To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wypowiedz się na temat przyszłości Polski

Wypowiedz się na temat przyszłości Polski

Samorządowcy Dolnego Śląska zapraszają do uczestnictwa w ogólnokrajowej debacie na temat przyszłości polskich miast i wsi. W poniedziałek, 19 sierpnia, o godz. 16.00 w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej odbędzie się spotkanie konsultacyjne dotyczące 21 tez samorządowych, którego gospodarzami będą prezydenci Jeleniej Góry - Jerzy Łużniak i Wrocławia - Jacek Sutryk. 

Jubileusz 30 lat istnienia polskiego samorządu jest jedną z najradośniejszych rocznic, jaka mogła się przydarzyć Polsce i Polakom w naszej najnowszej historii. To prawdziwe Święto Wolności i Niepodległości nie powinno być zakłócane próbami interpretacji przesłanek i pobudek rozmaitych działań i zaniechań, a być wspólnym, integrującym nas wydarzeniem – naszym świętem.
Trzy dekady – to z jednej strony wystarczająco długi okres, by sprawy legislacyjne, porządkowania struktur organizacji Państwa, określenia priorytetów rozwoju zostały zdefiniowane. Okazuje się jednak, że to zbyt krótki czas, by wdrażane nowe rozwiązania demokratyczne okrzepły na tyle, żeby obroniły się same przed próbami ich dewastowania.

Musimy zdecydowanie i klarownie opisać przyszłość raz jeszcze - jaką chcemy ją mieć dla siebie i dla naszych dzieci. Tę przyszłość widzimy m.in. w okrzepnięciu samorządów, bowiem to realnie silnie samorządy budują silne Państwo. Realnie silne małe przedsiębiorstwa budują solidne fundamenty gospodarki kraju. Ani jedne, ani drugie nie mogą być traktowane instrumentalnie przez władzę, która w imię swoich partykularny6ch bieżących potrzeb stawia na szali naszą wspólną przyszłość.

Kilka miesięcy temu, w rocznicę tamtego Czerwca – miesiąca wolnych wyborów – rozpoczęliśmy w Gdańsku ogólnokrajową debatę na temat przyszłości polskich miast i wsi. Zapisaliśmy najważniejsze sprawy w 21 tezach, nawiązując wprost do porozumień sierpniowych sprzed 30 laty.

Chcemy teraz, by debata na te tematy zogniskowała kierunki dyskusji o bliższej i dalszej przyszłości Polski. Dyskusji, które powinny się toczyć we wszystkich środowiskach, w których trzeba szukać porozumienia i kompromisu, racjonalności rozwiązań służących wspólnym interesom. Każdy może w niej wziąć udział – bezpośrednio lub kierując swoje refleksje przez stronę www.SamorzadyDlaPolaski.

W dniu ważnej dla Polski rocznicy – 31 sierpnia 2019 r. samorządowcy spotkają się w Gdańsku, by rozmawiać o wizji rozwoju Polski. Wcześniej takie spotkania odbywać się będą w niemal wszystkich miejscowościach, by ustalenia, jakie zostaną tam dokonane, oparte były o głos lokalnych środowisk, a Gdańsk stanowił zwieńczenie tych tysięcy debat w lokalnych społecznościach - piszą organizatorzy debaty zachęcając do udziału w spotkaniu i dyskusji.
 

Komentarze (13)

Po co zadaje się pytanie kiedy następnie kasuje się opinie?

może przejdzie się Pan z kolegą Sutrykiem po coraz bardziej zdewastowanym centrum miasta pomiędzy włóczącymi się w okolicach cerkwi nagabującymi turystów menelami, pokaże Pan koledze puste lokale użytkowe, puste działki w centrum; plac przy kilinskiego, działkę po dawnej odlewni fampy, działkę przy fortecznej, pustą galerię grodzką, dawny dom dziecka, zameczek na zabobrzu, jeleniogórski Hampton by Hilton itd. Takich rzeczy kolega Sutryk we Wrocławiu z pewnością nie widział. Podyskutujecie o tym ilu mieszkańców szczególnie młodych, straciła Jelenia Góra przez ostatnie 20 lat rządów PO(UW)+SLD, porozmawiacie o cenach usług komunalnych, wykluczeniu komunikacyjnym, przespanych szansach rozwojowych. Może zamiast zajmować się "dewastowanymi rozwiązaniami demokratycznymi" i "przyszłością Polski" na które nie ma Pan wielkiego wpływu, zechce Pan zająć się przyszłością tego miasta, które pod Państwa rządami nie wygląda lepiej niż owe rozwiązania demokratyczne. 30 lat samorządu w Jeleniej Górze... Pan się rozejrzy... co tu świętować?

nie takich pytań oczekuję.Temat dyskusji przyszłość,zaproponowane powyzej tematy dotyczą przeszłości lub stanu obecnego.Oczekuję pytań o zabarwieniu tęczowym,tolerancji,mowie nienawiści itd

Pytanie dotyczy Polski. My możemy chcieć, my możemy planować jak i tak decyzje zapadają w bunkrze na Nowogrodzkiej.
Państwo buduje autorytarne, wyznaniowe a po wyborach zamordystyczne.
To tak samo jak z rządami w Jeleniej , kolesiowstwo ,układy rodzinne,i tak jet w całym kraju.

Zniesienie konkordatu, odsunięcie całkowite kleru od państwa, finansowanie li tylko wyłącznie ze składek członków danego kościoła.

Zresztą po co takie pytanie skora premier stwierdził ze wkrótce przeskoczymy zachód iiiiiiii się znajdziemy Środkowej Ameryce czyli Wenezueli.Alleluja

Chętnie zapytam o gdyńską stocznię Nauta, zarządzaną przez skarb państwa. Stocznia ta wykazała się na koniec 2018 stratą 58 milionów złotych. Powstaje z kolan? A jak tam stępka Morawieckiego? Obiecane promy powstają?

O państwowy majątek na Wybrzeżu pytaj polityków z rządu PiS, a nie prezydentów opozycyjnych miast z drugiego końca kraju. W warzywniaku szukasz marchewek czy tuszu do drukarki?

Jeszcze jedna uwaga, aby przetrwać i zachować to co mamy to jest jak najszybsze przejście na EURO.

Pytanie: Dlaczego Jelenia Góra jest zadziubdziuśm Dolnego Śląska? Dlaczego w naszym mieście jest najdroższa woda i ścieki? Dlaczego płacimy w Jeleniej Górze kilka razy wyższe stawki za śmieci?

jak am Pan panie łuzniak zamiar zajmowac sie polityką krajowa to za miesiac i troche wybory. Wez sie pan za prace dla miasta a nie zajmuj siue rzeczami na ktore nie masz wplywu.tak pan krzyczales o drodze do bolkowa i co zalatwiles oprocz krzyczenia?

Ci z PO tak mają, muszą sobie pokrzyczeć, muszą komuś naubliżać, muszą jakiś szum zrobić, muszą rzucić jakieś kłamstewko do mediów. W przypadku Łoniaka chodziło o to żeby po prostu pobzyczeć nieco i pokazać się w mediach na zasadzie "ja coś robię", ale równie dobrze mógł powtórzyć wycieczkę swojej koleżanki na Kilimandżaro( ten sam efekt byłby) .

Z przyzwyczajenia napisałem PO, ale miało być PIS. Przepraszam.

po co pytać o przyszłość polski, skoro i tak ta cywilizacja zaraz wyginie ??

Na ten temat pisał Stefan Kisielewski."to że jesteśmy w d...e to pewne,problem w tym,że się tam urządzamy.