulica Wojewódzką w Cieplicach pracownicy pogotowia zwrócili uwagę na byk, który leżał w nienaturalnej pozycji. Karetka przystanęła. Jak się okazało, byczek miał szyję skrępowana łańcuchem. Był bliski uduszenia. Pracownicy pogotowia podciągnęli „denata” za ogon, zwolnili ucisk łańcucha ratując życie nieszczęśnika prawie w ostatnich chwilach.

**
Od godziny wpół do czwartej rano przed lokalem obwodowej komisji wyborczej nr 6 w Cieplicach czekał inwalida Wacław Jarmenko, a na niego czekały kwiaty. Przez trzy kolejne wybory był on pierwszym obywatelem, głosującym w swym obwodzie. Ze względu na sporą liczbę oczekujących, lokal wyborczy otwarty został wcześniej. Wacław Jarmenko był pierwszy.

**
Sergiusz Oleszkiewicz, zamieszkały perzy ulicy Cmentarnej w Cieplicach, wykopał unikalnej długości chrzan. Korzeń chrzanu ma 180 cm długości, a jeszcze na końcu był ułamany. Rósł on w ogródku, tuż obok słupa przewodów elektrycznych, i zapewne dlatego nie był od lat przez nikogo przekopywany czy niszczony.

**
Dialog z pl. Ratuszowego (pod arkadami):
- Pani szanowna, po ile te piękne stokrotki?
- Trzy złote wiązanka.
- Tanio... A nie kradzione?
- No też! Rwałam na łące.
- Gdzie?
- Przy ulicy Świerczewskiego, za cmentarzem.
- Dziękuję za adres, pójdę sobie narwać...

**
Dnia 28 czerwca odbyła się przed Kolegium Karno-Administracyjnym Prez. MRN w Jeleniej Górze sprawa przeciwko szefowi kuchni restauracji Europa Stefanowi Politańskiemu, z oskarżenia stacji sanepid. Stwierdzono, że w zmywalni restauracji Europa resztki pokarmu leżą na przestrzeni kilku metrów, naczynia na zlewki są od dłuższego czasu niemyte, niezdezynfekowane i nienakryte. Podłoga w kuchni nie uprzątnięta, a niczym nieprzykryte naczynia z galaretką z nóżek stoją na podłodze w korytarzu prowadzącym do... damskiej ubikacji.

**
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Jeleniej Górze wzywa posiadaczy telewizorów do natychmiastowego usunięcia uszkodzeń dachu spowodowanych instalowaniem anten. Przypominamy, że zakładanie anten na dachu bez zezwolenia ADM-u jest zabronione.

**
Obwodowa komisja wyborcza nr 4 w Jeleniej Górze przy ul. 22 lipca. Godzina 6 rano. Przychodzą pierwsi wyborcy. Na salę wchodzi jako pierwsza p. Celina Kowalewska. Przewodniczący komisji podaje jej wiązankę tulipanów. Kwiaty otrzymali także głosujący następnie ob. Ludwik Kowalewski oraz dyr. MDK Marian Koczwara. Dyrektor Koczwara uznał jednak, że jako gospodarzowi budynku nie należy mu się takie wyróżnienie i przekazał bukiet tulipanów głosującej za nim obywatelce.

**
W schronisku „Bronka Czecha” bawiła ostatnio grupa turystów ze Związku Radzieckiego. Byli to Ormianie, którzy zademonstrowali na miejscu sposób przyrządzania szaszłyków. Przy wielkim ognisku, roznieconym na polanie, zabite zostały i poćwiartowane trzy barany. Następnie w kawałkach i ze specjalnymi przyprawami, pieczono je na rożnach nad ogniskiem.

**
W tym roku rozpoczęto prace nad przebudową szosy Jelenia Góra – Szklarska Poręba. Do końca listopada zakończy się je na 2-kilometrowym odcinku między wsią Goduszyn i Wojcieszycami. W przyszłości cała trasa będzie dostosowana do jazdy z szybkością 80 km/h. Jezdnię poszerzy się znacznie i złagodzi łuki zakrętów.

**
Stwierdzono, że w zmywalni restauracji Europa resztki pokarmu leża na przestrzeni kilku metrów, naczynia na zlewki sa od dłuższego czasu niemyte, niedezynfekowane i nienakryte. Podłoga w kuchni nieuprzątnięta, a niczym nie przykryte naczynia z galaretką z nóżek stoją na podłodze w korytarzu prowadzącym do... damskiej ubikacji.