To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Bądźmy mocni!”

„Bądźmy mocni!”

- Takim właśnie zawołaniem, zaczerpniętym ze słów Jana Pawła II, ks. płk. Andrzej Bokiej zakończył dzisiejszą, specjalną Mszę świętą w intencji ofiar wczorajszej katastrofy samolotu prezydenckiego z osobistościami zmierzającymi na obchody rocznicy katyńskiej. Uroczyste nabożeństwo z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i władz państwa rozpoczęło się dziś o godz. 13.00 w jeleniogórskim Kościele Garnizonowym.

Wcześniej, punktualnie o godz. 12.00, zgodnie z apelem rządu RP, przy dźwięku syren na kilka chwil zamarł ruch na ulicach i placach. W ten sposób dwoma minutami ciszy uczono pamięć 96 ofiar tragedii, która rozegrała się pod Smoleńskiem.

Tuż przed oficjalnymi uroczystościami w wypełnionym ludźmi po brzegi Kościele Garnizonowym, wielu mieszańców miasta, przedstawicieli władz, instytucji i organizacji społecznych złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod stojącym obok świątyni pomnikiem „Wolność i Niepodległość”, gdzie już wczoraj zapłonęły świece pod umieszczoną tam fotografią tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Celebrujący nabożeństwo ks płk. Andrzej Bokiej nie był w stanie ukryć ogromnego przejęcia dramatem, jaki dotknął Polskę i Polaków. W szczególny sposób wspominał ofiary katastrofy związane z Jelenią Górą i świątynią, w której spotkał się tłum wiernych, by uczcić ich pamięć. Mówił nie tylko o prezydencie Lechu Kaczyńskim, który niedawno skierował właśnie tutaj bardzo osobisty list w związku z obchodami 300-lecia Kościoła Łaski Pod Krzyżem Chrystusa. Z wzruszeniem wspominał też Ks. Bp. gen. dyw. Tadeusza Płoskiego - Ordynariusza Polowego Wojska Polskiego, który nieco ponad miesiąc temu stał na tym właśnie ołtarzu w jeleniogórskiej świątyni... Wreszcie Jerzego Szmajdzińskiego – Wicemarszałka Sejmu, Posła Ziemi Jeleniogórskiej, wielkiego przyjaciela tego miejsca, który przez lata tak często był właśnie tutaj razem z nami. Dziękując wszystkim za obecność i hołd złożony tym samym wszystkim poległym podkreślał, że jedność, szczególnie ta okazywana nie w chwilach radości, ale w obliczu niewyobrażalnej tragedii, jest najwyższą próbą patriotyzmu i najcenniejszym świadectwem tożsamości narodowej.

Nabożeństwo odbywające się w muzycznej oprawie jeleniogórskich filharmoników zakończyła wspólnie odśpiewana pieśń „Boże coś Polskę...” oraz zaproszenie do odwiedzenia jeleniogórskiego ratusza, gdzie wyłożona została Księga Kondolencyjna, w której swój wpis zostawić może każdy odczuwający taką potrzebę. Zaproszono też wszystkich na oficjalne obchody 70. rocznicy Mordu Katyńskiego, które odbędą się w najbliższy wtorek 13 kwietnia w jeleniogórskim Kościele Garnizonowym. Wydarzenie zainauguruje o godz. 13.00 uroczystość pod pomnikiem Wolność i Niepodległość. Godzinę później rozpocznie się okolicznościowe nabożeństwo.

Fot. Daniel Antosik
ZOBACZ ZDJĘCIA