To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Uliczne jasełka ze świątecznym kiermaszem - już dziś

Uliczne jasełka ze świątecznym kiermaszem - już dziś

Blisko 300 strojnych gości z kilku krajów uczestniczyć ma w tegorocznym Międzynarodowym Zjeździe Mikołajów w Lwówku Śląskim.

Prada brodatych dobroczyńców w czerwonych płaszczach rozdających świąteczne prezenty będzie jednym z głównych wydarzeń Lwóweckich Jasełek Ulicznych, które stały się już wspaniałą tradycją miasteczka nad Bobrem. Niezwykłe, doroczne spotkanie mieszkańców okolicy i gości odwiedzających Lwówek odbędzie się we wtorek 21 grudnia na miejscowym rynku. To propozycja dla tych, którzy potrafią oderwać się od gorączki przedświątecznych przygotowań i szału zakupów i w gronie tych, którzy cenią sobie autentyczne, bożonarodzeniowe przeżycia wprowadzić się już w prawdziwie świąteczny nastrój.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia jest zawsze uroczyste wniesienie do miasta i przekazanie wszystkim uczestnikom spotkania Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomień zapalony w miejscu narodzenia Chrystusa od lat dociera w w różne zakątki świata dzięki harcerzom. To właśnie harcerze przywożą go do Lwówka i maszerują na czele orszaku betlejemskiego, by na scenie ceremonialnie przekazać symboliczny lampion gospodarzom miasta. Później od tego płomienia rozpalane są wszystkie świece i lampiony. Każdy może więc betlejemskie światełko zabrać ze sobą do domu. Nastrojowe wydarzenie bez względu na pogodę gromadzi zawsze pod lwóweckim ratusze tłumy ludzi. Organizatorzy wydarzenia przygotowują zawsze około 4 tys ogarków świec, które rozdawane są są na ulicy.

Zanim jednak orszak betlejemski wkroczy do miasta, na głodnych choinkowych wrażeń czekać będzie szereg specjalnych atrakcji. W tym roku Lwóweckie Jasełka Uliczne rozpoczną się wyjątkowo wcześnie bo już o godz. 10.00. O tej właśnie porze otwarty zostanie plenerowy kiermasz świąteczny miast partnerskich, który po raz pierwszy odbędzie się na lwóweckim rynku. Przy wielkiej choince w sercu miasta stanie zostanie co najmniej kilkanaście stoisk z tradycyjnymi świątecznymi potrawami, wypiekami, ozdobami i pamiątkami. Oprócz polskich stoisk przygotowanych przez zespoły ludowe z okolicy swoje kramy rozstawią także goście z Czech i Niemiec. Jarmark przygotowywany przez lwóweckich włodarzy wspólnie z wspólnie z gospodarzami niemieckiego miasta partnerskiego Wilthen nawiązuje do tamtejszych tradycji kiermaszy adwentowych. Udział w nim zapowiedzieli także goście z zaprzyjaźnionej ze Lwówkiem czeskiej Chrastavy. Stoiska czynne będą do wieczora.

Uroczysta część imprezy rozpocznie się o godz. 15.00 specjalną atrakcją nie tylko dla maluchów, czyli uliczną paradą Mikołajów, uczestniczących w zjeździe. Świetnych Mikołajów wędrujących ulicami miasteczka spotkać będzie można oczywiści znacznie wcześniej, o 15.00 wszyscy zjazdowicze przemaszerują jednak razem wokół rynku w drodze na wspólne spotkanie zaplanowana na 15.30. O tej same porze ożyje scena ustawiona na lwóweckim rynku. Z koncertami kolęd i pastorałek występować będą na niej zespoły polskie, czeskie i niemieckie. O 17.00 na rynku pojawi się orszak betlejemski. Po uroczystym przekazaniu Światła Pokoju mieszkańcom miasta ze sceny popłyną życzenia świąteczne składane przez gospodarzy spotkania i uczestniczących w nim gości. W specjalnych punktach ustawionych wzdłuż trasy przemarszu orszaku betlejemskiego rozdawane będą nie tylko świeczki ale i świąteczne opłatki, którymi podzielić można będzie się z przyjaciółmi. Na wielki finał zaplanowano pokaz sztucznych ogni oraz wspólne spotkanie przy choince i wigilijny poczęstunek. Przy długich stołach ustawionych przy scenie już wcześniej posilić będzie można się świątecznymi specjałami rozdawanymi przez organizatorów. Na wieczorną ucztę przygotowywanych jest jak zwykle kilka tysięcy pierogów i kilkaset litrów gorącego barszczu. Zapraszamy!

.

Fot. Daniel Antosik
Fot. Daniel Antosik
 
Uliczne jasełka ze świątecznym kiermaszem - już dziś
Uliczne jasełka ze świątecznym kiermaszem - już dziś

Komentarze (2)

W każdym miejście, jak czytam odbywają się kiermasze świąteczne, pokazy i.t.p., że o wrocławskim jarmarku nie wspomnę. A w JG - nic. Doprawdy, prawdziwie miasto turystyczne - stolica powiatu ! Chyba nawet nie gminy ?!

Nie marudź ,popatrz jak miasto pięknie udekorowane wyborczymi plakatami,jak miło się do nas sam SZEF uśmicha!