To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Śniadanie z barankiem na stole

Śniadanie z barankiem na stole

Baranek z ciasta, pasztet z zająca z odrobiną wieprzowiny z wiśniami i jajami przepiórczymi, obowiązkowy żur i jaja na wiele sposobów, schab pieczony z morelą, wiosenną sałatkę... a może wystarczy biała kiełbasa z chrzanem, jaja na twardo, mazurek i baba piaskowa?

Co postawić obok święconki na wielkanocnym stole? Pokaz dań wielkanocnych przygotowali kucharze Hotelu Mercure Jelenia Góra.

ŻUR WIELKANOCNY (na 10 osób)
Produkty: 0,5 kg kiełbasy białej, 30 dag wędzonego boczku , 1 duża cebula, 0,25 kg pieczarek, 0,5 l zakwasu żurku (można nabyć gotowy w sklepie), 0,5 l śmietany , 5 jaj na twardo, 3 ząbki czosnku, majeranek, sól, pieprz, świeży tarty chrzan.
Przygotowanie: kiełbasę ugotować, wyjąć z wody, pokroić w plasterki. Cebulę i pieczarki pokroić, podsmażyć na maśle lub oliwie, dodać paseczki boczku, jeszcze chwilę podsmażyć, dodać czosnek, połączyć z wywarem z kiełbasy, dodać żur z butelki, zagotować, przyprawić (sól, pieprz, majeranek, tarty świeży chrzan, ewentualnie ocet winny) i na końcu dodać śmietanę, zagotować.

PASZTET
Produkty: 0,5 kg mięsa mieszanego, 0,1 kg wątróbki wieprzowej, 1 duża cebula, 0,2 kg słoniny, 2 jajka, 2 bułki czerstwe, przyprawy (sól, pieprz, majeranek, rozmaryn, ziele angielskie, liść angielski, jałowiec, ewentualnie czosnek).
Przygotowanie: mięso pokroić lub w całości udusić z cebulą i słoniną, podlewając wodą; wątróbkę oczyścić, pokroić w kawałki, bułkę także pokroić i dodać do miękkiego już mięsa. Ostudzić, zemleć 3 razy przez gęste sito, dodać jaja, przyprawy. Wyrobić masę starannie, nałożyć do keksowych form; piec 45 minut w nagrzanym do 180 stopni piekarniku (keksówki najlepiej włożyć do brytfanki z niewielką ilością wody).

KULEBIAK
Farsz: 0,6 kg kapusty białej, 0,4 kg pieczarek, 1 duża cebula, olej do smażenia, przyprawy (sól, pieprz, majeranek, ząbek czosnku).
Pokroić cebulę i pieczarki; kapustę poszatkować i obgotować, odcedzić i przesmażyć z cebulą i pieczarkami aż do odparowania wody, przyprawić do smaku, dodać rozgnieciony czosnek.
Ciasto: 30 g drożdży, 3 żółtka i 3 jajka, 0,15 l śmietany kwaśnej, 0,15 kg masła, 0,45 kg mąki pszennej.
Drożdże rozprowadzić małą ilością ciepłej wody, dodać łyżeczkę cukru, odstawić. Masło posiekać z mąką, dodać żółtka i 2 jajka, śmietanę, sól, wyrobić ciasto. Rozwałkować 3 placki, na każdy placek nałożyć farsz oraz połówki ugotowanych jaj (od 2 do 6 jaj), zawinąć, skleić wierzch, posmarować rozmąconym jajkiem.
Piec 25 minut w piekarniku nagrzanym do 160-180 stopni.

Mistrzem mazurków bakaliowych i sudeckich, bab drożdżowych i piaskowych jest Tomasz Warszewski. Tym razem zdradza przepis na babę.

BABA POZNAŃSKA
Produkty: 271 g margaryny, 66 g 30-proc. śmietany kremowej, 150 g mąki pszennej, 184 g mąki ziemniaczanej, 271g cukru, pół łyżeczki proszku do pieczenia, esencja zapachowa, 1 jajo, 5 żółtek.
Przygotowanie: margarynę utrzeć z cukrem na jednolitą masę, następnie stopniowo dodawać jajko i żółtka – cały czas ucierając. Dodać część przesianej mąki z proszkiem do pieczenia, śmietanę, pozostałą część mąki, zapach. Ciasto włożyć do formy. Piec 40 minut w temperaturze 180 stopni.

Śniadanie z barankiem na stole