To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W Jakuszycach będzie, jak na Mont Blanc

 Wizualizacja: DPIiR

Pozyskane przez Urząd Marszałkowski dodatkowe środki unijne pozwolą doposażyć Dolnośląskie Centrum Sportu w specjalistyczny Inkubator ICT pozwalający przeprowadzać treningi w warunkach odpowiadających wysokogórskim. Ośrodek, który kosztować będzie 12 mln zł ma rozpocząć działalność we wrześniu przyszłego roku, razem z całym DCS.

Strefa przeznaczona do treningu niskotlenowego ma zapewnić warunki, jak te, które panują w wysokich górach. Przy zachowaniu normalnego ciśnienia, poziom tlenu jest zredukowany do takiego, jaki występuje na wysokości nawet do 6000 m.n.p.m., dzięki czemu trening staje się bardziej wymagający i efektywny. Jakuszycki inkubator zapewne najbardziej ucieszy himalaistów i sportowców uprawiających dyscypliny o dużym długu tlenowym.
- To będzie najnowocześniejsze tego typu miejsce w Polsce, które znacząc wpłynie na poziom innowacyjności gospodarki nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni kreatywnego myślenia i działania, która będzie powszechnie dostępna zarówno dla środowiska naukowego, jak i biznesowego - zapowiada marszałek województwa Cezary Przybylski.
Infrastruktura powstającego Inkubatora obejmować będzie instalację klimatyczną, która na bazie innowacyjnych rozwiązań pozwoli na modyfikację składu powietrza atmosferycznego w pomieszczeniach oraz uzyskanie bezpiecznych i stabilnych warunków wysokościowych. Zastosowana technologia pozwoli również na regulację i kontrolę temperatury oraz wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń. Ponadto zainstalowany zostanie zaawansowany systemy nadzoru wytwarzanych warunków (stężenia O2/CO2, temperatury, wilgotności) w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom.
Co więcej, innowacyjny system będzie dostępny nie tylko w miejscach treningowych, ale także w części pokojów hotelowych Dolnośląskiego Centrum Sportu. Umożliwi to zaoferowanie kompletnej oferty zarówno dla sportowców, ale także dla branży medycznej, a nawet służb mundurowych.
Powierzchnia powstającego Inkubatora będzie wynosiła ponad 2000 m kw. Rozmieszczonych zostanie na niej 12 stanowisk przeznaczonych do inkubacji wykorzystywanych jako strefa techniczno-laboratoryjna do tworzenia i rozwijania nowych usług w dziedzinie sportu i profilaktyki zdrowotnej. Powstający inkubator zapewni stały kontakt i transfer wiedzy ze środowiska naukowego, a także stworzy nowe miejsca pracy. Koszt inwestycji to około 12,5 miliona złotych, a unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 8 mln złotych.
- Z Inkubatora korzystać będą firmy z branży informatycznej, sportowej, rehabilitacyjnej oraz medycznej oraz podmioty współpracujące z tymi branżami i świadczące dla nich usługi. Inkubator będzie miejscem łączącym potrzeby inżynierów, badaczy, designerów z możliwościami jakie dają innowacyjne technologie - zapowiada Sebastian Kącki, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, spółki realizującej inwestycję.

 

Komentarze (10)

A jak dostać jakąś fajną posadkę zastępcy dyrektora ???

Musisz zostać członkiem partii Bezpartyjnych Samorządowców i wejść w koalicję z PiS.

Tytuł artykułu powala z nóg.Jeszcz oby był śnieg.

"Władza zużywa. Władza, która jest słabo kontrolowana, zużywa bardzo ".

"Władza absolutna demoralizuje absolutnie"

- mały kulawy führer narodowy socjalista PiS.bolszewik Kaczyński

SBeku, nie kwicz....

Uwaga pandemia,ludzie padają jak muchy.

Raczej jak komuchy reprezentowane przez śmiesznego geja-- ale jaja, ale jaja. POPARCIE 2,5 procent, kompromitacja na całej lini.

"Gej", "jaja" w jednym zdaniu? Wychodzisz z ukrycia, pączusiu! Brawo!

Od 1 lipca narodowi socjaliści PiS.bolszewicy podnoszą stawki VAT.

Mamy szansę odsunąć tą zaraze od władzy w niedzielę.

Widać, że autor nie był nigdy na Mont Blanc. Ja też nie, ale byłem na górze obok, na wyciągnięcie ręki. Porównać Francuskie Alpy i Jakuszyce to jak porównać Las Vegas i Korę Północną.