To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Włoch kupił czeską pocztę na Śnieżce

Włoch kupił czeską pocztę na Śnieżce

Słynną pocztę na Śnieżce kupiła praska firma Piange, która należy do włoskiego przedsiębiorcy, Eugenia Brameriniego. Klienci najwyżej położonego w  Czechach budynku nie powinni  jednak odczuć zmiany. Nadal będzie można tam wysłać kartkę pocztową, kupić pamiątki, czy skorzystać z bufetu (teraz z okienka).

Nowoczesny budynek poczty na Śnieżce stanął na miejscu rozebranej w 2004 roku Českiej boudy, która została zamknięta z powodów sanitarnych i przez kilkanaście kolejnych lat stała opuszczona, powoli zamieniając się w ruinę. Ostatecznie rozebrana została w 2004 roku. Na jej miejscu wybudowano nowoczesną budowlę, której kształt wzbudził wiele kontrowersji. Ostatecznie turyści polubili "gołębnik" i chętnie robili sobie na jego tle zdjęcia.

Na poczcie od 2011 roku gospodarzył Milan Blaha, który dokumentował pobyt na Śnieżce zdjęciami na FB. Postanowił sprzedać obiekt i znalazł nabywcę. Sam przeprowadził się z rodziną na niziny, skąd pochodzi.

Budynek poczty (otwarty oficjalnie 1 sierpnia 2008 roku, a symbolicznie przez prezydenta Václava Klausa rok wcześniej, podczas pielgrzymki w dzień św. Wawrzyńca – 10 sierpnia 2007 roku), to dzieło architektów Martina Rajniša i Patrika Hoffmana, które pieszczotliwie nazwane zostało Anežką. Budynek składa się z tysięcy mniejszych elementów, m.in. 6000 elementów stalowych, prawie 12 000 drewnianych i wreszcie półtora tysiąca elementów systemu hydraulicznego sterującego żaluzjami zewnętrznymi, pełniącymi przede wszystkim funkcję ochronną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Ciekawostką są okna wypełnione gazem izolacyjnym. Wykonane w Libercu, po przewiezieniu na wysokość 1603 metrów npm, wybrzuszyły się z każdej strony o prawie centymetr i pomogło dopiero upuszczenie gazu.

Pod głównym budynkiem znajdują się pomieszczenia wykorzystujące dawną piwnicę Českiej boudy.