To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 4 października wycieczkę nr 34. Wyjazd z dworca PKS autobusem o godz. 9.40 do Kostrzycy (kierunek Karpacz). 

Od przystanku autobusowego idziemy w stronę składowiska drzewa, gdzie będzie czekała na nas pani leśnik z Nadleśnictwa Śnieżka, wysokiej klasy specjalista, która podczas spaceru po lesie przybliży nam wiedzę o środowisku leśnym i jego życiu. Następnie dotrzemy do Leśnej Szkółki Kontenerowej, którą uruchomiono w 1992 r. jako pierwszą w Lasach Państwowych. W Szwecji zakupiono urządzenia oraz technologię produkcji sadzonek metodą kontenerową. Nazwa metody pochodzi od najmniejszego, ale najważniejszego elementu - z angielskiego, "container" - czyli specjalnego pojemnika, w którym hodowane są sadzonki. Zapoznamy się tu z procesem przygotowania roślin od zasiania do zasadzenia w lesie, zobaczymy mechaniczną siewnię, spróbujemy swoich sił przy sadzeniu sadzonki, którą później będziemy mogli zabrać do domu by przesadzić ją u siebie w ogródku. Następnie przejdziemy otwartą w tym roku nową ścieżką ekologiczną ze zróżnicowaną infrastrukturą, uzupełnioną elementami przyrodniczymi, pospacerujemy po „ścieżce bosych stóp”(po potłuczonym szkle i rozżarzonych węglach). Na koniec zrobimy konkurs krajoznawczy i pobiesiadujemy przy ognisku (należy zatem zabrać ze sobą odpowiedni prowiant).
Po biesiadzie idziemy do Mysłakowic, skąd około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS lub MZK do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.